BUJE

Učenici Gospodarske škole primjenjuju svoje znanje u praksi: Izradili karting vozilo i osposobili odbačeni traktor

| Autor: Luka JELAVIĆ

Profesor strukovnih predmeta strojarstva Saša Stiković najavio je da će učenicima predložiti nastavak takve prakse, a za iduću godinu planirana je izrada električnog karting vozila, izradu motornih kariola i sličnog

 

 

Školska godina je pri kraju, a učenici završnih razreda ovu su godinu proveli u pripremanju mature i završnih radova. To se posebno odnosi na učenike obrtničkih i sličnih zanimanja, a zanimljivu prezentaciju svog završnog rada imali su maturanti Gospodarske škole Buje koji završavaju izučavanje zanimanja automehaničar. Od brojnih radova, zanimanje je posebno izazvalo karting vozilo kojega je kao svoj završni rad ponudio učenik Diego Majkovica pod vodstvom mentora Igora Vivode.

Udahnuli život "Tomi Vinkoviću"

Karting vozilu je bilo potrebno izraditi konstrukciju i spojiti sve potrebne mehaničke i elektronske dijelove. Puno je posla bilo oko ovog zanimljivog vozila, od izrade konstrukcije, pogonskih i upravljačkih sklopova, sve u skladu sa sigurnosnim propisima. Na karting je postavljen motor, kotači, sve je lakirano, provjereno, a prezentacija je izazvala pažnju nastavnika i učenika.

Učenici Michel Momić i Lukas Hržica su pronašli odbačen stari traktor, legendarni "Tomo Vinković" koji je godine i godine odradio u vinogradima, te ga pod vodstvom mentora Saše Stikovića rekonstruirali, uredili i pripremili za novi život.

- Traktor je iz 1973. godine, na njemu je sve bilo neispravno, oštećena karoserija bila je puna korozije zbog dugog stajanja. No, njih su dvojica bili uporni, bilo je dosta posla, kompletan traktor je osposobljen, napravljena je nova limarija, sve je provjereno i traktor je u potpunosti ispravan i spreman je za registraciju, kao i za bilo koji posao u poljoprivredi, kaže profesor Saša Stiković koji u Gospodarskoj školi radi kao nastavnik strukovnih predmeta strojarstva, dodajući da ovakvi radovi povezuju teoretska i praktična znanja koja se primjenjuju na konkretnim primjerima iz prakse, omogućujući učenicima stjecanje potrebnih znanja i vještina koje će im koristiti u daljnjem radu.

Suradnja s njemačkim učenicima

Profesor Stiković najavljuje da će učenicima predložiti nastavak takve prakse, a za iduću godinu planirana je izrada električnog karting vozila, izradu motornih kariola i slično.

Inače, u toj bujskoj srednjoj školi dosta se pažnje posvećuje povezivanju teorijske i praktične nastave pa učenici često posjećuju ugledna poduzeća iz svoje struke. U tom cilju ostvarena je dobra suradnja sa sličnim školama u njemačkim gradovima Mullheimu i Freiburgu, s kojima je u plani razmjena učenika koji bi dio prakse ostvarivali u drugim školama. Nedavno su dvojica nastavnika iz škole u Mullheimu, koja sudjeluju u provedbi projekta VET Schools Partnership Network posjetili bujsku Gospodarsku školu koja je također partner u provedbi tog projekta. Nastavnici Saša Stiković, Igor Vivoda i Zdenko Stjepanović upoznali su kolege iz Njemačke sa školom, radom s učenicima, a obišli su i neke automehaničarske servise i auto-kuće u Istri. Gosti iz Njemačke su izrazili dobru volju za pomoć Gospodarskoj školi prilikom nabavke određene opreme neophodne za bolje izvođenje nastave.

Nastavnici praktične nastave organizirali su za svoje učenike automehaničare i elektroničare stručni izlet i tom prilikom posjetili tvrtke Rimac automobili i Greyp Bikes u Svetoj Nedelji kod Samobora. S njima su bili i kolege nastavnici iz Njemačke koji su bili oduševljeni viđenim. Škola je iskoristila priliku što tvrtka Rimac automobili nudi mogućnost organiziranih obilazaka proizvodnih pogona, gdje se posjetitelji mogu upoznati s procesom izrade jednog od najbržih automobila na svijetu te upoznavanje s proizvodnjom električnih bicikala sestrinske tvrtke Greyp. Inače, učenici Gospodarske škole bili su u pogonima tvrtke Rimac automobili i prije, a sve viđeno prezentiraju i raspravljaju u nastavnom procesu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter