POVIJESNA ZANIMLJIVOST

Započelo iskapanje posmrtnih ostataka 73 vojnika Wehrmachta koji su pokopani u Pazinu. GROBNICA NJEMAČKIH VOJNIKA POSTOJI I NA MUZILU

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Muzil i iskapanje u Pazinu

Muzil i iskapanje u Pazinu


Danas je započelo iskopavanje neoznačenog vojnog groblja kraj župne crkve sv. Nikole u Pazinu. U njemu bi se, prema detaljnom popisu Njemačkog saveza za skrb o vojnim grobljima, trebali nalaziti posmrtni ostaci 73 njemačka vojnika koji su na području Istre poginuli u razdoblju od 1943. do 1945. godine u borbi s partizanima, zbog bolesti ili drugih razloga.

Radi se o svojevrsnom garnizonskom groblju na kojem je njemačka vojska pokapala svoje vojnike, tako da se gotovo svakom zna ime i prezime, godina rođenja i odakle je, osim u slučaju ako netko nije pokopan pred sam kraj rata, kada se informacija o sahranjenima mogla izgubiti u korespondenciji. Točan broj pokopanih znat će se po završetku iskapanja koje će potrajati više od mjesec dana, saznajemo od Leonarda Lukinića, voditelja iskapanja, koji već četiri godine vodi akcije iskapanja grobišta Wehrmachta diljem Hrvatske.

Napominje da je pazinska zemlja teška za kopanje, jer se u njoj nalazi mnogo kamenja što otežava posao, a osim toga dinamika radova će ponajviše zavisiti o vremenskim prilikama. Tijekom današnjeg obilaska još nisu bile iskopane kosti pokojnika ili eventualni predmeti koji su im pripadali. Na pitanje radi li se uglavnom o postrojbama iz današnje Austrije i Bavarske, budući da su ti pripadnici pretežno boravili na području Istre, Lukinić kaže da ih ima odasvud, ali da nema dopuštenje iznositi podatke.

Iskapanje u Pazinu, groblje njemačkih vojnika

Napominje da većina njemačkih vojnika koji su poginuli na širem hrvatskom području krajem rata nisu bili stacionirani ovdje, već su se (neuspješno) povlačili iz Grčke i šireg područja jugoistočne Europe. Primjerice, na poznatom srijemskom frontu tako se znaju mahom naći žuti pustinjski njemački šljemovi.

Inače, grobište se nalazi kraj starog spomenika obitelji Parisini. Budući da se lokacija nalazi u blizini spomen križeva postavljenim talijanskim vojnicima i civilima poginulim u Drugom svjetskom ratu, o planiranim radnjama obaviješteno je i Veleposlanstvo Talijanske Republike u Zagrebu. Ono je također obaviješteno da su dva groba talijanskih vojnika ekshumirana još 60-ih godina te prenesena u Rim.

Budući da se grobište nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada Pazina te je uvršteno na listu zaštićenih kulturnih dobara, radovi su i pod nadzorom Konzervatorskog odjela u Puli.

Iskopi se obavljaju ručno te će se, po završetku radova, lokacija vratiti u prvotno stanje. Izvoditelji ekshumacije imaju sve potrebne dozvole od strane Ministarstva branitelja, Ministarstva kulture i medija (Uprave za zaštitu kulturne baštine), odnosno Konzervatorskog odjela u Puli te Grada Pazina. Kraj radova predviđa se sredinom ožujka. Predviđa se i premještanje posmrtnih ostataka na njemačko vojno groblje Mirogoj u Zagrebu, osim u slučaju ako netko od rodbine želi da se posmrtni ostaci njihovih bližnjih prenesu u Njemačku, što je rijetkost.

- Njemačka vojna tradicija je da stradali vojnici ostanu na mjestu gdje su poginuli, isto kao i kod Britanaca, primjerice britansko vojno groblje na Visu, dok jedino Amerikanci odvoze svoje poginule vojnike nazad kući, kaže Lukinić i dodaje da se u Hrvatskoj od 2011. godine ekshumiraju vojnici Wehrmachta, dok je drugdje po Europi to već odavno obavljeno.

Inače, glavno njemačko vojno groblje nalazi se u Puli iza Mornaričkog groblja. Na pitanje gdje se u Istri još očekuju slična iskapanja, Lukinić kaže da na Muzilu još uvijek postoji zabetonirana jama u koju su navodno ubačeni ubijeni njemački vojnici, a moguće je da se iskapanja obave i na nekim drugim lokacijama.

Iskapanje u Pazinu, groblje njemačkih vojnika

Na ovom se neuređenom groblju nalazi samo jedna skromna spomen ploča koja je postavljena u ne tako davno vrijeme. Na njoj se nalazi ime izvjesnog E. Looka koji je rođen 1913., a umro 1944. godine. Susjedi kraj groblja kažu da rodbina svake godine na grob donese cvijeće i svijeće pa smo ih tako zatekli i danas.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter