Prema prihvaćenim prijedlozima, proračun Grada Buje će u narednoj godini iznositi 43,5 milijuna kuna, što je oko 15 posto manje nego u ovoj godini. Predviđeno je da u 2023. godini proračun bude 44,3 milijuna kuna, a godinu poslije 38,8 milijuna kuna
Buje
Nakon što je prijedlog proračuna prošao prve filtere na sjednicama komisija i odbora, Gradsko vijeće utvrdilo je proračun Grada Buje za 2022. godinu, s projekcijama u naredne dvije godine, u kojemu su sadržani i financijski planovi proračunskih korisnika, a to su Dječji vrtić, Talijanski dječji vrtić "Mrvica" i Pučko otvoreno učilište. Prema prihvaćenim prijedlozima, proračun Grada Buje će u narednoj godini iznositi 43,5 milijuna kuna, što je oko 15 posto manje nego u ovoj godini. Predviđeno je da u 2023. godini proračun bude 44,3 milijuna kuna, a godinu poslije 38,8 milijuna kuna.
Bez zaduživanja
To su realni okviri, s obzirom da se već u idućoj godini u proračunu neće naći takozvane prolazne stavke, zapravo sredstva koja se dobiju za određene investicije iz raznih fondova po natječajima ili kao pomoći, a nisu predviđena ni zaduživanja.
Prema planu proračuna, očekuje se da će ukupni prihodi i primici u 2022. godini biti 42,9 milijuna kuna, što je za 17,6 posto manje u odnosu na ovogodišnje prihode. Prihodi poslovanja planirani su u iznosu od 31,8 milijuna kuna, u čemu najveći udio imaju prihodi od poreza (poreza i prireza na dohodak, na imovinu te porez na robu i usluge). Iz tih se izvora planira prikupiti 12,3 milijuna kuna, što je nešto više nego u ovoj godini u kojoj su i prihodi zbog posljedica korone bili manji. Prihodi od poreza na imovinu odnose se na prihode od poreza na kuće za odmor, poreza na korištenje javnih površina i prihoda od poreza na promet nekretnina, od čega je planirano u idućoj godini namaknuti u proračun 3,4 milijuna kuna. Prihodi od upravnih i administrativnih pristojbi, pristojbi po posebnim propisima i naknade za 2022. godinu planirani su u iznosu 12,4 milijuna kuna ili 18 posto više u odnosu na plan za tekuću godinu.
Pomoći iz inozemstva i iz drugih izvora planirani su u visini od 5,2 milijuna kuna, što je znatno manje nego lani, i najvećim dijelom zbog toga je i došlo do smanjenja ukupnog proračuna. U ovoj su godini, naime, realizirani projekti iz prethodnog razdoblja, a novi iznosi pomoći u idućoj godini planirani su kao sufinanciranje u projektu energetske obnove zgrade Pučkog otvorenog učilišta Buje. Pored toga, iz državnog proračuna (Ministarstvo kulture) očekuje se oko milijun kuna za projekt obnove stare uljare, nastavak obnove kaštela Rota, uređenja starih praonica na Trgu slobode, obnovu zvonika na Trgu sv. Servula te projekt uređenja kino dvorane. Za nastavak obnove kaštela Rota očekuje se još 100.000 kuna iz županijskog proračuna.
Od nekretnina 11 milijuna kuna
Za razne komunalne poslove značajni su i namjenski prihodi od komunalnog doprinosa i naknada pa se iz tih izvora u idućoj godini planira prikupiti gotovo 11 milijuna kuna ili 23 posto više nego u ovoj godini. Niz je i drugih izvora iz koji se puni gradski proračun, ali se uvijek dio potrebnih sredstava mora prikupljati i prodajom nekretnina i druge imovine u vlasništvu Grada. U idućoj godini iz tog izvora planirani su prihodi od oko 11 milijuna kuna, a glavnina tih prihoda odnosi se na prihode od prodaje zemljišta i zgrada u vlasništvu Grada te manjim dijelom na prihode od udjela u zajedničkim prihodima od prodaje poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu i stanova po stanarskom pravu.
U skladu s prihodima, sačinjen je i plan troškova, od onih za tekuće poslovanje i rad Gradske uprave i korisnika proračuna, do investicija, raznih komunalnih i drugih poslova te izvršavanja zakonskih obaveza. U skladu s prihodima, i planirani rashodi su oko 15 posto manji nego u ovoj godini. Približno dvije trećine planiranih rashoda i troškova odnosi se na rashode poslovanja, u čemu je 13,8 milijuna kuna predviđeno za nabavku takozvane nefinancijske imovine. Dio od 450.000 kuna planiran je u idućoj godini za otkup i zamjenu građevinskog zemljišta, dok se očekuje da će rashodi za građevinske objekte u 2022. godini biti 5,4 milijuna kuna. Taj se rashod najvećim dijelom planira za rekonstrukciju i izgradnju lokalnih prometnica i parkirališta te na troškove za nastavak projekta sanacije i rekonstrukcije kaštela Rota u Momjanu. Za postrojenja i opremu planirano je 676.000 kuna, u čemu je u najvećem dijelu sadržana nabavka opreme za kuhinje dječjeg vrtića i osnovnih škola u sklopu projekta "Iz mora do Buja". Osim toga, planirana su sredstva za nastavak uređenja i opremanja dječjih igrališta, te opreme za uredske i radne prostorije proračunskih korisnika i gradske uprave.
Ulaganja u sportske objekte
Dodatna ulaganja u 2022. godini iz vlastitih izvora planirana su u iznosu od 6,3 milijuna kuna i odnose se na proširenje javne rasvjete, dodatna ulaganja na sportskim objektima, na rekonstrukciju spomenika palim borcima u Plovaniji, na uređenje zgrade stare uljare, zgrade starog vatrogasnog doma, energetsku obnovu zgrade Pučkog otvorenog učilišta, uređenje kino dvorane i čitaonice, radove na zgradi stare škole na Trgu sv. Servula, na zvoniku na Trgu sv. Servula i tvrđavi uz kulu Sv. Martina te na proširenje groblja u Marušićima.
Osim toga, planirana su sredstva za nastavak uređenja Kuće kaštela u Momjanu, za financiranje Javne vatrogasne postrojbe u Umagu, za sufinanciranje zdravstvenih usluga, za pomoć roditeljima i školama te za razne druge programe u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, kulture i sporta.
U cjelini, najveći udjel proračunskih sredstava za 2022. godinu od 42,7 posto raspoređen je na Upravni odjel za opće poslove u čijoj su nadležnosti i svi proračunski korisnici Grada (Dječji vrtić Buje, Talijanski dječji vrtić Mrvica, Pučko otvoreno učilište Buje, sedam mjesnih odbora i Vijeće talijanske nacionalne manjine Grada Buja). Slijedi Upravni odjel za komunalne djelatnosti s udjelom od 37,22 posto proračuna (gradnja i održavanje nerazvrstanih cesta, parkirališta, javne rasvjete, groblja, vodoopskrbnih objekata itd.), dok petina proračuna pripada Upravnom odjelu za prostorno uređenje i upravljanje gradskom imovinom (kapitalna ulaganja, priprema prostorno – planske dokumentacije itd.). Planovi svih upravnih odjela detaljno su razrađeni u pojedinačnim programima i planiranim aktivnostima.