(Milivoj MIJOŠEK)
Vlada je u četvrtak odlučila pokrenuti postupak za sklapanje sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije, koji će biti podloga za izgradnju mosta kod graničnog prijelaza Kaštel - Dragonja u Istri.
Odluka je donesena na temelju Vladina zaključka od 13. rujna 2018. godine sa sjednice u Puli, podsjetio je ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.
Sadašnji cestovni most preko Dragonje se nalazi u graničnom području i u dvojnoj je upravljačkoj ingerenciji Hrvatskih cesta i Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturu.
Most je dotrajao i oštećen u tolikoj mjeri da mu je narušena nosivost te je potrebno projektirati i izvesti građevinske radove kojima bi se podigla razina sigurnosti i protočnosti prometa, rekao je Butković.
Ukupna procijenjena vrijednosti izgradnje mosta je pet milijuna kuna, od kojih Hrvatska treba osigurati 2,5 milijuna.
Pozitivno mišljenje na izvještaj HBOR-a
Vlada je dala pozitivno mišljenje na godišnji financijski izvještaj Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR). Ta je banka, prema nedavno objavljenim podacima, u 2018. godini odobrila 8,4 milijarde kuna sredstava poduzetnicima, što je 13 posto više u odnosu na godinu ranije, čime je podržala ukupno 2.650 projekata.
HBOR je 2018. završio s aktivom većom od 27 milijardi kuna, a dobiti većom od 200 milijuna kuna, što predstavlja porast na godišnjoj razini od 27 posto.
Kada je riječ o odobrenim kreditima u prošloj godini, dosegnuli su brojku od 1.970, u iznosu od 5,61 milijarde kuna, što je devet posto veći iznos u odnosu na 2017. godinu.
I ove godine "medni dan"
Sukladno današnjoj odluci Vlade, i ove će se godine održati Program školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka, za što će se osigurati 1,6 milijuna kuna.
Riječ je o programu edukacije djece i njihovih roditelja o važnosti konzumiranja meda i važnosti njegova uključivanja u prehranu, a provodit će se u prvim razredima osnovnih škola, rekao je državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak.
Kao ciljeva programa izdvojio je promociju meda lokalnih proizvođača koji se pakira u Nacionalnu staklenku za med, povećanje unosa meda u prehrani djece, podizanje razine znanja o važnosti meda kao sastavnog dijela pravilne i nutririvno povoljnije prehrane, educiranje učenika o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost.
Program tako predviđa i promociju hrvatskog pčelarstva pa će se učenicima prvih razreda osnovnih škola dodijeliti med zapakiran u nacionalnu staklenku za med, kao i izradu različitih priručnih materijala, kao primjerice slikovnice eukativnog karaktera koja će biti prilagođena djeci te dobi.
Inače, prvi Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka održan je 7. prosinca 2018. i u njemu je sudjelovalo ukupno 826 osnovnih škola, više od 36 tisuća učenika prvih razreda te 190 odabranih pčelara.