EPIDEMIJA KORONAVIRUSA

U pulskoj bolnici tijekom ljeta liječilo se do trideset covid oboljelih dnevno. BROJ NOVOOBOLJELIH TRENUTNO JE U PADU

Na jučerašnji dan hospitalizirano je 14 pacijenata na covid odjelu, a tri na kirurgiji. Pacijenti koji se liječe na covid odjelu imaju aktivnu covid infekciju, i to upalu pluća, ali samo dvoje njih ima težu. Tijekom ljeta, za razliku od zimus pa i u proljeće, puno su manje potrebne doze kisika u liječenju. Velika većina bolnički liječenih pacijenata se dobro oporavi i otpušta se kući na nastavak liječenja. Prosječno se u bolnici liječe tjedan dana, kazala je ravnateljice pulske bolnice dr. Irena Hrstić

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Opća bolnica Pula prije nekoliko je dana na svojoj internetskoj stranici objavila nove upute i sigurnosne mjere za pacijente, pratnju i posjete te zaposlenike bolnice. O čemu je točno riječ upitali smo ravnateljicu OB Pula Irenu Hrstić koja je potvrdila da je u pitanju ažuriranje dosadašnje odluke koja je na snazi od 30. lipnja.

"Radi se o produljenju odluke o nužnoj epidemiološkoj mjeri korištenja medicinskih maski ili maski za lice do 30. rujna 2022. godine. Svi pacijenti su i dalje obvezni nositi zaštitne maske za vrijeme boravka u zdravstvenoj ustanovi. Stožer donosi odluke na vremensko razdoblje od mjesec dana", rekla je Hrstić podsjetivši na odluke nacionalnog Stožera civilne zaštite.

Pogođena starija populacija

Iz OB Pula naveli su da se u zadnje vrijeme bilježi veći broj osoba zaraženih covidom.

"Veći broj oboljelih bio je u srpnju i prvoj polovici kolovoza. U drugoj polovici kolovoza počinje se primjećivati opadanje broja novooboljelih. Mi to najviše primijetimo kroz broj pregleda u hitnoj infektološkoj ambulanti, gdje je broj zadnjih petnaestak dana u opadanju", navela je dr. Hrstić. Najmanji broj bolnički liječenih covid pozitivnih pacijenata tijekom ljetnih mjeseci bio, navodi ravnateljica OB Pula, u lipnju; najmanje četiri, a najviše 13 pacijenata. No, srpanj i kolovoz su bili mjeseci s većim brojem dnevno hospitaliziranih, najmanje 11, a najviše 29 osoba.

"Na jučerašnji dan hospitalizirano je 14 pacijenata na covid odjelu, a tri na kirurgiji. Pacijenti koji se liječe na covid odjelu imaju aktivnu covid infekciju, i to upalu pluća, ali samo dvoje njih ima težu. Tijekom ljeta, za razliku od zimus pa i u proljeće, puno su manje potrebne doze kisika u liječenju. Velika većina bolnički liječenih pacijenata se dobro oporavi i otpušta se kući na nastavak liječenja. Prosječno se u bolnici liječe tjedan dana ", navodi dr. Hrstić.

Što se tiče prosječne dobi hospitaliziranih, ravnateljica je istaknula da je riječ uglavnom o starijoj populaciji odnosno osobama treće životne dobi. "Sve su to pacijenti koji imaju kronične pridružene bolesti, a neki i malignu bolest", pojasnila je te dodala da je, u odnosu na ljeto 2021., ove godine veći broj bolnički liječenih pacijenata, a pojasnila je i razloge.

"Vrlo vjerojatno je tome razlog što je u ljeto 2021. pristojan broj populacije bio cijepljen, odnosno vrijeme od zadnje doze cjepiva je bilo dovoljno kratko pa je bilo i djelotvorno. Ovog ljeta hospitalizirani su većinom necijepljeni pacijenti, više od 50 posto; njih još 20-ak posto je cijepljeno, ali je od zadnje doze prošlo više od šest mjeseci, dok je 30-ak posto potpuno necijepljeno", istaknula je.

Na pitanje je li klinička slika oboljelih još uvijek blaža nego neki prethodni sojevi ili se stanje pogoršava, ravnateljica Hrstić potvrdila je da je riječ o blažoj kliničkoj slici.

"Uglavnom se radi o blažim simptomima gornjeg respiratornog sustava poput hunjavice, grlobolje, a u malom broju i o crijevnim simptomima. Povišena temperatura viđa se u oko polovice pacijenata, a posebno je izraženija kod pacijenata s grloboljama", pojašnjava Hrstić.

Navela je i da trenutno OB Pula niti jedan pacijent nije priključen na respirator, ali da je tijekom ljeta bilo zabilježeno i aktivno liječenje mehaničkom ventilacijom, ali uobičajeno jedan do maksimalno dva pacijenta dnevno.

Poželjan aktivan imunitet

Na upit može li se uopće predvidjeti kakvi će biti trendovi ove jeseni i zime, Hrstić odgovara da je tako nešto teško predviđati.

"Za očekivati je da će porasti broj zaraženih, ali imajući u vidu da se virus već treću godinu nalazi u populaciji i ako se ne pojave nove mutacije, očekujemo da će se klinička slika zadržati u blažoj formi nego prethodnih godina. Puno bi pomoglo, odnosno značajno blaži simptomi na jesen i zimu bili bi ukoliko budemo postigli i održali veliki broj pojedinaca s aktivnim imunitetom. Naravno da je puno poželjnije imunitet steći cijepljenjem, a ne preboljenjem", ističe ravnateljica.

Na pitanje hoće li, u slučaju velikog porasta brojeva u narednim mjesecima, razmotriti mogućnost uvođenja nekih strožih mjera, Hrstić je navela da će sigurno mjere u bolnici prilagođavati aktivnosti epidemije u općoj populaciji.

"Trudit ćemo se da pratnju pri porodu održimo trajno dostupnom kao što je i do sada bilo, neovisno o intenzitetu epidemije. Mi kao ustanova gotovo kontinuirano imamo dozvoljenu pratnju pri porodu koja nije bila dozvoljena samo u počecima covid epidemije, 2020. godine, kraće vrijeme", zaključila je dr. Irena Hrstić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter