GRADOVI UKAZIVALI NA NELOGIČNOSTI

Ustavni sud srušio dio Vladine Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom: GREŠKE ISPRAVLJA ZAKON O ODRŽIVOM GOSPODARENJU OTPADOM?

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
(Snimila: Borka Petrović)

(Snimila: Borka Petrović)


Istog dana kada su donijeli odluku o ustavnosti postupka kojim Državno sudbeno vijeće objavljuje javni poziv za izbor predsjednika Vrhovnog suda, u utorak 23. ožujka, suci Ustavnog suda ukinuli su i pojedine odredbe Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom utvrdivši da je Vlada RH "izašla izvan njezinih zakonom propisanih ovlasti."

Odluka je to koja je, usred intenzivnog prepucavanja najviših državnih dužnosnika oko postupka izbora čelnika Vrhovnog suda, ostala donekle u sjeni ocjene ustavnosti tog postupka. No što ona konkretno znači?

Gradovi ukazivali na nelogičnosti

Ustavni sud odlučio je da od 15. rujna 2021. godine prestaje važiti dio vladine Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom, odnosno da se ukidaju neustavni dijelovi Uredbe. Tako se ukida članak kojim se utvrđivala razlika u računima između kućanstava i nekućanstava, a neustavnim je ocijenjena i odredba kojom se ugovorne kazne definiraju dijelom cijene javne usluge. Uz to, Ustavni sud je i način obračuna poticajne naknade kvalificirao "neprikladnim za ostvarenje ciljeva", jer ne rješava problem u cijelosti. Naime, tom odredbom jedinice lokalne samouprave koje bi u 2022. godini odvojeno prikupile manje od 60 posto otpada bile bi kažnjene jednakim iznosom bez obzira na to jesu li odvojeno prikupile 59 posto otpada ili nisu prikupile ništa, a to je nelogičnost na koju je godinama ukazivala i Udruga gradova.

Postupak za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom koje je Vlada donijela u svibnju 2017. i rujnu 2018. godine, pokrenulo je više gradova i općina, komunalnih tvrtki i pojedinaca. Svi predlagatelji predložili su Ustavnom sudu da do donošenja odluke privremeno obustavi izvršenje “pojedinačnih akata i radnji” koje se poduzimaju na osnovi osporenih uredbi. Pritom se isticalo da bi njihovom primjenom mogle nastupiti “teške i nepopravljive posljedice za korisnike javnih usluga, davatelje javnih usluga i jedinice lokalne samouprave”. Na temelju tog prijedloga suci Ustavnog suda su u siječnju 2020. godine donijeli odluku kojom je "do donošenja konačne odluke o suglasnosti s Ustavom i zakonom, privremeno obustavljena primjena dopunjene uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom iz 2019. godine", te da će su temeljem te odluke i cijene zbrinjavanja otpada do konačne odluke "ostati nepromijenjene".

Na obje odluke podsjetila je ovog tjedna kandidatkinja stranke Možemo! za pulsku gradonačelnicu Dušica Radojčić koja drži da je Ustavni sud novom odlukom "potvrdio Rješenje iz siječnja 2020. godine". Ona smatra i da je Grad Pula oštetio građane time što "nije donio Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog otpada temeljem tog Rješenja, odnosno što im nije omogućio plaćanje usluge isključivo na temelju ugovorenog volumena spremnika i predane količine otpada".

Iz Grada pak poručuju da odluka Ustavnog suda od 23. ožujka nije "potvrda Rješenja iz siječnja 2020." već konačni pravorijek tog suda vezano uz ocjenu ustavnosti pojedinih odredbi Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom koju je donijela Vlada Republike Hrvatske.

Izmijenjena odluka - na čekanju

U Puli su, kažu, donijeli Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog i biorazgradivog otpada i Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog i biorazgradivog otpada temeljem važećeg Zakona o održivom gospodarenju otpadom i Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom.

Nakon donošenja Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom Grad je, radi obveze usklađenja, donio i Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog i biorazgradivog komunalnog otpada. Međutim, njezino stupanje na snagu je odgođeno. Takva izmijenjena Odluka "stupa na snagu nakon što davatelj usluge zaključi s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Ugovor o financiranju i nakon što se uspostavi Burza otpada na cjelokupnom području Republike Hrvatske."

- Grad Pula je zajedno s drugim istarskim gradovima, općinama i komunalnim društvima podnio prijedlog postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom. S obzirom da su i drugi gradovi i općine, Udruga gradova i niz drugih predlagatelja pokrenuli ocjenu ustavnosti i zakonitosti iste uredbe Ustavni sud je 29. siječnja 2020. godine pokrenuo taj postupak, te istovremeno obustavio od izvršenja sporne dijelove Uredbe. Ta obustava znači da se odluke koje su donijele jedinice lokalne samouprave temeljem izmjene Uredbe ne primjenjuju do daljnjega, no Pula je to već i samostalno odgodila što dokazuje da je Grad i prije samog pokretanja ocjene ustavnosti i zakonitosti Uredbe proaktivno djelovao i razmatrao ozbiljnost problematike gospodarenja otpadom, kažu iz Grada. Naglašavaju i da novi Zakon o održivom gospodarenju otpadom, koji je u pripremi i javnom savjetovanju, sadrži sve one članke koje je Ustavni sud osporio, te će se njegovim donošenjem uspostaviti normativ za donošenje novih odluka jedinica lokalnih samouprava.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter