RAZGOVOR

Aktualni gradonačelnik Poreča ove nedjelje ide na izbore i računa na još jedan četverogodišnji mandat LORIS PERŠURIĆ: NAPRAVILI SMO PUNO, ALI PRED NAMA IMA JOŠ DOSTA POSLA

Najponosniji smo na početak uređenja gradske rive, dvije nove osnovne škole i tri nova vrtića i jaslica, a ponajviše na to da smo ostali grad koji brine o svim generacijama i ima razvijen senzibilitet prema ranjivim skupinama. Tim je uigran, projekti su spremni i sada treba nastaviti punom snagom

| Autor: Boris BILAS
Loris Peršurić (Snimio Milivoj Mijošek)

Loris Peršurić (Snimio Milivoj Mijošek)


U protekle četiri godine Poreč je u nekoliko navrata proglašen gradom s najboljim uvjetima za život u Hrvatskoj. Isto tako Poreč je i jedan od rijetkih gradova koji ima pozitivnu demografsku sliku i svake se godine u porečke vrtiće i škole upisuje sve više djece. Posljednji vrtić, treći u tri godine, otvoren je prošle subote u Žbandaju. Kada se tome pridoda i prilično uspješna gospodarska slika u drugom najvećem istarskom gradu, ne treba čuditi što je aktualni gradonačelnik Loris Peršurić veliki favorit za pobjedu na lokalnim izborima 16. svibnja. U razgovoru za Glas Istre Peršurić je naglasio kako je u protekle četiri godine njegova gradska administracija napravila puno, ali da je pred njima još puno posla u iduće četiri godine te se zato nada da će mu birači ove nedjelje dati povjerenje za još jedan mandat na čelu Poreča.

- S ovim izborima završava vaš prvi mandat na mjestu gradonačelnika Poreča, jeste li ostvarili sve što ste zacrtali prije četiri godine?

- Ostvarili smo puno, a najponosniji smo na početak uređenja gradske rive, dvije nove osnovne škole i tri nova vrtića i jaslica, a ponajviše na to da smo ostali grad koji brine o svim generacijama i ima razvijen senzibilitet prema ranjivim skupinama. Ispred nas je još puno posla. Čekaju nas projekti kao što je proširenje Doma za starije i nemoćne osobe, dovođenje kanalizacije u nekoliko preostalih naselja – dakle, sa sadašnje pokrivenosti od 92 do 100 posto pokrivenosti, kao i uređenje Peškere kroz konzultacije s građanima, da navedem samo dio. Tim je uigran, projekti su spremni i sada treba nastaviti punom snagom.

Mir u porečkom IDS-u

- Bilo je nekih nagađanja da se možda nećete kandidirati za drugi mandat, je li to uopće bilo upitno u bilo kojem trenutku?

- Uvijek ima raznih priča, ali ja sam po struci inženjer i mjerim samo rezultate koje smo postigli. Sve drugo su priče.

- Znači, ako je i bilo nekih nesuglasica unutar porečkog IDS-a, to je iza vas?

- Teško mi je komentirati nešto što se nije dogodilo, ali 'ajmo reći ovako - moja kandidatura je jednoglasno podržana u svih deset porečkih ogranaka stranke i same porečke podružnice, tim je jedinstven i rezultati na izborima će to pokazati.

- Imate samo dva protukandidata, očekujete li pobjedu već u prvom krugu?

- Svi mi budemo izabrani na temelju svojih rezultata i programa. Mislim da su svi dobili priliku pokazati koja je njihova vizija razvoja grada. Mi smo svoju predstavili u okviru pet konkretnih i izvedivih točaka programa- grad koji brine o svim svojim generacijama, grad prijatelj mladih i sporta, grad koji ulaže u infrastrukturu, starogradsku jezgru i gospodarstvo za još bolju kvalitetu života svih nas. Mislim da su Porečani prepoznali moj rad, moj program za dalje i da će znati izabrati što je najbolje za Poreč.

- Bilo je dosta kritika od strane i Maurizia Zennara i Vladimira Sladonje, vaših protukandidata, prvenstveno na netransparentno trošenje novca, kako odgovarate na te kritike?

- Poreč je jedan od najtransparentnijih gradova u Istri što nam je potvrdio i Institut za javne financije i to ćemo zadržati, ali i skupa s građanima unaprjeđivati. Ne bi komentirao što su govorili protukandidati, njihov je posao da kritiziraju, da sve gre na gore, da ništa ne valja. Kao gradonačelnik sam od prvog dana radio jednako – otvoreno, dostupno, među građanima. S obzirom na to koliki smo posao napravili i razgovoru s Porečanima, ljudi misle da gremo u dobrom smjeru i da tako treba nastaviti. Kritike uvijek prihvaćam, a i sam sebi sam najveći kritičar, ali ne prihvaćam laži i „brigu“ za grad samo nekoliko tjedana pred izbore. To nije moj način, ja sam tu zbog građana i grada, uvijek dostupan, spreman pomoći ako ikako mogu, i znam da sugrađani to prepoznaju.

- Po čemu je danas Poreč bolje mjesto za život nego što je bilo prije četiri godine i gdje je ostvaren najveći napredak?

- Mislim da smo u samoj kvaliteti života ostvarili najveći napredak, jer danas 1.630 porečkih osnovnoškolaca nastavu pohađa u jednoj, jutarnjoj smjeni, na što smo dugo čekali, a direktno utječe na kvalitetu života puno porečkih obitelji. Stvoreno je stotinjak mjesta u vrtićima i jaslicama, kako bi svako dijete imalo svoje mjesto. Povećali smo davanja za sport, Poreč je dobio dvije nove sportske dvorane, krenuli smo graditi nogometni kampus, po pitanju infrastrukture dovršena je porečka zaobilaznica, cesta OŠ Finida - Facinka, Creska ulica, a trenutno se gradi dionica LaCop - Parens koja je žila kucavica našeg grada, stavili smo u funkciju pročistače otpadnih voda - što je izuzetno važno za očuvanje okoliša i mora, kanalizacijskom mrežom došli smo do 92 posto pokrivenosti i idemo sigurno prema 100 posto, a zbog svojih izdvajanja za socijalne, zdravstvene i druge programe, dvije godine zaredom smo proglašeni gradom s najboljom kvalitetom života. Ali čujte, ja ću prvi reći da uvijek može više i bolje, i zato ćemo nastaviti biti grad koji brine o svim svojim generacijama.

Uteg prerazvijenosti

- Aktivno ste krenuli i s uređenjem starogradske jezgre?

- Drago mi je da smo krenuli s uređenjem starogradske jezgre – prvo uređenjem rive, kao uvod u daljnja uređenja, potom obnovom zvonika Eufrazijeve bazilike koji je samo dio ulaganja u cijeli kompleks, obnovom fasada, podržavanjem privatnih inicijativa za obogaćivanje ponude u starogradskoj jezgri. Mislim da je važno da nastavimo s projektiranjem i uređenjem Marafora i trga ispred Istarske sabornice, potom uređenjem poteza od Talijanske osnovne škole do hotela Palazzo, a posebno uređenje Peškere – tu je posebno važno da se građani uključe i da svi skupa odlučimo kako ćemo taj, ustvari prekrasan dio grada, još više valorizirati.

- U subotu je otvoren još jedan novi vrtić, onaj u Žbandaju, je li briga za najmlađe i rast broja novorođenih ono što vas posebno veseli na kraju ove četiri godine?

