Brojni sadržaji za važnu godišnjicu

Terra Gothica Incognita: Projekt predstavljen u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre u Puli

| Autor: Vanesa Begić
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Na konferenciji za novinare upriličenoj u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre bilo je govora o programima u povodu obilježavanja 550 godina od oslikavanja crkve svete Marije na Škrilinah u Bermu radionice Vincenta iz Kastva.

Veliki iskorak

Nakon pozdravnih riječi Gracijana Kešca, ravnatelja Povijesnog i pomorskog muzeja Istre, kustosice iz toga Muzeja Sunčica Mustač i Katarina Marić, te Renato Stanković uime vodećeg partnera Grada Kastva iz tamošnjeg Odsjeka za razvoj i fondove Europske unije te u ime Istarske županije Vladimir Torbica, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost predstavili su ovaj bogati program.

- Posebno me veseli da jedna od naših ustanova sudjeluje u ovome projektu, to je veliki iskorak za našu kulturu i ustanove. Naša Kuća fresaka u Draguću iako ne djeluje vremenski dugo sudjelovala je u brojnim projektima, a Draguć može biti i kao geografski biti središte, poveznica Kopra, Kastva i Pule u svemu tome, kazao je pročelnik Vladimir Torbica.

- Riječ je o sudjelovanju našeg Muzeja u trogodišnjem Interreg europskom projektu Terra Gothica Incognita ukupne vrijednosti 2.433.073 eura. Muzej postaje partner na ovom projektu na poziv vodećeg partnera Grada Kastva 2023. godine, kada je muzejski odjel Kuća fresaka u Draguću izradio projektni prijedlog s temom Kastavske slikarske škole. Prema tom elaboratu, u razdoblju od rujna 2024. do veljače 2027. godine provest će se brojne tematske aktivnosti gdje naročito valja istaknuti istraživanje ciklusa zidnih slika Vincenta i Ivana iz Kastva na području Hrvatske i Slovenije, izradu suvremene 3D dokumentacije svih crkava s freskama ove škole, kao i realizacija nekoliko izdanja - obimne monografije, kataloga i brošura o zidnom slikarstvu u gotičkom razdoblju s naglaskom na djelovanje Vincenta i Ivana iz Kastva. Predviđeno je i postavljanje izložbi u Draguću, Kastvu i Kopru te priprema završne velike izložbe u Puli na temu gotičke umjetnosti u Istri u suradnji s Arheološkim muzejom Istre, kazala je Sunčica Mustač.

(Snimila Vanesa Begić)(Snimila Vanesa Begić)

Ona je istaknula i da se stalno radi na revalorizaciji djela ne samo Vincenta, nego i Ivana iz Kastva o čijem se stvaralaštvu u široj javnosti zna prilično malo.

- Riječ je o aktivnosti koja će trajati 36 mjeseci, a radove Ivana iz Kastva primijetili smo i u crkvama u Barbanu i u Fažani. Publikacije koje namjeravamo objaviti su vrlo bitne u tom projektu, bit će tu manjih deplijana i brošura, te velika knjiga u proljeće 2027., kada će se i realizirati izložba, kazala je Mustač.

Katarina Marić govorila je o važnosti stalnog, kontinuiranog istraživanja tih tema, te o muzealizaciji toga dijela baštine koja je iznimno važna, a planirano je i održavanje znanstvenog skupa gdje će razni eksperti govoriti o tom bogatom i prije svega važnom dijelu baštine.

Važno i za turizam

Renato Stanković je pak izrazio zadovoljstvo sudjelovanjem pulskog muzeju u tom projektu, ističući da će tu biti razne faze, a to će sve biti važno i za turizam u Kastvu i ne samo, za kulturni turizam i kreiranje drugih projekata i načina valorizacije vrijedne kulturno-povijesne baštine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter