Kako pojašnjava direktor Kaštijuna Darko Višnjić, zbog toga što nije postao dioničar Kaštijuna Grad Umag nije dobio povlaštenu cijenu od 592 kune po toni proizvedenog otpada godišnje, pa mu je sada ponuđena cijena kao "trećem licu" od 735 kuna po toni
Još uvijek je neizvjesno hoće li građani Umaga plaćati najvišu cijenu zbrinjavanja otpada u Istarskoj županiji iz razloga što Grad Umag do sada nije odobrio potpisivanje ugovora Komunalnom poduzeću 6. maj sa Županijskim centrom za gospodarenje otpadom Kaštijun, za obavljanje te vrste usluge. Stajalište gradonačelnika Grada Umaga Vilija Bassanesea je da neće podržati taj ugovor, što je u više navrata istaknuo na sjednicama Gradskog vijeća, u medijima i u nedavnom intervjuu za Glas Istre, pojasnivši da Grad Umag ne želi biti suvlasnik društva, odnosno ući u suvlasničku strukturu na način da se ne zna koji će dio u društvu steći, zbog čega stavljanje potpisa na takav ugovor smatra ništetnim i nezakonitim.
Kakve posljedice mogu očekivati stanovnici Umaga zbog toga i postoji li alternativno rješenje zbrinjavanja otpada za Grad Umag, pokušali smo saznati od direktora ŽCGO Kaštjun Darka Višnjića i stručnih službi Kaštijuna, kojima smo se obratili upitom kako bi postale jasnije prozivke i nesporazumi nastali na relaciji između Grada Umaga, Istarske županije i Centra Kaštijun, koji se već mjesecima provlače u medijima.
Novi ugovor
- Potpisani su ugovori o pružanju usluge obrade otpada s gradovima i općinama putem javnih isporučitelja, gradskih komunalnih poduzeća u 39 gradova i općina Istre izuzev Umaga i Višnjana. Grad Umag nije potpisao ugovor o sufinanciranju, odnosno povratu sredstava Komunalnom poduzeću 6. maj, a po kojem je za dioničare društva bila predviđena povlaštena cijena od 592 kune po toni proizvedenog otpada na godišnjoj razini, uključujući i prijevoz do Centra. Zbog toga smo Gradu Umagu ovih dana ponudili novi ugovor, kao trećim licima, po kojem cijena pružene usluge iznosi 735 kuna po toni proizvedenog otpada, također s transportom do Centra. Drugim riječima, nastala je razlika od 143 kune po toni, koju će snositi građani Umaga iz svog džepa. To je 24 posto više na godišnjoj razini i riječ je o teretu koji se, usudio bih se reći, bespotrebno prebacuje na leđa građana Umaga, ističe Višnjić, dodavši da s pretovarne stanice u Umagu tvrtka 6. maj već odvozi proizvedeni otpad iz Brtonigle, Buja, Grožnjana i Novigrada za Centar Kaštijun po povlaštenim cijenama, na temelju ugovora potpisanih s tim gradovima i općinama.
Od stručnih službi Kaštijuna pokušavamo saznati zašto već mjesecima gradonačelnik Bassanese odbija prihvatiti Centar Kaštijun kao središnje mjesto dopremanja otpada s područja Grada Umaga, za što su sve jedinice lokalne samouprave Istarske županije, pa tako i Grad Umag, dale suglasnost Istarskoj županiji još 2007. godine. (PIŠE Sanja BOSNIĆ)