coworking pula

SOCRAT: Predstavljen projekt Istarske županije za umrežavanje obrta i suvremene umjetnosti

| Autor: Vanesa Begić
(Snimio Saša Miljević/PIXSELL)

(Snimio Saša Miljević/PIXSELL)


U konferencijskoj dvorani Coworking centra predstavljen je projekt "SOCRAT: Umrežavanje obrta i suvremene umjetnosti u cilju održivog turizma".

Pozdravne je riječi uputio zamjenik župana Tulio Demetlika, koji je posebno naglasio da su zadnjih godina održani brojni uspješni projekti zahvaljujući EU fondovima ističući da su ti projekti itekako značajni za Istru i razne segmente aktivnosti.

Naglasio je i važnost ulaganja u kulturne projekte, kao i u sport, te da se za kulturu i sport nikako ne smiju smanjivati sredstva, nego stalno povećavati, jer su tu vrlo važne stavke, posebice za mlade i uključiti ih u nešto važno, značajno i korisno.

Spomenuo je i izgradnju Centra Klik na Stoji, kao primjer uspješnog projekta.

Županijski pročelnik za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica osvrnuo se na projekte realizirane posljednjih dvadesetak godina, one prekogranične suradnje. To su projekti Heart of Istria, Revitas, Revitas II, Adria Muse, EX. PO. AUS, HERA i Take it Slow), a tu je i 15 višejezičnih publikacija objavljenih tijekom proteklih dvadeset godina o materijalnoj i nematerijalnoj baštini Istre. Sve je to dostupno i online na novom dijelu internet stranice Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost, gdje je dostupno i 15 digitaliziranih višejezičnih publikacija.

- I u narednom programskom razdoblju poticat će se osnaživanje i uključivanje umjetnika te kulturnih i kreativnih industrija u projekte koji mogu unaprijediti održivi turizam i razvoj prekograničnog područja, kazao je Torbica.

Projekt SOCRAT, kao i metodologiju uključivanja umjetnika i kulturnih i kreativnih industrija u projekt, predstavila je projektna koordinatorica Sandra Ilić, uz poseban naglasak na predstavljanje principa novog europskog Bauhausa, što je princip ključan, kako je navela, za razvoj održivih kulturnih događaja i proizvoda.

Prisutni umjetnici, kao i predstavnici kulturnog i kreativnog sektora dobili su dubinski uvid u metodologiju provedbe projekta te upitnike kojima, kako je Ilić istaknula "sudjeluju u kvalitativnoj analizi teritorija kao temelja za razvoj eksperimentalnih laboratorija suvremenih umjetničkih praksi kroz koje će se stvoriti novi kulturno-umjetnički proizvodi održivog turizma".

Zatim je nezavisna viša kustosica Lidija Nikočević, znanstvenica s impresivnom biografijom, predstavila primjere dobre prakse razvoja tematske cjeline "tekstil" u okviru Socrat metodologije.

- Kulturna baština Istre je iznimno bogata te je temelj ovoga projekta, uz tekstil i nematerijalnu baštinu, kao i keramiku i slikarstvo te skulpturu i prostorne intervencije. Tekstil je vrlo zanimljiv za istarsku tradiciju te odjeća je ekspresivan medij komunikacije, navela je.

Osvrnula se na važnost održivog načina odijevanja te njegovog potencijala za recikliranje, ekološkog uzgoja bilja za dobivanje prediva i boja za odjeću te njihove višestruke upotrebe, spomenuvši pri tome i višestruka značenja, širi kontekst i potencijal novih primjena, interpretaciju i reinterpretaciju materijalne i nematerijalne baštine u domeni kreativnih industrija, umjetnosti, kulture i turizma.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter