Etnografski muzej Istre u Pazinu djeluje već šest desetljeća (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Etnografski muzej Istre smješten u pazinskom Kaštelu obilježio je preksinoć jubilarnu 60. godišnjicu utemeljenja s programom "60 nam je godina tek!". Od 17 sati nadalje posjetitelji su mogli iskoristiti vođenu turu po muzeju, a potom je za sve ljubitelje kvizova uslijedio "Etno kviz – koliko poznajemo tradicijsku kulturu Istre i EMI/MEI".
Voditelj kviza bio je Ivan Hrastovčak koji je osmislio pitanja u suradnji s djelatnicima muzeja. Natjecalo se šest prethodno prijavljenih ekipa iz čitave Istre, koje su brojale dva do četiri člana.
Nakon jednoipolsatnog natjecanja u kojem se moglo i štošta naučiti pobijedila je ekipa Plastičići sokolići. Naziv ekipe nastao je u spomen na pjesmu "Plastičiću sokoliću" pazinskog pjesnika Tugomila Ujčića, pojasnio nam je vođa ekipe Davor Šišović, a uz njega u pobjedničkoj ekipi sudjelovali su Nevija Srdoč, Tanja Grubiša i Anika Ujčić. Nakon kviza, obljetnička svečanost je nastavljena rezanjem slavljeničke torte te druženjem u Muzeju uz glazbu do 22 sata.
Etnografski muzej Istre pod imenom koje danas nosi djeluje od 12. svibnja 1962. godine, a prije toga zvao se Narodni muzej i radio je u istim prostorima. Određena mu je uloga centralnog etnografskog muzeja za cijelu Istru te mu je potvrđeno pravo upravljanja Kaštelom, inventarom i muzejskom građom. Iako mu je mandat bio sveistarski, Etnografski muzej Istre bio je godinama pod pazinskom upravom, sve dok 1994. godine nije postao jednim od današnjih triju županijskih muzeja. Kao podružnica EMI-ja 2011. godine u Pićnu je osnovan Centar za nematerijalnu kulturu Istre koji se posvećuje istraživanju, dokumentiranju, njegovanju i populariziranju nematerijalne kulture Istre.
- U počecima našeg muzeja glavni mu je cilj bio dokazivanja slavenstva Istre, a nakon toga se okreće sakupljanju i otkupljivanju etnografskih predmeta po terenu te se započinju organizirati izložbe, vlastite i gostujuće, kaže Ivona Orlić, ravnateljica Etnografskog muzeja Istre, i nastavlja: "Danas imamo oko 8.000 prekrasnih predmeta i biblioteku s više od 4.000 knjiga i publikacija. U početku su se zbirke formirale po vrsti materijala, primjerice zbirka drvenih predmeta, zbirka metalnih predmeta, zbirka tekstila…, a kasnije kada ravnateljica postaje Lidija Nikočević postav se osuvremenjuje, pa se zbirke kategoriziraju po sadržaju".
Ravnateljica Etnografskog muzeja Istre naglašava partnerski odnos s Muzejem grada Pazina koji se također nalazi u pazinskom Kaštelu.
- Održavamo vrlo dobre pedagoške radionice od izrade kažuna tehnikom mozaika, lutkice od krpa, tkanje na daščicama. Ljeti se odvijaju petodnevne tematske radionice, objašnjava Ivona Orlić ističući suradnju s umirovljeničkim udrugama za čije se članove također održavaju radionice, ali i s likovnom udrugom te dječjim vrtićima.
- Naši najčešći posjetitelji tijekom svih ovih godina su učenici osnovnih škola, te je njima prilagođen naš stalni postav, dodaje napominjući da su preko ljeta najčešći posjetitelji turisti.
- Od prošle godine smo krenuli s programom "Četvrtkom u muzeju!" s kojim želimo privući domaće stanovništvo te im ponuditi interesantan sadržaj: od radionica za djecu, gledanja etnografskih filmova, do zanimljivih predavanja, kvizova…, kazala je o aktualnom programu muzeja.
Ove godine otvoren je novi stalni postav koji je nastajao duži niz godina, a otvoren je u dvije faze.
- Mislim da je koncept izuzetno kvalitetan, kao i sama realizacija, zaključuje Ivona Orlić.
Inače, Etnografski muzej Istre danas ima 11 zaposlenih djelatnika (jedan djelatnik, portir, radi na pola radnog vremena za EMI, a drugu polovicu za Muzej grada Pazina). Od toga broja u muzeju rade četiri kustosa, muzejska pedagoginja, dokumentaristica, preparator, tajnica, spremačica i ravnateljica.