Ilustracija
Obilježavanje 130. godišnjice rođenja jednog od najvećih hrvatskih političara, Josipa Broza Tita, proteklog je vikenda, uz blage prisile represivnog aparata na njegove sudionike koji su u Kumrovec doputovali po vlastitoj volji i trošku, bilo dostojanstveno. Tako i priliči; riječ je o jednom od najuspješnijih ratnih vođa u dvadesetom stoljeću i nesumnjivo najspretnijem političaru rođenom od Vardara pa do Triglava, odnosno u granicama bivše druge Jugoslavije kojom je predsjedao.
Iako će antititoisti odmah reći da ne treba zaboraviti ni obilježavanje stote godine rođenje Franje Tuđmana, rođenog u Velikom Trgovišću, u blizini Kumrovca, može se napomenuti da se građani tamo nisu okupili u većem broju kako bi proslavili "drugog zagorskog Tita", generala i povjesničara kojem je sam maršal napisao posvetu koja ga je drugo držala na slobodi, a glasila je: Tuđmanu ne pakovati.
Ali, vratimo se sjećanju na Josipa Broza Tita, čiji se oficijelni rođendan nekad slavio 25. svibnja. Njegovo veličanstveno povijesno djelo – nadasve ratna pobjeda i priključenje Hrvatskoj Istre i dijelova Međimurja, davanje državnosti Sloveniji, BiH i Makedoniji kroz status republika koje su danas u istim granicama samostalne države – još uvijek ne prolazi bez proturječja. O njemu se nikada neće suglasiti povjesničari Tvrtko Jakovina i Hrvoje Klasić s Marijom Jerebom i Ivom Lučićem ili političari desnice i ljevice. Ali, to nije ni važno, kao ni usporedbe Bleiburga – gdje su se ustaše skrivali iza žene i djece – s Hirošimom, Nagasakijem i Dresdenom gdje su naciste također, znatno masovnije, likvidirali lideri Velike Britanije i SAD.
Pitanje je što smo naučili od Tita i u Titovom režimu između 1945. i 1990. godine i što oni koji se toga ne mogu sjećati trebaju znati na tu temu. Navest ćemo samo nekoliko primjera. Loših i dobrih. Hrvatska je, primjerice, bila zemlja razvijene industrije koja je polako, osobito u Istri, razvijala turizam. Cijela Jugoslavija proizvodila je dovoljno hrane, a prema istraživanjima dr. Josipa Tice s Ekonomskog fakulteta, od sedamdesetih godina nadalje kupovna moć stanovništva bila je veća nego što je danas. Putovati se moglo slobodno iako nije bilo Schengena. Kćerki mesara s Grobnika Kolindi Grabar-Kitarović omogućeno je školovanje u SAD-u i nije bila jedina. Vodeći disidenti sistema, poput Savke Dabčević-Kučar ili spomenutog Tuđmana, živjeli su u vilama u elitnom djelu Zagreba, dok je posrnuli srbijanski šef UDBA-e Aleksandar Ranković imao vilu u Dubrovniku.
Nacionalizam je sputavan da se ne bi desila 1991. Zbog vrijeđanja političara mogli ste biti privedeni i prekršajno kažnjeni. Kao što je danas praksa ako pišete ružno o premijeru na Facebooku. Tajne službe nadzirale su medije – što su činile sve do 2000. godine – dok su danas na djelu suptilniji oblici pritiska. U crkve se moglo normalno odlaziti i danju, a noćno krštenje prijavio je jedino stanoviti Antonius Cetinski iz Rovinja.
Od Tita smo naučili i kako se vodi samostalna vanjska politika, nesvrstana i izvan blokova, što je danas nezamislivo jer se o osnovama ne mogu dogovoriti ni oni koji su ustavno odgovorni za njezinu strategiju. Tito je do pedesetih godina držao kaznene logore za političke neistomišljenike na Golom otoku i Sv. Grguru, što je svakako odvratno, ali su se mnogi od tih zatočenika, poput Danka Grlića, kasnije vratili na svoje poslove i u javnost. Tuđman je, možda po tom uzoru, dopuštao da bosanski Hrvati drže logore Dretelj i Heliodrom tijekom rata u Bosni. Od Tita smo naslijedili, dakle, dobru i lošu političku praksu nastalu u duhu vremena u kojem je djelovao. Svaka usporedba s ovim što imamo danas je točna.