- Kada se gotovo sve jedinice lokalne samouprave u Hrvatskoj bore s problemom negativnih demografskih trendova, svakako me veseli rast broja novorođenih u Poreču, kao i povećanje broja upisanih razreda. Briga za našu djecu posebno nam je važna, konstantno ulažemo u nove vrtiće, škole, parkove i igrališta. Tako ćemo i nastaviti, plan nam je urediti Gornji vrtić za koji smo već dobili sredstva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, projektiranje osnovne škole u Novoj Vasi od 1. do 8. razreda, osnovat ćemo jaslice i vrtiće za cjelodnevni boravak djece kao institucionalnu pomoć mladim obiteljima, otvarati tzv. sezonske vrtićke grupe s prilagođenim radnim vremenom za roditelje koji su zaposleni u turizmu i trgovini, a uvođenjem nagrada za izvrsnost, sustavnim povećanjem broja stipendiranih učenika i studenata osigurat ćemo da obrazovanje bude dostupno svima, bez obzira na ekonomski položaj.

- Koliko su u realizaciji tih projekata pomogli EU fondovi i koliko ste novca dobili od tih fondova?

- Preuzimanjem mandata, reorganizirali smo gradske odjele i odsjeke, te s kvalitetnom ekipom stalno prijavljujemo gotove projekte na otvorene natječaje. Danas mogu reći da, u prosjeku, prijavljujemo jedan projekt tjedno. Iako smo u najvišem rangu razvijenosti, često ni ne možemo aplicirati na neke natječaje, to nas nije obeshrabrilo i mislim da odobrena sredstva za projekte poput širokopojasnog interneta, odnosno, nove optike za brzi internet za cijelu Poreštinu, teretane za osobe s invaliditetom, nabave mini-busa za pilot projekt javnog prijevoza, Centra za posjetitelje La mula de Parenzo, nove opreme za naše vatrogasce i slično potvrđuju da smo bili aktivni i tako ćemo nastaviti.

- Predsjednik IDS-a Boris Miletić posljednjih dana često govori da je Istra u podređenom položaju kada su u pitanju EU fondovi zbog toga što država sredstva dodjeljuje po načelu razvijenosti. Slažete li se s njime da se Istru zapravo kažnjava jer je najrazvijeniji dio Hrvatske?

- Ponavljam, mi smo svjesni da smo prerazvijeni, ali nas to ne obeshrabruje. Šteta je što ne možemo aplicirati za neka sredstva jer imamo odlične i spremne projekte iz kulture, infrastrukture, poljoprivrede, pa mi bude žao kad vidim da Hrvatska ne povlači sve novce iz EU koji su na raspolaganju, dok spremni projekti čekaju. A donijeli bi benefit ne samo Poreču, već i Istri, konačno i cijeloj Hrvatskoj. Nadam se da će se u novom razdoblju financiranja iz EU-a, koje upravo kreće, situacija promijeniti i da ćemo moći realizirati projekte koje imamo spremne.

Poreč osjetio krizu

- Kakva je gospodarska slika Poreča, je li COVID kriza dovela do većeg otpuštanja radnika, manjeg broja investicija ili slabijeg stanja u gradskoj blagajni?

- Grad je stabilan, kroz četiri godine smo uspjeli smanjiti zaduženje Grada te je ono danas na oko devet posto, što je daleko ispod zakonski dozvoljenih 20 posto, likvidni smo i redovno podmirujemo sve svoje obveze, zahvaljujući ugovaranju nižih kamatnih stopa, odgovornim upravljanjem gradskim financijama i racionalizacijom brojnih troškova, ostvarili smo dodatne uštede za gradski proračun, a opet nismo stali s ulaganjima, kao ni s mjerama pomoći kako lokalnim obrtnicima i poduzetnicima, tako i sugrađanima koji su zbog COVID krize ostali bez posla. Naravno da se nadamo povratku u normalu, optimistični smo za sezonu pred nama.

- Je li COVID kriza ujedno i najveći izazov s kojim ste se susreli u proteklom mandatu i gdje mislite da se možda moglo bolje?

