Uoči Međunarodnog dana muzeja, ovog su petka, 17. svibnja, prezentirana nova vrijedna otkrića zgrade Califfi, današnjeg Muzeja grada Rovinja u kojemu već duže traju razna istraživanja. Najnovije otkriće predstavljaju zidovi ove palače koji su oslikani tehnikom secco, a nailazimo na vrlo zanimljivu ikonografiju, od gradskih veduta do ukrasa. Inače, istraživanja su podijeljena u četiri smjera: prvi je usmjeren na utvrđivanje prostornog rasporeda palače, zatim se istražuju oslici na zidovima, rovinjski bedemi te ostala stolarija. Tajana Ujčić, kustosica odjela povijesti i etnologije nazočnima je prenijela dosadašnja zapažanja i istraživanja vezana uz novo otkriće.
-Već je utvrđeno kako se radi o tipičnom venecijanskom tlocrtu, što znači da se na svakoj etaži nalaze jedan središnji i dva bočna prostora. Drugi je kat reprezentativan za stanovanje vlasnika. Nadalje, na jugoistočnom djelu na zidovima su prikazani imaginarni gradovi, što predstavlja klasičnu rimsku arhitekturu. Ženska spavaća soba, pak, ima prikaz Bala i arabeska, a iste takve arabeske mogu se pronaći u palači obitelji Defranceschi u Segetu kraj Umaga i u dva sloja obitelji Cesare iz Trsta u Savudriji. Također, činjenica da je korištena tehnika secco govori nam kako su djela nastala u vrijeme kasnog baroka ili pak ranog klasicizma.
Dodajmo i kako je zgrada Muzeja građena od cigle, što objašnjava njenu postojanost i očuvanost, pa je kao takva jedna od kvalitetnijih u Istri po venecijanskom oblikovanju prostora i pročelja, a sadrži i rijetko sačuvane oslike koji su preživjeli obnove, pregradnje i nadogradnje.
-Sve je krenulo zaista slučajno, i to otkrićem oslikane vratnice balkona u salonu drugog kata, što je potaknulo daljnje istraživanje koje se proširilo na sve površine Muzeja, a rezultati do kojih smo došli u najmanju su ruku fascinantni. U mnogim su baroknim palačama štuke uništene pa je ovakav prizor prava rijetkost, izjavila je Višnja Bralić, pomoćnica ravnateljice Hrvatskog restauratorskog zavoda Zagreb.
Naravno, tek će sada uslijediti još mnogobrojna istraživanja, zatim interpretacija otkrića, nakon čega tek dolazi posljednji korak, odnosno pronalazak najprimjerenijeg načina da se prezentiraju rezultati.
-Muzej je krenuo u velik zalogaj koji će se odvijati u više etapa, s više sudionika, te uz partnere, Ministarstvo kulture RH, Grad Rovinj, kao i stručnjaka raznih profila, a za sve će to biti potrebno puno vremena, naša je procjena čak i 10 godina. Naš je krajnji cilj zapravo urediti i sanirati Muzej, te osigurati adekvatni prostor za čuvanje artefakata kojima je muzejska građa zaista bogata. Puno je dokaza o životu u Rovinju i dosta je toga sačuvano. Muzej se trudi isto sačuvati i za daljnje generacije, navodi Marija Smolica, ravnateljica Muzeja grada Rovinja, zahvalivši se Gradu Rovinju koji ih podržava u svim projektima, kao i Ministarstvu kulture koje ima sluha za njihove programe, a zatim i Hrvatskom restauratorskom zavodu Zagreb i Tajani Ujčić.
Nastavlja se i traganje za rovinjskim bedemima, koji su se tijekom istraživanja također počeli nadzirati jer se zgrada naslanja upravo na njih.
-Jedan smo od rijetkih gradova koji su sačuvali svoje zidine, ali se one nalaze unutar samih zgrada. Do sada je ova palača bila jedna od najljepših, a s ovim je otkrićima postala i jedna od najvrjednijih obiteljskih palača, zaključio je Marino Budicin, rovinjski dogradonačelnik i povjesničar.
Nova otkrića zgrade Califfi vrijedna su ne samo za Rovinj, već i šire, jer će se njihovim istraživanjem moći ispričati dio povijesti Rovinja, ali i cijele Istre.