(Snimio Dejan Štifanić)
Arheološki muzej Istre u izlogu C4 u Carrarinoj 4 u Puli otvorio je novi "Prozor u prošlost" autora Romualda Zlatunića o nalazu koštanih šila i igli s lokaliteta Sveti Mihovil kod Bala.
Naime, tijekom iskopavanja 2007. godine na području brončanodobne gradine Sveti Mihovil kod Bala otkrivena su tri koštana ulomka (igle i šila). Takvi nalazi igala i šila unutar skupine koštanih alatki na području Istre otkriveni su u malom broju, a datiraju se od paleolitika do brončanoga doba. Iz paleolitičkog i neolitičkog razdoblja Istre dio igala i šila nalazi se u Šandalji II., Klanjčevoj peći, Vižuli, Veloj gromači kod Kavrana i Pupičinoj peći. Igle i šila iz eneolitičkog razdoblja te brončanog i željeznog doba nalaze se na lokalitetima Pradišelski rt - Pavičini, Sv. Mihovil - Bale, Monkodonja, Picugi i Nezakcij. Ove koštane alatke, zajedno s recentnijim nalazima iz željeznog doba te nalazima većeg broja keramičkih pršljenova za preslice i utega za tkalačke stanove iz Picuga i Nezakcija ukazuju na poznavanje tehnika izrade kožne i tkane odjeće kod prapovijesnih zajednica na području Istre.
Kroz priču o izradi odjeće od kože i o tehnici tkanja prapovijesne tkanine dr. sc. Romuald Zlatunić rekonstruira tehnologiju izrade kožne odjeće tijekom prapovijesti, kao i razvoj tehnologije tkanja od kasnoga neolitika pa do željeznoga doba na području Istre. Rekonstrukcija se temelji na primjerima arheoloških nalaza otkrivenih ostataka tkanih tkanina od biljnih niti u pretkeramičkom i ranoneolitičkom razdoblju Bliskog istoka te na temelju kasnoneolitičkih, eneolitičkih, brončanodobnih i željeznodobnih nalaza ostataka tkanina u grobnim ukopima na pojedinim područjima Europe (Španjolske, Italije, Njemačke, Austrije, Danske, Švicarske i Bosne i Hercegovine). U vitrini će biti izloženi nalazi igala i šila iz Sv. Mihovila, komad kože šivane biljnim nitima, napola obrađena životinjska koža (s dijela kože skinuta je dlaka i epitel), klupko grubih niti iz biljnih vlakana i grube vune, ručna preslica iz 19. i 20. stoljeća te replika vertikalnog razboja.