Boris Dežulović je za mene trenutno svakako u napadačkoj postavi hrvatske književnosti. On kaže da je krilo, a ja bih rekao centarfor. On je hrabar čovjek koji u ovim našim vremenima s punim srcem komentira stvarnost i pojave u društvu. Dežulović je disident, opisao ga je njegov prijatelj Rade Šerbedžija koji vodi i Kazalište Ulysses koje je u suorganizaciji s Knjižarom Giardini 2 i izdavačem Telegramom organiziralo predstavljanje
Vlado Kreslin i Boris Dežulović Matija Kasaić / Ulysses
Šest dana u tjednu on je racionalna, odrasla osoba, a onda se sedmog dana pedesetosmogodišnji Boris Dežulović pretvara u euforičnog osmogodišnjeg dječaka koji j… mater svima. Razlog je u nogometu i njegovoj ljubavi prema Hajduku koju je pretočio u knjigu "Bili libar" koja je preksinoć predstavljena na Velikom Brijunu. Fizička odvojenost otoka i udaljenost od Pule nisu spriječili gomilu ljudi da opsjedne dvorište Etnografskog muzeja što je malo zbunilo i samog Dežulovića. Ovaj, jedan od bivših pokretača Feral Tribunea i dalje uživa veliku popularnost u ovim krajevima, možda zato što ne živi na prohujaloj slavi, već aktivno i dalje objavljuje svoje tekstove kojima bez anestezije secira društvo.
- Boris Dežulović je za mene trenutno svakako u napadačkoj postavi hrvatske književnosti. On kaže da je krilo, a ja bih rekao centarfor. On je hrabar čovjek koji u ovim našim vremenima s punim srcem komentira stvarnost i pojave u društvu. Dežulović je disident, opisao ga je njegov prijatelj Rade Šerbedžija koji vodi i Kazalište Ulysses koje je u suorganizaciji s Knjižarom Giardini 2 i izdavačem Telegramom organiziralo predstavljanje. "Za mene je 'Bili libar' fantastičan ljubavni roman, opasan politički pamflet, opasna knjiga o našem djetinjstvu. Dežulović opisuje društvo u kojem živimo, spekulacije, nepravde", kazao je Šerbedžija.
Boris Dežulović, Aleksandar Holiga, Rade Šerbedžija i Nenad Marjanović - Dr. Fric (Matija Kasaić/Ulysses)
Ovo je priča pisana upravo iz pozicije jednog nogometom i Hajdukom opijenog osmogodišnjaka, a Dežulović je motivaciju za pisanje "Bilog libra" objasnio time da je nogomet ljubav svih balkanskih mužjaka kao što je on. Pritom je i rođen, kako je rekao, na 15 metara od sjevernog gola na Hajdukovom stadionu i prva stvar koju je ugledao kada ga je mama dovela do prozora bio je taj nogometni teren. Također, njegove formativne godine odredilo je i to što odrastao u zlatno doba, "najjačeg Hajduka svih vremena" kada je klub vodio Tomislav Ivić.
- Ovo je ljubavna priča koju može napisati samo muškarac zaljubljen u balun, konstatirao je Dežulović koji je došao obučen u majicu Hajduka.
Za razliku od njega kao hajdukovca, Nenad Marjanović Dr Fric pravi je Demon, navijač Istre.
- Moja ljubav prema Istri je jednaka tvojoj ljubavi prema Hajduk, uzvratio je Fric koji je iz knjige između ostalog zapamtio da je Hajduk više puta gostovao na Malti nego u Puli, a prisjetio se i golova koje je Istra od Hajduka primila u 96. minuti zbog čega se Dežulović našalio i sugerirao da se sudačka nadoknada odnosno extra time, preimenuje u Istra time. Obojica su se složila da je Istra nekome poput Reala il Manchestera kada gostuje u nekom manjem mjestu, kao što je to Hajduk kada gostuje u Puli.
No, nije uvijek Dežulović nekritički uzdizao Hajduk u nebesa pa se tako svojevremeno suprotstavio ideji da država klub spasi od bankrota jer je smatrao da je bolje da ga se spusti u četvrtu ligu, proda se Poljud i sagradi novi i manji stadion.
Matija Kasaić/Ulysses
Spominje Dežulović i Marka Livaju koji ne može odoljeti djetinjstvu na starom igralištu u Splitu. Dežulovića smeta i tuđmanovsko svojatanje Hajduka kao hrvatskog kluba iako to jest hrvatski klub, osnovan u Hrvatskoj, no često puta se prešućuje ili jednostavno ignorira njegovo slavno razdoblje kada je klub 1944., u vrijeme Drugog svjetskog rata, igrao protiv reprezentacije britanske vojske.
- Hajduk je bio klub za koji su navijali u svih šest republika i dvije autonomne pokrajine nekadašnje Jugoslavije, kazao je preksinoć Dežulović. Jedan od tadašnjih klinaca, danas već odavno odrastao čovjek je i slavni slovenski kantautor Vlado Kreslin koji je dobio ime po Vladimiru Beari, a preksinoć je kao gost iznenađenja uveličao predstavljanje Dežulovićeve knjige. Njih dvojica otpjevali su par pjesama među kojima je bila i prigodna "Ja ne mogu drugo nego da ga volin", koju je slavni Mišo Kovač posvetio upravo Hajduku, a nedavno ju je ponovno snimio u duetu sa Sašom Antićem.
Predstavljanje je vodio urednik knjige Aleksandar Holiga.