ZAGREB

HGU: Izvođači žele samostalno naplaćivati svoja digitalna prava

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Predsjedništvo Hrvatske glazbene unije (HGU) priopćilo je u srijedu da izvođači žele samostalno, bez posrednika naplaćivati svoja digitalna prava, te odbacilo tvrdnje diskografa da su izvođači prenijeli sva svoja prava na njih.

Izvođačke organizacije smatraju da u novom Zakonu o autorskom i srodnim pravima, koji je u tijeku donošenja, treba postojati rješenje koje će omogućiti da izvođači kroz svoju kolektivnu organizaciju prikupljaju i distribuiraju svoja prava, kaže se u priopćenju.

U glazbenoj industriji postoje tri samostalna prava: autorsko, izvođačko i diskografsko. Autori i diskografi korištenje snimaka od streaming servisa naplaćuju direktno, dok su izvođači od početka digitalne tržišne utakmice ostavljeni po strani, bez pregovora, bez davanja dozvola, bez pristanka i na kraju bez naplate svojih prava, upozorava HGU.

Diskografi tvrde da su izvođači ugovorima na njih prenijeli svoja prava, ali veliki broj ugovora na koje se pozivaju izvođači nikad nisu potpisali, a to se posebno odnosi na snimke nastale prije nego što je glazba zaživjela na digitalnim platformama, ističe HGU.

Autori ostvaruju svoja prava kroz ugovore koje njihove kolektivne organizacije sklapaju s Deezerom, Spotifyem, Googleom, Appleom itd.  HDS - ZAMP za hrvatske autore naplaćuje prava po cijelom svijetu, kao što i diskografi naplaćuju svoja prava. Za razliku od njih, izvođači ne naplaćuju samostalno svoja prava, jer ih u tome onemogućavaju diskografi, stoji u priopćenju.

Na svim streaming servisima postoje snimke hrvatskih izvođača. Ondje su ih stavili diskografi, a izvođači nisu niti u jednom trenutku samostalno pregovarali o korištenju prava.

Novac za izvođačka i svoja diskografska digitalna prava u posljednjih je osam godina, otkako je  streaming servisa u Hrvatskoj, naplatili su u potpunosti diskografi, no naplata i isplata tih prava nisu transparentni.

Diskografi nikako da objave koliko su ukupno novaca tijekom posljednjih osam godina naplatili od streaming servisa, koliko su od tih prikupljenih novaca isplatili izvođačima i koji je broj izvođača od ukupno 9000 prijavljenih kojima su sredstva isplaćena.

Stoga je trenutak da se izvođači kao ključni čimbenici u glazbenoj industriji konačno izbore za poziciju u kojoj će ih zakon zaštititi i pomoći im da naplate svoja prava, poručuje HGU.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter