Što se dogodilo? Prethodni troškovnik predviđao je da će novi objekt dječjeg vrtića (10 odgojnih skupina) koštati 23 milijuna kuna, međutim, zbog poremećaja na tržištu, troškovi gradnje su se u međuvremenu popeli na 35 milijuna kuna (bez troškova pristupne ceste) pa bi 22 milijuna kuna trebao osigurati Grad Pazin što je za sadašnju vlast previše
Jedina zelena površina u blizini vojarne (Anđelo DAGOSTIN) / Gradonačelnica Pazina Suzana Jašić (snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI) / CROPIX)
Od dugonajavljivane izgradnje novog dječjeg vrtića u Starom Pazinu idućih godina neće biti ništa. Iako je to bio prioritet nove lokalne vlasti u Pazinu, stranke Možemo! koja je zamijenila IDS, čini se da im je taj adut ispao iz rukava iako su u proteklom periodu već izabrali lokaciju, izmijenili GUP i riješili imovinsko - pravne preduvjete. Što se dogodilo?
Prethodni troškovnik predviđao je da će novi objekt dječjeg vrtića za 10 odgojnih skupina koštati 23 milijuna kuna. Međutim, zbog poremećaja na tržištu, troškovi gradnje su se u međuvremenu popeli na 35 milijuna kuna (bez troškova pristupne ceste). To ne bi bio problem s obzirom da se izgradnja najvećim dijelom financira putem Nacionalnog plana oporavka, međutim, taj natječaj predviđa sufinanciranje u visini od 13 milijuna kuna. Dakle, 22 milijuna kuna trebao bi osigurati Grad Pazin što je za sadašnju vlast previše.
- Jaz između mogućih i potrebnih sredstava natjerao nas je da razmislimo o alternativnom rješenju koje uključuje drugu kategoriju natječaja - rekonstrukciju objekta druge namjene uz dogradnju, pa smo razvili idejni koncept rekonstrukcije i dogradnje neuređenog krila vojarne koji bi uključivao osam skupina. Troškovi se procjenjuju na 15 milijuna kuna, a mi bismo mogli povući otprilike pola, pa razlika koja ostaje mnogo je financijski dostupnija Pazinu od prve opcije, kaže pazinska gradonačelnica Suzana Jašić.
Napominje da je ovaj projekt prijavljen prije nekoliko dana i moguće ga je realizirati u bržem roku od gradnje vrtića.
- Projekt vrtića na Starom Pazinu ostaje i dalje opcija jer je riječ o razvojnom projektu za cijeli Stari Pazin i okolicu. Međutim, među različitim parametrima i vrlo promjenjivim okolnostima u kojima živimo i djelujemo, prisiljeni smo mijenjati planove i donositi odluke koje su u tom trenutku najoptimalnije. Vrtić na Starom Pazinu ostaje ozbiljna opcija u slučaju povoljnijih natječaja u budućnosti, dodaje Jašić.
Naglašava da je projekt škole i vrtića u Trvižu također pri kraju te će se taj projekt kandidirati na skori natječaj za dogradnju osnovnih škola te na drugi krug natječaja za vrtiće koji se očekuje na jesen. Spreman je i projekt dogradnje zgrade osnovne škole u Pazinu.
Budući dječji vrtić nalazit će se u južnom krilu glavne zgrade u vojarni
Ako već nema likvidnog novca u gradskoj blagajni zanimalo nas je zašto se gradska uprava nije odlučila na podizanje zajma kojim bi se pitanje novog objekta predškolske ustanove riješilo na trajan i primjeren način.
- Naslijedila sam sedam kredita: tri kratkoročna za financiranje tekuće likvidnosti ukupnog iznosa 1,5 milijuna kuna te četiri dugoročna za financiranje izgradnje školsko-gradske sportske dvorane, izgradnje ceste u poslovnoj zoni Ciburi, modernizaciju javne rasvjete i izgradnju doma za starije, ukupnog iznosa od 20,7 milijuna kuna. Mi ćemo u svakoj opciji novog vrtića morati dići kredit, ali nije isto hoćemo li se kreditno zadužiti dodatnih 25 ili 30 milijuna ili 7 do 8 milijuna, pogotovo u situaciji kad apsolutno svi troškovi rastu i kad je ekonomska situacija neizvjesna, odgovorila je gradonačelnica Jašić.
Podsjetimo, nedavno objavljeni rezultati upisa u pazinski vrtić i jaslice pokazali su da postoji iznimna navala na program jaslica (kapaciteti dječjeg vrtića donekle zadovoljavaju potrebe, mada i ondje ima neupisanih polaznika). Zanimalo nas je da li je Grad Pazin vlasnik čitavog objekta bivše glavne zgrade?
- Grad Pazin je vlasnik čitavog objekta, kao i cijelog prostora bivše vojarne, odnosno Društvenog centra "Veli Jože". Alternativno rješenje diktirali su zapravo uvjeti iz natječaja te se sagledavanjem svih parametara i opcija, ocijenilo da je ovo trenutno najbolje rješenje, kaže Jašić. - Kao što je prethodno navedeno, rekonstrukcija južnog krila glavne zgrade u vojarni ocijenjena je kao trenutno najbolja opcija, odnosno puno prihvatljivija zbog dvostruko manjih troškova, puno kraćih rokova, a u konačnici, uz Dom za starije i nemoćne, cijeli prostor dobiva i međugeneracijsku komponentu, nastavlja.
- Što se tiče same rekonstrukcije i dogradnje, prema idejnom konceptu, u zgradu će se moći smjestiti osam odgojnih skupina (4 vrtićke dobi i 4 jasličke dobi). Procijenjeni troškovi po novim tržišnim cijenama za rekonstrukciju zgrade s dogradnjom (pomoćne prostorije) i uređenja pripadajućeg dvorišta (zelene površine za vanjski boravak djece i dječjeg igrališta) kreću se negdje oko 15 milijuna kuna. Od toga, 7 milijuna kuna planira se ostvariti putem natječaja, dok će ostatak osigurati Grad Pazin, kaže.
Rezultati natječaja trebali bi biti poznati kroz nekoliko mjeseci jer bi Ministarstva znanosti i obrazovanja trebalo potpisati ugovore do kraja godine. Grad Pazin će do tada nastojati završiti projekt i dobiti građevinsku dozvolu. Zanimalo nas je hoće li takav predškolski objekt zadovoljiti pedagoške standarde s obzirom da na tom prostoru nema adekvatne zelene površine.
- Objekt će zadovoljiti sve pedagoške standarde jer inače ne bi mogao dobiti dozvole, odgovara Jašić.
S obzirom da je zgrada "Donjeg vrtića" zatvorena zbog neuvjetnosti - mališanima je alternativni smještaj pronađen u jednoj zgradi u pazinskoj vojarni - zanimalo nas ne bi li bolje bilo kandidirati taj objekt koji ima zelenu površinu za igru polaznika, za rekonstrukciju.
- Zgrada 'Donjeg vrtića' ima mogućnost smještaja za četiri odgojne skupine i ne dobiva dodatne bodove na veći broj upisane djece. Zgrada će sigurno ući u projektiranje i prijavu na natječaje, a u tijeku je ispitivanje mogućnosti i standarda za različite namjene, o čemu će biti provedeno i savjetovanje s javnošću, odgovorila je Jašić.