Lucija Mijandrušić "Moja nona" (Promo)
Ovogodišnje, već tradicionalno, 18. izdanje kalendara XIIxII s neiscrpnom temom Istre, nastavlja svoju misiju i zadane ciljeve pokretača projekta - Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, a to je promocija mladih glazbenika i likovnih umjetnika Istre. U proteklih je 17 godina kroz projekt promovirano više od dvije tisuće mladih, neafirmiranih, redom talentiranih učenika srednjih škola, studenata te slobodnih umjetnika, glazbenika i likovnih stvaralaca iz različitih gradova i mjesta Istre.
- Mladi glazbenici na ovom CD-u pokazali su da njeguju tradicijsku glazbu i poštuju njezinu želju za promjenama na čemu im trebamo biti zahvalni, dok su mladi likovnjaci promišljali na seriozan, slojevit i pragmatičan način te tematski i tehnički iznjedrili šarolik i snažan opus, a važno je napomenuti da je velika većina radova nastala upravo za ovaj kalendar, za ovu izložbu, navode iz Županije.
Izbornica likovnog dijela projekta, Ivona Verbanac, grafička dizajnerica i multimedijalna umjetnica iz Labina odabrala je sljedećih dvanaest autora: Antonela Brenko, Mariana Ban, Hena Crnović, Tea Rajković, Tea Štokovac, Alison Ivašić, Gea Rajić, Ana Zulijani, Toni Buršić, Maura Batarilović, Lucija Mijandrušić i Nina Turina, dok je Goran Farkaš, izbornik glazbenog dijela projekta, etnomuzikolog iz Pazina na audio-zapisu predstavio tradicijsku glazbu koja se izvodi na bajsu, vijulinu i trieštini, a izvođači su Matej Jakša, Lucia Božac, Alanis Lušetić, Dalen Načinović, Viliam Vojić, David Beletić, Rok Lukšić, Zoran Karlić, Elena Marušić, Matija Marušić, Ludvig Damijanić, Ana Predan, Emily Radović, Dragan Rušnjak, Vedran Brnobić, Roberto Majer, Ulika Ardalić, Amber Farkaš i Myriam De Bonte.
- Bajs, vijulin i trieština savršeni su trio instrumenata. Taj se trio kroz godine mijenjao, nešto je gubio, a nešto i dodavao. Čuje se to i vidi svake godine zahvaljujući ustrajnoj organizaciji brojnih manifestacija na kojima su se odgojile generacije mladih glazbenika. Bajs, vijulin i dijatonska harmonika (trieština i štajerka) i danas žive, a zapisi na ovom nosaču zvuka to i dokazuju.
Ovi mladi glazbenici i dalje njeguju tradicijsku glazbu i poštuju njezinu želju za promjenama na čemu im zbilja trebamo biti zahvalni. Na mladima svijet ostaje, unatoč tome što je ponekad teško shvatiti da je to svijet kakvim ga oni osjećaju, kazao je Goran Farkaš, etnomuzikolog, izbornik glazbenog dijela projekta.
- Upravo na punoljetnost projekta XII x II, kojim Istarska županija hvalevrijedno promovira mlade glazbenike i likovnjake, pripala mi je dužnost selektorice likovnog dijela projekta. Činjenica da sam i sama bila sudionik a sada izbornik, govori o dugovječnosti ove inicijative i marljivom prikupljanju radova koji ostaju pohranjeni u fundusu Muzeja suvremene umjetnosti Istre, koji ih periodično izlaže.
Nepresušnu ovogodišnju temu pod naslovom "Istra" autori su promišljali na seriozan, slojevit i pragmatičan način. Tematski i tehnički iznjedrili su šarolik i snažan opus, a važno je napomenuti da je velika većina radova nastala upravo za ovaj kalendar, kazala je Ivona Verbanac.
Ovaj će vrijedan projekt, tradicionalno kao i svake godine, biti i svečano predstavljen uz goste i prigodan program. Prezentacija je na rasporedu sutra, u srijedu, 4. prosinca u 12 sati u prostorima ex kina Raša u Raši. Ovaj kalendar i CD bit će i lijepi poklon za predstojeće božićno-novogodišnje blagdane, ali i poticaj mladim umjetnicima da još bolje i još kreativnije pristupe stvaranju.
Izložba likovnih radova može se pogledati od ponedjeljka do petka, od 5. do 23. prosinca od 8 do 15 sati u prostorima bivšeg kina Raša, a ulaz je besplatan.