- COVID kriza je bila veliki izazov za sve nas, pa mi je drago da smo na razini cijele Istre svi surađivali i donosili odluke za pomoć lokalnom gospodarstvu, u skladu sa zakonskim mogućnostima lokalnih samouprava. I uz to, sigurno da obrtnicima i poduzetnicima nije lako, ali me veseli podatak da su porečki poduzetnici kroz program Poduzetnik Istarska županija 2020., pretežno predavali zahtjeve za investicijska sredstva, što znači da nastavljaju ulagati u Poreč. Nadam se i vjerujem da će ova kriza brzo proći, a Poreč nastaviti ići naprijed kao jedan od pet gospodarski najjačih gradova u Hrvatskoj.

- Slažete li se s procjenama da je COVID kriza pokazala i da gradovi poput Poreča previše ovise o turizmu?

- Poreč je turistički grad, i od toga nećemo nikad bježati, pogotovo iz razloga jer je Poreč svoj prvi turistički vodič dobio još 1845. godine. Na sedamdesetak kilometara obale Poreštine ostvaruje se gotovo deset posto cijelog hrvatskog turizma, cijelo to šire područje gravitira Poreču i otvaranje granica lani nam je pokazalo da su naši gosti, pogotovo nakon života u lockdownu, željni normalnog života, odmora i uživanja. Dodao bih i da je Poreč, osim što je turistički grad, ujedno je i grad velike poljoprivredne tradicije, grad bez prireza u kojem radi svaka šesta osoba u Istri, grad jakih gospodarskih zona u kojima djeluju i tvrtke koje su izvozno orijentirane.

Deset glavnih točaka

- Kad smo kod turizma, vjerujem da mnoge stanovnike Poreča zanima što će biti s gradnjom velikog Valamarovog hotela na Picalu jer za vizuru Poreča sigurno nije najbolje da tamo stoji veliki nedovršeni hotel. Imate li kakve informacije kada bi se mogla nastaviti gradnja?

- Svima je teško zbog COVID krize, posebno turističkom sektoru, pa tako i investitoru. Opet, znate da je njima samima prvima u interesu da nastave s gradnjom, i vjerujem da će se uskoro, stabilizacijom situacije, nastaviti s time. Jednom kad bude dovršen, to će biti hotel od 5 zvjezdica, koji će raditi cijelu godinu, a ojačat će kongresni turizam koji nije vezan za ljetne mjesece, što će dosta utjecati na produženje turističke sezone.

- Slična je situacija i s autobusnim kolodvorom, jeste li tu bliže dogovoru s vlasnikom, riječkim Autotransom, odnosno njemačkom Arrivom?

- Mi stojimo iza svojeg zahtjeva da se autobusni kolodvor treba potpuno obnoviti. Sada se možda, zbog COVID-a, manjak ulaganja i može razumjeti, ali autobusni kolodvor je u derutnom stanju već godinama. Ipak, vidim da je Arriva reagirala, jer je održavanje krenulo.

- Povjere li vam građani i sljedeći mandat koji su ključni planovi i ciljevi za iduće četiri godine?

- Odredili smo si deset glavnih točaka: proširenje Doma za starije i nemoćne osobe Poreč, uređenje područja Peškere – donošenje Urbanističkog plana uređenja za to područje u suradnji s građanima, dovođenje kanalizacije u sva naša naselja i dovršenje izgradnje pročistača, pokretanje usluge brige o starijima u njihovom domu i dnevnog boravka po mjesnim odborima te nastavak sufinanciranja dopunskog zdravstvenog osiguranja porečkim umirovljenicima, nastavak uređenja starogradske jezgre te obnove Marafora i Eufrazijeve bazilike, projektiranje treće osnovne škole u Novoj Vasi i obnova Gornjeg vrtića te stalno ulaganje u socijalne i zdravstvene programe, ulaganje u prometnu infrastrukturu i obnovu lokalnih cesta, dovođenje mreže brzog interneta (optike) u sva kućanstva na Poreštini, dovršetak izgradnje nogometnog kampusa te nastavak uređenja gospodarskih zona, uz privlačenje investicija i otvaranje cjelogodišnjih radnih mjesta, kao samo dio svega što smo isplanirali.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter