Hodajući ulicom, prolazimo kraj kamene fasade na čijem je kutu kamenje izlizano. Taj je kut, takozvani stup srama, bio opomena žiteljima Tinjana jer su na njega vezivali prijestupnike i na taj ih način prepustili na milost i nemilost prolaznika te izvrgnuli javnoj sramoti
Tinjan krase i dvije crkve, u baroknom i romaničkom stilu (Foto TZ Središnje Istre)
Pogled na vječno zelenilo nekadašnjeg korita rijeke Pazinčice - Tinjansku dragu - dočekat će vas po dolasku u Tinjan, mjesto u kojemu se prošlost i sadašnjost vješto isprepliću, a svaka ulica priča neku svoju priču. Gradić je nekada bio opasan bedemima i kulama, kako bi čuvao granice porečkog agera i nerazvijenu unutrašnjost istarskog poluotoka. Bedema više nema, ali sačuvana je srednjovjekovna stara jezgra mjestašca.
Stigli smo kraj vidikovca pod ladonjon. Pogledajte! Za županskim stolom sjedi srednjovjekovna lokalna vlast sa županom na čelu, a na sredini stola stoji buha. Što to oni rade? Izborno je vrijeme, a župana će odabrati upravo buha na stolu. Osoba na čijoj bradi buha nađe utočište vladat će Tinjanom sljedećih godinu dana.
Put nastavljamo uskom i kamenom popločenom ulicom koja nas vodi do centra Tinjana. Nekada je ovdje stajao pokretni most preko kojega se, kroz gradska vrata, ulazilo u utvrđeni dio grada koji je nosio naziv Geto. Hodajući ulicom, prolazimo kraj kamene fasade na čijem je kutu kamenje izlizano. Taj je kut, takozvani stup srama, bio opomena žiteljima Tinjana jer su na njega vezivali prijestupnike i na taj ih način prepustili na milost i nemilost prolaznika te izvrgnuli javnoj sramoti.
Tinjan krase i dvije crkve. Crkva svetog Šimuna i Jude Tadeja baroknoga je stila, izgrađena u 18. stoljeću. Na njenom mjestu nekada su stajale dvije crkve, no one su porušene pri razgradnji zidina kaštela. Nedaleko župne crkve stoji 28 metara visok zvonik čije prepoznatljivo i autentično krunište krasi tinjansku vizuru. Druga, crkva svetog Križa pripada romaničkome stilu i datira u 13. stoljeće, a uz nju je 1984. godine izgrađena i kalvarija.
Stara tinjanska škola nazvana Casamara, koja se nalazi tik uz župnu crkvu, skriva oko 5.000 predmeta u stalnom postavu izložbe Zavičajna zbirka Enriko Depiera. Nju je sakupio upravo E. Depiera, posljednji potomak imućne karnijske obitelji. Izložba se može pogledati svaki dan uz najavu na telefone 091/762-1174 ili 091/941-7446 te na e-adresu [email protected].
Osim Casamare, u Tinjanu postoji još jedna stara kuća kojoj je vraćen sjaj i spašena je od propadanja prenamjenom u Kuću istarskog pršuta. Ona je, kao što joj ime kaže, posvećena njegovom veličanstvu istarskom pršutu. Posvećenost tom tradicionalnom suhomesnatom proizvodu posebno je istaknuta tijekom dvaju vikenda u godini kada tinjanske ulice preplave ljudi, a u zraku se osjeća miris autohtonog istarskog pršuta.
Već se 16 godina, u mjesecu listopadu, u Tinjanu održava gastronomska manifestacija Internacionalni sajam autohtonog pršuta, a Općina Tinjan ponosno nosi titulu Općina istarskog pršuta. ISAP, zbog svoje popularnosti, ima i ljetnu verziju - Festival istarskog pršuta, koji se ove godine održava po drugi put i to upravo ovog vikenda.
Tinjan je zbilja mjesto u kojemu možete pronaći mnoge kulturne znamenitosti i legende vezane uz njih, ali kako ih ne bismo sve otkrili, savjetujemo vam da se pridružite besplatnom razgledu Tinjana, koji organizira Turistička zajednica središnje Istre. Razgledi se održavaju svakoga ponedjeljka do konca kolovoza, s početkom u 18 sati, a Općina Tinjan svakog drugog ponedjeljka organizira i Tinjansku tržnicu na kojoj se mogu kušati i kupiti proizvodi lokalnih proizvođača.
Također, ako volite aktivan odmor i istraživanje prirode, općinu Tinjan možete istražiti biciklom na stazama "Od lokve do lokve" i "Jure Grando" te pješke na "Stazi suhozida" kako biste upoznali tradicionalno istarsko umijeće gradnje kamenih zidića bez ikakvog vezivnog materijala.
A sada, vratimo se još malo na vidikovac iznad Drage. Vidite li one kuće koje se naziru u daljini? To je Sveti Petar u Šumi, najmanja općina u sastavu TZ-a središnje Istre, ali prepuna sadržaja koje ćemo vam otkriti iduće nedjelje.
TZ središnje Istre organizira "Central Istria free walk tour" - besplatne razglede gradića tijekom srpnja i kolovoza. Licencirani vodiči na hrvatskom i engleskom jeziku vode besplatne ture ponedjeljkom, utorkom, srijedom i četvrtkom s polaskom u 18 sati.
Ponedjeljak je rezerviran za razgled Svetog Petra u Šumi i Tinjana, a kreće se ispred Pavlinskog samostana u Sv. Petru. Svakog drugog ponedjeljka održava se i Tinjanska tržnica s lokalnim proizvodima. Utorkom je razgled Pazina, okupljanje je ispred Pazinskog kaštela. Moguće je posjetiti i Kaštel, odnosno Etnografski muzej Istre i Muzej grada Pazina, i tada tura kreće sat ranije, u 17 sati. Ulaznica za muzeje košta 15 kuna. Srijedom je na redu razgled Svetog Lovreča. Okupljanje je u Istarskoj ulici, ispred kafića Dom. Četvrtkom se može u razgled Pićna i Gračišća. Okupljanje je u parku ispred kapele sv. Roka u Pićnu.
TZSI u suradnji s Istra Inspiritom uvodi i novitet - interpretativne šetnje "Central Istria walking degustation tour". U Svetom Lovreču održava se 19. srpnja, a u Tinjanu je 27. srpnja i u Pazinu 3. kolovoza, sve s početkom u 19 sati. Posjetitelje vraćaju u prošlost kroz okuse, mirise i priče o središnjoj Istri, Cukerančiću, pršutu i ostalim istarskim delicijama.
Za Central Istria free walk tour može se prijaviti agenciji Contineo ([email protected], tel. 621-045), a za Central Istria walking degustation tour na Istra Inspirit ([email protected]).