BORBA ZA SLOBODU

Mađarsko kulturno društvo iz Pule prisjetilo se revolucionarne 1956. godine

| Autor: Mihael Stojanović
(Snimio Mihael Stojanović)

(Snimio Mihael Stojanović)


U povodu obilježavanja Mađarske revolucije 1956. godine, Mađarsko kulturno društvo Móricz Zsigmond okupilo je pripadnike mađarske zajednice iz Pule i Istre u Rojcu.

Godinama prije ustanka, mađarski narod trpio je pod sovjetskom kontrolom koja je, uz oduzimanje političkih sloboda, donosila i ozbiljne ekonomske probleme. Instalirana sovjetska vlast gušila je slobodu govora i mišljenja, a Mađari su željeli vlastitu, nezavisnu državu, društva slobodnog od sovjetskog utjecaja.

Revolucija je započela 23. listopada 1956. godine kada su studenti i radnici izišli na ulice zahtijevajući slobodu govora, političke reforme i izlazak Mađarske iz Varšavskog pakta, saveza pod sovjetskom kontrolom. Njihovi zahtjevi ubrzo su naišli na brutalnu reakciju sovjetske vojske koja je odgovorila tenkovima i oružjem.

Žužana Maša se u ime Móricz Zsigmonda prisjetila tadašnjeg premijera Mađarske, Imrea Nagya koji je bio jedna od ključnih figura revolucije. Nagy, reformistički komunist, zalagao se za političke i društvene promjene te izlazak Mađarske iz Varšavskog pakta.

(Snimio Mihael Stojanović)(Snimio Mihael Stojanović)

Njegove reforme obuhvaćale su ukidanje jednostranačkog sustava i uvođenje slobodnijeg, pravednijeg društva, a nakon neuspješne revolucije, Nagy je uhapšen i pogubljen 1958. godine. U Mađarskoj i mađarskim kulturnim krugovima, Nagy je danas simbol otpora protiv sovjetskog režima i simbol borbe za slobodu.

Pulsko kulturno društvo Mađara prisjetilo se posljedica represije; više od milijun Mađara napustilo je zemlju, tražeći bolji život u inozemstvu, osobito u Americi. "U tom razdoblju više je Mađara živjelo izvan domovine nego unutar nje," istaknula je Maša, dodajući da se dio njih vratio tek kada su se ruske snage povukle 1991. godine. Ti povratnici dali su veliki doprinos razvoju moderne Mađarske, unoseći znanja i iskustva stečena u inozemstvu, zaključila je.

Prisutni su se podsjetili i na simbole revolucije, među kojima je najprepoznatljivija mađarska zastava s rupom, koju je načinila topovska granata. Zastava s rupom je posta podsjetnik na hrabru borbu mađarskog naroda i nastojanje da vrati svoju slobodu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter