(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)
Pulski dani eseja postali su već tradicionalna manifestacija u trećem tjednu listopada u organizaciji Borisa Domagoja Biletića, koji ih je i pokrenuo, te Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika. Manifestacija se održava od 2003. godine naovamo, u raznim lokacijama, a od 2018. godine je kontinuirano u prostorima Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika, odnosno, Klubu književnika »Dr. Ljubica Ivezić« u staroj tiskari.
Koncept manifestacije malo se promijenio kroz godine, u prvim je izdanjima jedna sesija bila posvećena ogledima o eseju kao takvom, kao žanru, gdje su esejisti govorili o tome što esej jest kao žanr, što za njih predstavlja, i kako ga doživljavaju, a drugi dio programa imao je neku zadanu temu, svake godine drukčiju. Potom, nakon nekoliko godina, ostao je samo tematski dio programa posvećen određenoj temi, koju su esejisti obrađivali.
Esej se, poput poezije, ne može prepričati, može se sažeti, istina, ali ne može se prenijeti onu atmosferu, onu misao koju po sebi donosi, autorov subjektivni pristup određenoj temi, odnosno, preciznije rečeno, način pristupa određenoj temi.
Do sada je obrađen šaroliki tematski spektar, a nije isključeno da će se jednoga dana ponovno vraćati nekim od tih tema na drukčiji način, s drugim sudionicima.
Identitet i globalizacija; Grad – esej (popratni program »Joyce u Puli«); Kako čitam/o/ Europu?; Ljubav i mržnja; Provincija; Autoritet; Manipulacija; Zvane Črnja; Dokolica; Politika i političari; Optimizam; Hrvatska književnost u susjedstvu; (Ne)Sloboda ili demokratska cenzura; Hrvatski književni regionalizam – nekoć i danas; Patnja, 1918. - 2018.: Stoljeće od raspada Monarhije; Akademik Josip Bratulić; Zbilja i sudbina književnosti; Pisac, demokracija, ideologija te Rat u hrvatskoj i stranim književnostima teme su koje su do sada predstavljene, uz hrvatske i strane autore, ne samo iz regije, već je bilo autora i iz udaljenijih krajeva.
- Nije isključeno da se nećemo ponovno vratiti tom konceptu Pulskih dana eseja, da najprije budu izlaganja posvećena eseju kao takvom, a potom jednoj određenoj temi, to i neki autori pitaju. Drago mi je da smo uspjeli održati kontinuitet kroz godine; čak i u teškoj korona godini održali smo manifestaciju, online, snimljenu - potom jedno izdanje uz epidemiološke mjere, nije bilo tada lako, ali smo uspjeli održati. Prvih smo godina bili u Domu hrvatskih branitelja - u kavani Mozart, a potom u Gradskoj knjižnici i čitaonici. Sve eseje potom objavljujemo u časopisu Nova Istra, a nekim smo temama posvetili i posebna izdanja, ili pak separate, tako da je sve ostalo zabilježeno, kazao je Boris Domagoj Biletić.
Uz samu manifestaciju, svake se godine održavaju i razni popratni programi, od predstavljanja knjiga, izložbi i drugog.
Ove je godine tema bila posebno izazovna i inspirativna »Književnost i filozofija, filozofija i književnost«, gdje je predstavljen široki spektar tema i načina interpretacije ove teme, uz razne interdisciplinarne pristupe.
Ova međunarodna književno-kulturna manifestacija održava se u Puli od 2003. godine, u organizaciji Istarskoga ogranka Društva hrvatskih književnika i časopisa za književnost, umjetnost i kulturu Nova Istra.