"Arhitektura je istovremeno i poriv i poziv i biznis. Za izgradnju kuće, škole ili javne zgrade potreban je novac. Arhitekture nema bez investitora, bili oni privatni ili javni, a hoće li arhitekt dobiti priliku za projektiranje i realizaciju svog projekta dijelom ovisi o tome i koliko je uspješan kao poduzetnik. Na Danima arhitekata 2.0 želimo raspraviti koji su sve elementi potrebni za poslovni uspjeh arhitekata u Hrvatskoj te što fakulteti mogu napraviti da mlade ljude bolje pripreme na poslovne i stručne izazove 21. stoljeća, obrazložila je temu ovogodišnje konferencije Željka Jurković, predsjednica Komore arhitekata.
Na Danima arhitekata 2.0 najvećem stručnom okupljanju hrvatskih arhitekata koje će se od 3. do 5. svibnja održati u Rovinj okupit će se renomirana imena hrvatske arhitekture i mladi arhitekti u usponu.
Ovogodišnja središnja tema druge po redu konferencije bit će obrazovanje kao ključ za poslovni uspjeh i profesionalni napredak u društvu, a time i arhitektonske struke. Posebni gosti skupa u organizaciji Hrvatske komore arhitekata bit će arhitekti iz studija CEBRA i renomirani arhitekti - vizionari, akademik Nikola Bašić i Idis Turato.
Kako su u poduzetništvu uspjele zvijezde hrvatske arhitekture, a kako se na tržištu danas probijaju mladi arhitekti moći će se doznati na programu konferencije pod nazivom "STARarhitekti" i "STARTarhitekti" dok će pregled poslovne prakse arhitekata s publikom podijeliti arhitektonski uredi koje je prepoznalo tržište, struka i domaća javnost. Arhitekti iz nagrađivanog arhitektonskog studija 3LHD govorit će o prva dva desetljeća poslovanja, a njihovi kolege iz ureda NFO podijelit će iskustva ureda koji je deset godina na tržištu. Bit će to i prilika da se o branši iz perspektive mladog arhitekta u usponu čuju i razmišljanja zadarskog arhitekta Krešimira Damjanovića kao i Pere Vukovića koji se nakon rada kod jednog od najvećih svjetskih arhitekata odlučio vratiti u Hrvatsku. Hrvatski arhitekt Vedran Mimica, profesor arhitekture na Illinois Institute of Technology (IIT) u Chicagu temi će pridonijeti usporedbom našeg obrazovanja s američkim i nizozemskim, dok će Christian Kühn, prodekan studija arhitekture na Tehničkom sveučilištu u Beču (TU Wien), govorit o granicama akademskog obrazovanja.
Na Danima arhitekata 2.0 bit će prisutni i dekani triju arhitektonskih fakulteta u Hrvatskoj koji će dati odgovor na pitanje pripremaju li naši fakulteti mlade arhitekte na poslovne i tehnološke izazove 21. stoljeća. Uz temu obrazovanje, konferencija će obuhvatiti i radionicu o arhitekturi za najmlađe u kojoj će sudjelovati osnovnoškolci iz tri rovinjske osnovne škole. (N. ORLOVIĆ RADIĆ)