U svojoj povijesti hrvatska književnost za djecu prošla je kroz puno faza, a ona najduža bilo je razdoblje od samoga njenog nastanka pa sve do kraja 19. stoljeća. Prvi su pisci knjiga za djecu dakako bili učitelji: poduka i po(r)uka bile su glavne odrednice takve vrste knjiga
Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine kako bi se ukazalo na važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena – 2. travanj.
U svojoj povijesti hrvatska književnost za djecu prošla je kroz puno faza, a ona najduža bilo je razdoblje od samoga njenog nastanka pa sve do kraja 19. stoljeća. Prvi su pisci knjiga za djecu dakako bili učitelji: poduka i po(r)uka bile su glavne odrednice takve vrste knjiga. U Hrvatskoj prve knjige za djecu potječu iz 1850., a u tom se razdoblju književnost za najmlađe sporo razvijala. Krajem 19. stoljeća pojavljuju se i prvi kritičari ove vrste literature. Prvom dječjom knjigom u Hrvatskoj mogla bi se smatrati "Obilato mliko duhovno" (1754.) Antuna Kanižlića (1699. – 1777.), a danas se to djelo ubraja u propovjedničku pučku literaturu.
Knjiga "popravlja" život
Godine 1850. Ivan Filipović napisao je djelo naslovljeno "Mali tobolac raznog cvetja", svojevrsni manifest dječje književnosti, pokušaj definiranja knjige za djecu: smatrao je da knjiga ima osnovnu funkciju da "popravlja" život, a ne da govori o životu ili pak o "istini života".
Dječji pisac ne samo da mora poznavati dječju psihu, nego se mora i znatno približiti djetetu. Upravo zbog toga u dječjoj književnosti ima puno autobiografskih trenutaka.
Prekretnicu predstavlja pojava Ivane Brlić-Mažuranić, koja je prva donijela priznanje knjizi za djecu i afirmirala je. Prva njezina knjiga takve vrste je "Škola i praznici, male pripovijesti i pjesme iz dječjeg života". U "Pričama iz davnine" se više udaljava od realnosti, ne bi li u postupku koji je zasnovan na legendi, mitu i bajci mogla dati zbiljske istine života. "Ribar Palunko i njegova žena" specifično je djelo jer je morskom kralju i njegovoj moći suprotstavila ljubav muškarca i žene, koja je jača i postojanija od svih neprirodnih sila. "Čudnovate zgode Šegrta Hlapića" pokazuju se kao djelo autentične pripovjedačice, a to je i jedno od najobrađenijih djela dječje književnosti u nas.
Najpoznatijim hrvatskim autorima za djecu, osim Ivane Brlić-Mažuranić, smatrani su Mato Lovrak i Grigor Vitez. Brlić-Mažuranić začetnica je fantastične priče, Vitez je preporoditelj poezije za djecu, a Lovrak utemeljitelj dječjeg romana.
Književnost za djecu bogata je i u Istri. Proučavanjem svijeta bajki, nakon poznatih istraživača iz pretprošloga i prošlog stoljeća Giuseppea Radolea i Antonija Ivea, najviše se recentno bavio Giacomo Scotti (Saviano, Italia, 1928.), talijanski pisac nastanjen u Rijeci, jedno od najvažnijih pera talijanske nacionalne zajednice u nas, koji se posvetio i analiziranju te sabiranju bajki kao sastavnog dijela šire folklorne građe. Tom se tematikom pozabavio i Mario Schiavato (Quinto di Treviso, 1931.), rodom Vodnjanac, nastanjen u Rijeci.
Prvi pisci za djecu u Istri bili su učitelji, koji su djelovali krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Bili su to Jakov Majnarić (1838. - 1916.), Stjepan Mažuranić (1847. - 1907.), Ernest Jelušić (1863. - 1910.) i Vinko Rubeša (1867. - 1908.). Kasnije, u, kako je naziva znanstvenica Dubravka Težak, drugoj generaciji pisaca, istaknuli su se Rikard Katalinić Jeretov (1869. - 1945.), Viktor Car Emin (1870. - 1963.) i Josip Antun Kraljić (1877. - 1948.).
Pjesme o zavičaju
Najviše je ogleda i osvrta pak napisano o opusu Vladimira Nazora, autora djela poput "Bijeli jelen", "Kralj Albus" i drugih, čime se najdetaljnije bavio dr. Ivo Zalar. Svojom stvaralačkom invencijom u pronalaženju šarolikih motiva i sadržaja iz matematike, fizike, povijesti i prirode Nazor je svestrano obogatio dječju literaturu u nas. Tri se motiva protežu njegovim djelom: lirske refleksije, nacionalne teme te borba između dobra i zla kao filozofska oznaka postojanja, o čemu postoje razni eseji i studije.
Svakako treba spomenuti i Antu Modrušana, poznatijeg pod pseudonimom Tone Smoljanac-Prikodražan (Smoljanci, 14. siječnja 1901. - Lovran, 6. veljače 1966.), književnika i prosvjetnog djelatnika. Crtice i kratke priče za djecu objavljivao je u časopisima "Naša radost", "Galeb" i "Radost". Njegove pjesme progovaraju o zavičaju, o istarskom čovjeku, običajima, prirodi, životinjama i svakodnevici. U njima ima elemenata pučke usmene predaje, folklora, a donosi i zahtjevan refleksivni književni izraz.
Potom, posljednjih desetljeća, najpoznatiji autori koji pišu za djecu u Istri su Daniel Načinović, Ivan Svetić, Tomislav Milohanić, Slavica Lončarić, Dinko Š. Kalac, Carla Rotta, Mirella Malusa', Marija Družeta, Tatjana Pokrajac Papucci, Mariakristina Mirković, Janko Crljenica… (Vanesa BEGIĆ)