"DIGITRON UTOPIJa" U bujama

Buje sedamdesetih godina prošloga stoljeća kao tehnološka perjanica Europe

M. SARDELIN

M. SARDELIN


Naš cilj, cilj Digitrona je bio, bezobrazno rečeno, pregaziti Europu. Bili smo elita elektronike u Europi. Ispričavam se što mladoj generaciji prenosim nešto u što vjerojatno ne mogu steći uvid, što je i logično. Grad se brzo razvijao, bio je to jak industrijski centar ne samo Bujštine, već i Istre. Danas, nažalost, ničega nema, veli Petar Jurić

Punih 48 godina je prošlo od otvaranja tvornice Digitron u Bujama, perjanice sjeverne Istre koja je izrasla u lidera u tehnološkom napretku o kojem se danas govori s nostalgijom.

Otvorenjem izložbe u Galeriji Orsola u Bujama na Noć muzeja, a ujedno i godišnjici otvaranja tvornice, pokrenuta je lavina emocija među građanima Buja, bivših radnika i onih mlađih koji Digitron doživljavaju kroz priče starijih.

Izložbu je otvorila realizatorica i kustosica projekta Tanja Šuflaj s bujskim gradonačelnikom Fabriziom Vižintinom, Rosannom Bubola, ravnateljicom bujskog Pučkog učilišta i nekadašnjim djelatnicima Digitrona. Nije se radilo o klasičnom otvorenju izložbe, već o pogledu u ponosnu prošlost Buja. Šuflaj se zahvalila svima koji su sudjelovali u projektu "Digitron utopija" i u osmišljavanju Noći muzeja u Bujama.

- Igrom slučaja otvaramo izložbu upravo na dan osnivanja Digitrona prije 48 godina, 1. veljače 1971. godine. Ovom izložbom htjeli smo proživjeti najbolje godine Digitrona uz fotografije, arhivski materijal i slično. Također, možete pogledati dokumentarni film iz tog vremena. Izložba ne bi bila moguća bez dragocjene pomoći brojnih dragih ljudi, svih onih koji su donirali i posudili eksponate, slike i ostalo. Sve je to lijepo dizajnirala Tea Štokovac, a velika zahvala ide Gradu Buje na financijskoj pomoći, kazala je Šuflaj.

Gradonačelnik Vižintin sa zadovoljstvom je kazao da se projekt neće ugasiti jer zaslužuje mjesto u muzeju sa stalnim postavom. Ne štedeći riječi koliko ponosa toliko i ljutnje, Vižintin je ukratko iznio što je Digitron nekad bio i što je nažalost od njega ostalo.

- Izuzetna mi je čast ugostit vas u tako velikom broju i pokazat vam, podsjetit vas na ono što se u Bujama nekad stvaralo. Nekada, u 70-im, Buje je bila tehnološka perjanica Europe, prvi smo proizveli kalkulator u Europi i bili smo glavni igrači na svjetskom tržištu. Toga se želimo sjećati, a želimo pokazati da nam nije svejedno. Time potičemo razmišljanje na ono što smo nekada radili i imali, trebali bismo to zadržati za budućnost. Ovim projektom muzeja nismo gotovi, želimo napraviti multimedijalnu projekciju i povijesni prikaz cijele priče, da pokažemo mlađim naraštajima kako smo nekada na svom području bili glavni, naveo je Vižintin.(Mateo SARDELIN)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter