700. OBLJETNICA SMRTI

DANTE I PULA, PRIČA KOJA TRAJE: U Devetom pjevanju svoga Pakla spominje i najveći istarski grad

Spominje se i mogućnost da je i živio ili boravio u Puli, budući da u Devetom pjevanju svoga Pakla spominje naš grad i pulsko groblje. Je li u Puli stvarno i boravio ili je samo o njoj čuo, nije poznato

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Dante Alighieri

Dante Alighieri


Ove se godine obilježava sedamstota godišnjica smrti velikog talijanskog književnika, oca talijanske književnosti Dantea Alighierija.

Dante Alighieri (Firenca 1265. – 1321.) bio je sin Alighiera di Bellinciona i njegove žene Belle. Učitelj retorike bio mu je Brunetto Latini, autor djela "Tesoro" koje je predstavljalo ukupno enciklopedijsko znanje onoga vremena.

Već je 1294. napisao svoje prvo djelo "Novi život", nadahnuto ljubavlju prema Beatrice Portinari, a posvećeno firentinskom pjesniku Cavalcantiju, kojeg i sam Dante naziva svojim prvim prijateljem.

Danteov život uvelike je povezan s političkim prilikama u Firenci, koje su u to doba bile vrlo specifične. Vladajuća gvelfska stranka podijelila se u dvije struje, poznate kao Bijeli i Crni, gdje su se Bijeli više zalagali za ustav i građanska prava, a Crni, uglavnom imućniji i vlastela, davali potporu papi, koji je nastojao zaustaviti demokratske procese u Toskani. Kao pristaša Bijelih, Dante je potom osuđen na progonstvo.

Nekoliko godina prije progonstva, Dante se oženio Gemmom di Manetto Donati i imao je četvero djece. Kao izbjeglica živio je u Arezzu, Veroni, Ravenni, a neko vrijeme, čini se, i u Parizu. Spominje se i mogućnost da je i živio ili boravio u Puli, budući da u Devetom pjevanju svoga Pakla spominje naš grad i pulsko groblje. Je li je u Puli stvarno i boravio ili je samo o njoj čuo, nije poznato. Poznavatelji i proučavatelji njegova djela navode da je Dante pisao o mjestima i osobama koje je osobno vidio. Moglo bi se puno toga reći o Danteu i o njegovim djelima, posebice o "Božanstvenoj komediji".

"Božanstvena komedija" sastoji se od tri dijela, Pakla (Inferno), Čistilišta (Purgatorio) i Raja (Paradiso), koji redom imaju 34 (uvodno pjevanje i još 33 pjevanja), 33 i 33 pjevanja. Prvi dio, Pakao, najpoznatiji je te se često objavljuje odvojeno pod nazivom "Danteov Pakao". Broj tri kao simbol iznimno je važan u ovom djelu – dužina djela (po 33 pjevanja), tercina, tri zvijeri napadaju Dantea u uvodnom pjevanju, a broj tri također je i simbol Svetog Trojstva.

No, ovom ćemo se prigodom osvrnuti na veze Dantea i Pule. Je li je tu boravio ili nije, postoje razne interpretacije, a istinu vjerojatno nikada nećemo saznati.

Spominje pulsko groblje, ispod brda sv. Mihovila, gdje se nalazi zgrada donedavnog rodilišta, a Pula je početkom dvadesetoga stoljeća imala i dvije njegove biste, a opis pulskog groblja je sugestivan, mada kratak i ostavlja mogućnost interpretacije da je Dante zbilja tu bio. U Puli se Talijanska srednja škola zove "Dante Alighieri", a u ovome gradu djeluje i Udruga "Dante Alighieri", koja je donedavno djelovala i u Labinu.

Riječ je o podružnici Udruge "Dante Alighieri" iz Rima koja ima svoje ogranke diljem svijeta, na svim kontinentima, a čiji je cilj promicanje talijanskog jezika i književnosti uz održavanje tečajeva talijanskog jezika, okruglih stolova, izleta, susreta vezanih uz kulture u doticaju. U Puli je prvi put ova udruga utemeljena daleke 1919. i djelovala je do 1947. Potom, nakon dugog prekida, ponovno je krenula s radom 1992. godine. Prva je predsjednica novoobnovljene udruge bila Marisa Slanina, a od 1996. Silvana Wruss. Prof Wruss ističe da su kroz godine održana 106 tečajeva talijanskog jezika raznih razina, podijeljene brojne stipendije za usavršavanje talijanskog jezika te održani razni programi.

Program u Zagrebu

U prostorima Talijanskog Instituta za kulturu u Zagrebu održan je prigodni program. Nakon uvodnih govora Nj.E. Pierfrancesca Sacca, veleposlanika Italije, te Monice Priante, predsjednice Udruge "Dante Alighieri" Zagreb i Morane Čale red. prof. na Odsjeku za talijanistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prigodne su stihove iz "Božanstvene komedije" kazivali Giuseppe Pambieri, glumac široj publici poznat iz serije "Čarolija" te poznati glumac i voditelj Tarik Filipović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter