Aleksandra Vinkerlić, dosadašnja ravnateljica Istarske kulturne agencije, na nedavnom zasjedanju Skupštine Istarske županije dobila je novi mandat na tu funkciju. Tim smo povodom s njom razgovarali o dosadašnjem radu i planiranim aktivnostima u radu IKA-e i Istarske filmske komisije koju također predvodi.
- Pred Vama je novi, drugi po redu četverogodišnji mandat na čelu Istarske kulturne agencije (IKA). Možete li ocijeniti u kojoj mjeri istarski kulturnjaci prepoznaju IKA-u kao podupiratelja svojih aktivnosti? Koliko je IKA-a danas stručni "servis" koji im pomaže u unaprjeđenju njihovih aktivnosti i programa?
- Istarska kulturna agencija je osnovana 2002. godine, djeluje od 2012., a ja sam tu od 2014. godine, i ono što sam prvo željela bilo je programski definirati IKA-u i učiniti je time vidljivijom. Fokusirala sam se na dvije programske cjeline koje proizlaze iz Istarske kulturne strategije, odnosno Razvojne strategije Istarske županije, a to su nezavisna kulturna scena odnosno podrška razvoju nezavisne kulturne scene i Istarska filmska komisija koja je kao ustrojstvena jedinica unutar IKA-e osnovana 2015. godine. Dakle, ono što sam u četiri godine postavila to je misija, odnosno vizija IKA-e i njezine strategije djelovanja. Prvenstveno na čemu gradim IKA-u je to da bi ona trebala biti čvorište jedne velike mreže prema svim sektorima, što podrazumijeva i unutarsektorsko ali i intresektorsko umrežavanje. U tom cilju smo prošle godine pokrenuli i promišljanje radnog klastera kreativnih kulturnih industrija. Prema dosadašnjim fokus grupama, odnosno radionicama i razgovorima s kulturnjacima u privatnom i civilnom i javnom sektoru proizašlo je da je njima potreban nekakav vid podrške, edukacije, informiranja i savjetovanja, kako bi mogli razvijati svoje djelatnosti i onda u tom cilju participativno gradimo taj budući klaster. Željeli bismo pružati podršku razvoju kulturnih sektora, kreativnih i kulturnih industrija u Istri.
- Koliko Vas djelatnici u kulturi Istre kontaktiraju? Što od Vas najčešće traže?
- IKA postaje sve prepoznatljivija, iako je to relativno nova institucija koja treba postati vidljivija i treba je staviti na noge, a to je dosta dugačak proces. Svaku aktivnost koju smo do sada proveli smo evaluirali, a ocjene su uvijek bile dobre, vrlo dobre i odlične.
Ono što sam prvo napravila kada sam došla u IKA-u je istraživanje potreba odnosno kapaciteta organizacija u kulturi, koje mi je kasnije poslužilo kako bi dalje krojila aktivnosti po mjeri samih korisnika. Jako puno smo posvećeni ne samo vidljivosti već i misiji informiranja i savjetovanja kroz društvene mreže: imamo dva facebook profila IKA-e i Istarske filmske komisije te Klastera kreativnih i kulturnih industrija, a prati nas preko tisuću i pol korisnika što je u dvije godine postojanja jako dobro. Ono što nam ponekad zamjeraju je da IKA nije dovoljno vidljiva, no to je zbog toga jer IKA ne stvara nikakav program, već stvara odnose. (Bojana ĆUSTIĆ JURAGA)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU