Pokojna Kristina Mihovilić (Foto: arhiva Glas Istre)
Na Svečanoj dodjeli Nagrada Hrvatskog muzejskog društva, održanoj u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu dodijeljene su Godišnje nagrade projektima realiziranim u 2022. godini te Nagrada za životno djelo.
Ocjenjivački sud za dodjelu Nagrada HMD-a, između 34 pristiglih prijava, zbog izrazite kvalitete dodijelio je i Posebna priznanja. Nagrada za životno djelo Hrvatskog muzejskog društva dodijeljena je Ružici Marić, dugogodišnjoj ravnateljici Gradskog muzeja Vukovar.
U kategoriji za realizirani izdavački projekt u 2022. godini nagrada se dodjeljuje Katarini Marić i Sunčici Mustač (Pomorski i povijesni muzej Istre) za publikaciju Valvasor u Istri: 333. godine od tiskanja knjige »Slava Vojvodine Kranjske«.
Autorice izložbe i publikacije su Katarina Marić i Sunčica Mustač, a Valvasor u ovome djelu opisuje biologiju, geologiju, etnografiju, urbanizam, radi enciklopediju o Kranjskoj i prvo izdaje tu topografiju koja se sastoji od 316 bakroreza i na osnovu tih crteža dodaje svoje zapise o zemljopisnim podacima, plemićima, povijesti, vrsti tla, prehrani... Sve to na više od 3.500 stranica.
Marić i Mustač su ovo obimno djelo transkribirale i prevele na hrvatski, na čemu su intenzivno, danonoćno, radile četiri mjeseca. Nije bilo jednostavno prepisati tekst pisan goticom, a posebno prevoditi njemački iz 17. stoljeća, koji je, kako su rekle autorice, prilično gramatički neuravnotežen s današnjim njemačkim, tako da je bilo jako teško prilagoditi na standardni hrvatski jezik s time da se moralo jako paziti da se ondašnji pojmovi danas razumiju.
Posebno priznanje u kategoriji za izdavački projekt dodjeljuje se Muzeju suvremene umjetnosti Istre za likovnu monografiju »Hari Ivančić«.
- Monografija kao trajni dokument pridonosi kontekstualizaciji Ivančićeva opusa unutar korpusa regionalnog i nacionalnog suvremenog slikarstva i suvremene umjetnosti uopće, prateći njegov rad od samih početaka do danas. Autorica monografskog teksta, dr. sc. Ivana Mance Cipek, kroz promišljen i koncepcijski razrađen pristup Ivančićev opus sagledava dvojako.
Iščitavanjem svih osobitosti, stalnosti i mijena Ivančićevih razvojnih faza definiranih serijama i ciklusima, njihovim postavljanjem u vremenski slijed i kontinuum, ogolila je samu srž Ivančićeva umjetničkog istraživanja i dala priliku za njegovu revalorizaciju. Dovodeći u vezu Ivančićevo djelo s tradicijom modernog pejzažnog slikarstva i mogućnostima njegovog postojanja u suvremenim umjetničkim datostima kao i donoseći uvid u ranija tumačenja umjetnikova opusa, dala je trajni i vrijedan doprinos razumijevanju likovnog puta ovog istarskog umjetnika.
Publikacija na gotovo 350 stranica obiluje vrijednim reprodukcijama, bibliografijom, popisom izložbi i umjetnikovim životopisom te predstavlja zaokruženu cjelinu koja iako posvećena rasvjetljavanju autorova opusa, doprinosi i boljem razumijevanju slikarskog medija predstavljajući ujedno i primjer dobre prakse istraživačko znanstvene interpretacije, navedeno je u obrazloženju.
Posebno priznanje izvan kategorije dodjeljuje se Kristini Mihovilić, poznatoj pulskoj arheologinji, posthumno, kao i Bibi Teržan s ljubljanskog sveučilišta za dugogodišnji rad na seriji monografija »Monkodonja« u izdanju Arheološkog muzeja Istre.