O ISTARSKOJ EMIGRACIJI U NOVOM SADU OD 1918. DO 1941.

POVJESNIČAR VOJISLAV MARINOV: Istarski emigranti bili su prva žrtva fašizma uopće!


Zanimljivo predavanje pod naslovom "Istarska emigracija u Novom Sadu u međuratnom razdoblju od 1918. do 1941." jučer je u pulskom Domu antifašista održao novosadski povjesničar i kustos mr. Vojislav Martinov.

Njegov pulski kolega dr. Milan Radošević u uvodu je kazao da je između dva svjetska rata 53.000 istarskih Hrvata otišlo iz Istre u Kraljevinu SHS, ali i Sjevernu i Južnu Ameriku, ponajviše u Argentinu i SAD. Emigriranje slavenskog stanovništva pojačalo se nakon dolaska fašista na vlast u Italiji 1922., kada je u Istri i Kvarneru počelo teroriziranje slavenskog stanovništva od promjena prezimena, ukidanja jezika, škola i kulturnih ustanova do uvođenje poreznog sustava koji je silno opteretio istarskog seljaka i svjesnog zapuštanja i marginalizacije pulskog brodogradilišta.

Emigrantski valovi

- Bilo je nekoliko emigrantskih valova od 1918. do Drugog svjetskog rata, a jedna od posljednjih bio je vezan za etiopski rat (Drugi talijansko-abesinski rat 1935./36. op. a.), kada su Istrani koji se nisu htjeli boriti u Etiopiji za imperijalističke ciljeve Italije, ilegalno bježali u tadašnju Kraljevinu Jugoslavije, a time i u Novi Sad gdje su, čekajući promjenu međunarodne političke situacije i nadajući se doglednom povratku u zavičaj, razvili bogat društveni, kulturni i politički život, rekao je Radošević.

U nastavku je mr. Vojislav Marinov naglasio da su istarski emigranti bili jedna od prvih žrtava fašizma uopće.

- U Istri su ranih 20-ih godina prošlog stoljeća postojali veliki otpori i sukobi, tako da oni koji su se pravili kada je 30-ih godina fašizam došao pred njihova vrata, ili nisu obraćali pažnju ili su se zavaravali. Posrijedi je bilo etničko, kulturno, a prije svega ekonomsko tlačenje stanovništva koje je uzrokovalo ta velika pomjeranja, kazao je 37-godišnji novosadski povjesničar. (Zoran ANGELESKI)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD SUBOTE

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter