NA SVETICI

UDRUGA ISTRA POMAŽE OKUPILA UKRAJINCE U ŠIŠANU: Najmlađa Yulija rođena je u podrumu ukrajinske bolnice i nakon tri dana krenuli su prema Hrvatskoj

Među ovim Ukrajincima jedan je profesor, kardiologinja, ortodontica. To su stručnjaci koji nam nedostaju. Mnogi će pokušati ovdje stvoriti život i integrirati se. Djeca su krenula u škole, a uskoro ćemo krenuti s edukacijom iz hrvatskog jezika, da odrasle osposobimo za tržište rada, kaže Damir Bubić

| Autor: Doria MOHOROVIĆ


Zahvaljujući organizaciji udruge Istra pomaže, jučer se 70-ak Ukrajinaca smještenih na području cijele Istre okupilo na prostoru nekadašnje vojarne na Svetici u Šišanu. Uz druženje sa sunarodnjacima i volonterima Udruge, ali i drugim Puljanima koji su im došli poželjeti dobrodošlicu, imali su priliku kušati pravi vojnički grah skuhan u Valturi i paštu sa šalšom. Bilo je sunčano pa je ručak serviran na klupama. Sklopljena su i mnoga nova prijateljstva, mališani su se zajedno igrali i uglas pjevušili ukrajinske pjesme. Bila je tu i psihologinja s kojom su mogli razgovarati na materinjem jeziku.

Za mnoge su to bili jedni od ljepših trenutaka u posljednje vrijeme, dalo se zaključiti po nasmijanim licima i spremnosti na razgovor. Jedna od njih je Ukrajinka Olesia Melnyk, koja s petogodišnjim sinom u Puli boravi od 8. ožujka.

Od ponedjeljka u vrtić

- Dolazimo iz Buche, grada koji je najbliže Kijevu. U apartmanu smo koji su nam ljudi ustupili besplatno, što je vrlo lijepo od njih. Moji prijatelji su blizu, smješteni su u Banjolama. Sin mi u ponedjeljak kreće u vrtić, ali nadamo se da ćemo se vratiti u Ukrajinu do 1. lipnja. Ali do tada ćemo upoznavati druge ljude i učiti hrvatski jezik. Sličan je ukrajinskom i ruskom, ali je težak za učenje, očekivala sam da će ga biti lakše usvojiti, kaže Olesia.

Njezin suprug, majka, otac i sestra ostali su u Ukrajini, no u regiji gdje nema ratnih zbivanja. U svakodnevnom su kontaktu, a kako joj opisuju situaciju, "nije ni najgora, ali nije ni dobra". Kako ističe, u katastrofalnom su stanju Mariupolj, Bucha i Kijev. "Imamo mnogo novih prijatelja ovdje, sin ima malo društvo od njih pet koji se druže svakodnevno i, što ćemo, nadamo se da će sve biti u redu", kaže Olesia.

Mladi roditelji Olan i Konstantin s 8-godišnjom Kierom u naručju kažu da su u Hrvatskoj tek nekoliko dana, privremeni smještaj našli su u Štinjanu, a želja im je ovdje pronaći stan i ostati duže. "Do Pule smo se uputili automobilom, a vožnja je bila toliko duga da smo morali stati u Budimpešti. Dolazimo iz grada gdje nema rata, ali je bilo bombardiranja u regiji, zbog čega smo otišli", kaže Olana.

U Pješčanoj bili na ljetovanju

Privremeni dom u blizini Pule pronašla je i 14-godišnja Maša Maria. S mnogočlanom obitelji je u Pješčanoj Uvali. "Tu sam s majkom, s bakom, djedom, braćom i sestrama. Ovdje smo oko tjedan dana, a bili smo u Pješčanoj već prošlog ljeta na odmoru. Pohađam školu online, u kontaktu sam s prijateljima putem poruka i videa. Najviše ih je u Poljskoj i Engleskoj", kaže Maria.

Najmlađa na druženju bila je Yulia, koja s majkom i bratom sada živi u Ližnjanu. Majka Natasha ju je rodila u podrumu ukrajinske bolnice, i to carskim rezom. Ostatak obitelji morao je ostati u domovini, a Natasha se samo tri dana nakon poroda s dvoje djece i nekoliko prijatelja zaputila prema Hrvatskoj. Smješteni su u Ližnjanu, a Natasha planira u Istri početi novi život zbog čega joj sada, kao i mnogim Ukrajincima, slijedi rješavanje dokumentacije.

Damir Bubić, predsjednik udruge Istra pomaže, kaže da su dosad pronašli smještaj za stotinjak izbjeglih Ukrajinaca.

- Povezali smo ih s iznajmljivačima. Imamo Ukrajince koji nam volontiraju pa je bilo relativno jednostavno okupiti ih, pa tako i ovdje. Svi se oni žele međusobno družiti, upoznati, neki su se čak pronašli u susjedstvu. Jako su jednostavni ljudi, nimalo zahtjevni. Mnogi se trenutno bore izvući svoj novac iz banki. Iznajmljivači su dopustili da dođu i s kućnim ljubimcima. Problem je što smještaj mnogima završava 1. svibnja, a neki moraju otići već 1. travnja. I dalje tražimo smještaje, a mnogi su spremni platiti određen iznos. Država će davati 50-ak kuna po osobi na dan, samo da uredba zaživi, kaže Bubić.

Stručnjaci koji nam nedostaju

Ističe da je među ovim Ukrajincima jedan profesor, kardiologinja, ortodontica. "To su stručnjaci koji nam nedostaju, a oni će se morati negdje zaposliti. Mnogi će pokušati ovdje stvoriti život i integrirati se. Djeca su krenula u škole, a lakše im je razumjeti naš jezik nego nama njihov. Uskoro ćemo krenuti s edukacijom iz hrvatskog jezika, da odrasle osposobimo za tržište rada", kaže Bubić. Ističe pomoć Općine Ližnjan i načelnika u organizaciji ovog okupljanja.

Volonter Daniel Cetina, kuhar koji je jučer pripremao paštu sa šalšom, kaže da su oni naviknuti na ovakve izvanredne situacije. Član je Udruge od njenog osnivanja, nakon potresa na Baniji. "Nastavljamo i dalje, nema stajanja!", kaže Cetina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter