KULA SVETOG MARTINA

Izložba Aleksandra Sasche Kuzmana "Identiteti": Lica u trenutku osobne situacije

| Autor: Luka JELAVIĆ

Kuzman je u djetinjstvu kao dječak živio desetak godina u Bujama, a od 1993. godine je u Berlinu, od kada se bavi kreativnim poslovima, naročito fotografijom

 

U osebujnom ambijentu kule svetog Martina u bujskoj starogradskoj jezgri, postavljena je samostalna izložba fotografija "Identiteti", kao dio većeg projekta Aleksandra Sasche Kuzmana, umjetnika koji se već dulje vrijeme bavi fotografijom, naročito posljednjih godina u Berlinu.

Svojevrstan performans

Kuzman je u djetinjstvu kao dječak živio desetak godina u Bujama, a od 1993. godine je u Berlinu, od kada se bavi kreativnim poslovima, naročito fotografijom. Iskazao je zadovoljstvo što je u Bujama, što izlaže u svom gradu, iako mu je ovo tek prva samostalna izložba u Bujama. Najavio je da na temu identiteta priprema svojevrstan performans, očekujući da će ga moći predstaviti i u Bujama. Kuzman je za ovu priliku pripremio kolekciju portreta manjih formata u crno-bijeloj tehnici koji su raspoređeni na nekoliko etaža kule sv. Martina.

- Već na prvi pogled jasno je da su radovi ujednačeni i da postoje samo manja odstupanja od kanona kojeg si autor zadaje. Radi se o propitivanju forme i raspoloženja. Osim u dva slučaja, uvijek su medij glave, lica bez drugih dijelova tijela. Podastrta lica uvijek su zaustavljena u trenutku neke njihove osobne situacije. Taj dojam naglašen je kadriranjem, oduzimanjem kolora i zanemarivanjem ambijenata. Autor ih ne prikazuje u prostorima u kojima bi se mogli nalaziti. On ih izrezuje, izolira. Pažnju posvećuje njima samima i svom doživljaju njihovih nijemih iskaza. Fotografije nude portretne situacije koje ne sakrivaju nepravilnosti fizionomije, umjetnik bilježi sudionike realnog vremena. Aleksandar Kuzman namjerno izuzima kolor. Tako fotografije nose ideju memorije, starinske fotografije. Umjetnik je motive doživio na senzibilni način, bez obzira na to je li ih samo vidio očima, kroz objektiv ili osjetio nutrinom. Očito je da je Kuzman motive birao i doživio kao kreativac – istraživač, rekao je o izloženim fotografijama kustos izložbe Eugen Borkovsky.

Kiklop Photo Factory

U ime organizatora, Pučkog otvoreno učilišta Buje, posjetiteljima je umjetnika predstavila Tanja Šuflaj, naglašavajući njegovo dugogodišnje bavljenje fotografijom. Kuzman je u Berlinu, sa sarajevskim fotografom Ninom Pušijom osnovao je Kiklop Photo Factory, u sklopu kojeg ostvaruje više projekata, kao što su Najdulja fotografija na svijetu (27 m), "Naš pogled na svijet", te "Duldung" (o životu Roma u Berlinu, a izložba je bila postavljena u Berlinu, New Yorku, Tel Avivu i još nekim gradovima svijeta.) Za fotografiju pod naslovom "Rob", na temu "Sloboda", u organizaciji Amnesty Internationala, osvojio je drugu nagradu. Radio je u galeriji Bethanien Kreuzberg, surađujući sa mnogim suvremenim umjetnicima. Dugi niz godina bavio se dokumentarnom fotografijom. Nakon izlagačke pauze, okušava se na području umjetničke fotografije i konceptualne umjetnosti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter