Ilustracija (Snimio Dejan Štifanić)
Festival plesa i neverbalnog kazališta Svetvinčenat, čije će se 23. izdanje održati od 22. do 24. srpnja, veliku pozornost pridaje domaćim autorima i izvođačima, pa ga tako ove godine otvara projekt "Geometrija daha" u izvedbi plesača Zagrebačkog plesnog ansambla.
Riječ je o novoj predstavi renomirane španjolske koreografkinje, plesačice i pedagoginje Laure Aris Álvarez, koju festivalska publika i plesna scena već poznaje kroz autorske solo i duo radove s kojima je gostovala u ranijim edicijama festivala te radionice koje je održala. "Geometrija daha" nastaje u sklopu rezidencije Mediteranskog plesnog centra. Predstava će se kao rad u nastajanju prikazati na otvorenju festivala, dok će se premijera predstave održati u rujnu u Zagrebu.
Program prvog dana zaključuje "Klown", multimedijska plesna predstava autorice i koreografkinje Matee Bilosnić. Na temelju arhetipova luda i klauna, Bilosnić stvara neoklauna, autentičnu scensku personu kroz koju spaja elemente suvremenog plesa, klaunerije, kabarea i pop koncerta.
Kroz zaigrano, ali precizno izvođenje teksta, glazbe i pokreta, "Klown" propituje granice stvarnosti i virtualnosti te se na zabavan način bavi utjecajem društvenih mreža na mentalno zdravlje pojedinca, pitanjem umjetne inteligencije, kao i utjecajem digitalne revolucije. U ovoj emocionalno nabijenoj izvedbi klaun traži smisao vlastitog postojanja pozivajući publiku da si sama postavi ista pitanja.
Drugi dan festivala donosi autorski projekt umjetnice Ksenije Zec "Zagrljaji", koprodukcija umjetničke organizacije 21:21 i HNK-a u Zagrebu, koreografsko istraživanje u čijem je fokusu jedna od temeljnih ljudskih potreba: ona za tjelesnom komunikacijom, empatijom i nježnošću iskazivana kroz fizički čin grljenja.
Koreografkinja kroz temu zagrljaja kreira svojevrsne portrete ljudi koje karakteriziraju različiti tipovi intimnosti, razotkrivajući lepezu naših potreba za bliskošću, koja nam je gotovo neobjašnjivo oduzeta. Ideja projekta nastala je uoči eskalacije koronavirusa referirajući se na stvarno iskustvo autorice i skupine njezinih prijatelja i suradnika vezano za bolest i smrt njenog životnog partnera.
Na festivalu će uz domaće autore biti predstavljeni umjetnici iz nekoliko europskih zemalja: londonska plesna kompanija Fubunation, slovački koreograf s belgijskom adresom Anton Lachky, slovački koreograf sa slovenskom adresom Milan Tomášik, njemački koreograf Philippe Kratz, te francuska autorica Helene Tadei-Lawson.