(Hina/EPA)
Naklada Ljevak objavila je roman Patricije Lockwood "Nitko ne govori o tome", u kojemu istražuje online iskustvo iz perspektive samog interneta, koji je autorici donio nagradu Dylan Thomas te je uvršten u uži izbor za Bookerovu nagradu i Women's Prize for Fiction.
Patricia Lockwood (1982.) piše poeziju, prozu i eseje. Na Twiteru je aktivna od 2011. The Atlantic je njezine tvitove uvrstio na svoju listu najboljih svih vremena. Objavila je zbirku pjesama "Balloon Pop Outlaw Black" (2012.), proznu poemu "Rape Joke" (2013.), te pjesničku zbirku "Motherland Fatherland Homelandsexuals" (2014.), uvrštenu u New York Times Notable Book.
Njezina memoarska knjiga "Priestdaddy" (2017.), u kojoj opisuje odrastanje s ocem katoličkim svećenikom, ušla je u finale Kirkus Prize te je nagrađena Thuber Prize for American Humor. The Times je uključio ovu knjigu u svoj izbor pedeset najboljih memoara u zadnjih pedeset godina, dok je The Guardian bira u sto najboljih knjiga 21. stoljeća. Književne kritike i eseje objavljuje u London Review of Books u kojem je od 2019. i urednica. Živi u Savannah, Georgia.
Čitatelji traže književni odgovor na sasvim jednostavno pitanje: kakav je osjećaj biti online? U romanu "Nitko ne govori o tome" osobno online iskustvo ne razlikuje se od načina na koji bi internet govorio o vlastitom virtualnom postojanju, ističe se u najavi. Patricia Lockwood pita se kako bi internet govorio (kada bi mogao govoriti) o intenzivnom, iscrpljujućem porastu tema zbog kojih se osjeća živim i napetim od bijesa i očaja, pohlepan za svakim znakom pažnje i pohvale koliko god on malen bio.
Bezimena junakinja romana "Nitko ne govori o tome" piše i govori jezikom internetskoga portala, uvjerena da joj golemi zbor glasova diktira misli. Suočivši se s globalnim prijetnjama kao što su klimatske promjene, ekonomska nesigurnost ili epidemija usamljenosti, ona se sve više povlači u prazninu "portala". Ona vidi svijet u kojem se nalazi mnoštvo dokaza da u svemiru postoji dobrota, empatija i pravda, ali i isto toliko dokaza da ništa od toga ne postoji.
Lavine slika, detalja i referenci nakupljaju se u njezinoj svijesti i oblikuju postironijski, postraumatski, postsvakakav, "postsve" pejzaž. "Jesmo li u paklu?" pitaju je likovi s portala. "Hoćemo li svi to nastaviti raditi dok ne umremo?" Povratak junakinje romana u stvarnost – potaknut obiteljskom tragedijom – bit će razoran i šokantan.
Roman "Nitko ne govori o tome" 2021. osvojio je nagradu Dylan Thomas, a bio je i u užem izboru za Bookerovu nagradu i Women's Prize for Fiction.
Knjigu je na hrvatski prevela Patricija Horvat.