Slovenska vlada ne odustaje od prijedloga

VOJSKA PONOVNO NA SLOVENSKO-HRVATSKOJ GRANICI? Umjesto policije, granicu bi moglo kontrolirati DVIJE TISUĆE VOJNIKA

| Autor: Bojan ŽIŽOVIĆ
(Snimio Robert Fajt / Cropix)

(Snimio Robert Fajt / Cropix)


Slovenska vlada ne odustaje od prijedloga da na granici s Hrvatskom angažira vojsku. Ona je i sada prisutna, ali riječ je o vrlo malom broju vojnika koji ne patroliraju samostalno već u pratnji policije. Radi se o 180 vojnika koji nadziru granicu u dvije smjene. Ukoliko bi prošao prijedlog slovenske vlade, na granici s Hrvatskom bi moglo biti i do dvije tisuće vojnika koji bi samostalno patrolirali. Vladi Janeza Janše pokušaj aktiviranja članka 37a zakona o obrani nije uspio početkom travnja, pa je ovo novi pokušaj. Tada nije dobio potporu parlamentarnog odbora za obranu - za njega je glasalo 11 od 19 članova, a bila je potrebna dvotrećinska većina.

Taj zakon, koji je donesen u vrijeme migrantske krize, podrazumijeva da vojska na granici dobije policijske ovlasti. Janša je ponovni prijedlog aktivacije članka 37a obrazložio time da Slovenija želi vojsci omogućiti djelovanje na granici s Hrvatskom zbog situacije s Covidom-19 koja zahtjeva dodatne policijske resurse u samoj zemlji.

Ni sada nije potpuno jasno hoće li ovaj prijedlog slovenske vlade proći u parlamentu. Sigurno je jedino da stranka Levica neće glasati za aktiviranje tog članka, dok su druge, prema pisanju slovenskih medija, spremne na razgovore. Za prisutnost vojske na granici s Hrvatskom najviše navijaju zastupnici koji dolaze iz pograničnog područja. Ukoliko prijedlog ne prođe, postoji nacrt prema kojem bi slovenska vlada u okviru sadašnjih zakonskih mogućnosti vojsci mogla omogućiti samostalno djelovanje na granici. Slovenski ministar obrane Matej Tonin pojašnjava da bi broj vojnika na granici s Hrvatskom ovisio o situaciji - zeleni stupanj bi značio aktivaciju 150 vojnika, žuti 400, narančasti 800, a crveni dvije tisuće.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter