FREEZURA

ORNAMENT U ARHITEKTURI I UMJETNOSTI: Nekada je predstavljao simbol bogatstva


Ornament se nalazi u svim kulturama i vremenskim razdobljima, a tijekom svog razvoja prešao je put od naturalističkih motiva preko shematiziranih do apstraktnih geometrijskih oblika

U sklopu radionice izrade murala u ESF projektu "FreeZURA: Slobodna zajednica umjetnika u razvoju", Boris Bogunović održat će predavanje "Ornament u arhitekturi i umjetnosti" u pulskoj Gradskoj radionici u utorak, 5. ožujka u 17 sati.

Forma i funkcija

Ornament se nalazi u svim kulturama i vremenskim razdobljima, a tijekom svog razvoja prešao je put od naturalističkih motiva preko shematiziranih do apstraktnih geometrijskih oblika. U arhitekturi i primijenjenoj umjetnosti ornament, u povijesnom smislu, predstavlja dekoraciju koja se koristi za ukrašavanje dijelova zgrade ili nekog objekta. Nekad je predstavljao simbol bogatstva odnosno društvenog statusa, a nakon gotovo potpunog nestanka tijekom Moderne i povratka ornamenta u Postmoderni, danas se ponovno otkriva izgubljeni jezik ornamenta kao intrinzični način na koji komunicira svoju viziju ili sliku svijeta van pukog izraza utilitarnosti.

U svojoj biti ornament sadrži pitanje odnosa forme i funkcije, a iako digitalni dizajn i nove metode produkcije mogu kompenzirati izgubljene zanatske vještine u stvaranju figurativnih, izazovnih i popularno uobličenih formi, izbor motiva i rasprostranjenost ornamenta kao cjelina često ostaju proizvoljni, slabo shvaćeni i naposljetku nesvrhoviti. Digitalna tehnologija omogućava nove metode u dizajnu i olakšava masovnu produkciju pojedinih uzoraka i ornamenata, a takav novi pristup nalazi se izvan povijesnih argumenata primjene, mimeze, reprezentacije i enormnog utroška rada pri stvaranju ornamenta. Stoga primjena ornamenta nije više "zločin", kako spominje Adolf Loos, već izvanredna prilika za povezivanje suprotstavljenih kvaliteta zbog sposobnosti da bude kohezivni i poticajni element u procesu umjetničkog stvaranja.

Slobodna zajednica

FreeZURA - slobodna zajednica umjetnika u razvoju inovativan je projekt koji provode Savez udruga Rojca u suradnji s udrugama Kontakt, Gradska radionica i Zvona i Nari u svrhu stvaranja poticajnog okruženja za osnaživanje kompetencija mladih na području kulture i umjetnosti u Istarskoj županiji. Riječ je o besplatnim kreativnim radionicama za mlade od 15 do 25 godina. Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. (V. B.)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter






}