Odlučili smo idući tjedan realizirati dogovorenu suradnju s epidemiološkom službom, pozvali smo ih da posjete našu ustanovu, izvrše nadzor u svim objektima, savjetuju nas te prodube odgovore na pojedina nedorečena pitanja kako bi u najvećoj mogućoj mjeri zadovoljili postavljene uvjete, kaže ravnateljica DV-a "Pjerina Verbanac" Ivana Škopac
U cilju što bolje zaštite zdravlja djece i odraslih, labinski Dječji vrtić "Pjerina Verbanac" odgodio je otvaranje vrtića, planirano za ponedjeljak 11. svibnja, na 18. svibnja. S obzirom na vrlo rigorozne upute od strane Zavoda za javno zdravstvo, u tom su vrtiću smatrali da je najodgovornija odluka odgoditi otvaranje ustanove.
Neprovedive mjere u praksi
- Stajališta smo kako je otvaranje DV-a planirano za 11. svibnja preuranjeno s obzirom na donesene upute koje su u pojedinim dijelovima nepotpune i vrlo izazovne za provođenje među najmlađom populacijom. Time zaključujemo kako dovodimo u rizik našu djecu, njihove obitelji i naše zaposlenike te smo upravo zbog svega navedenog odgodili otvaranje za 18. svibnja, dok u potpunosti ne definiramo nedoumice vezane za provođenje mjera, kaže ravnateljica DV-a "Pjerina Verbanac" Ivana Škopac.
Govoreći o organizacijskom dijelu rada, o provedenim dezinfekcijskim mjerama u ustanovi, nabavi potrebnih sredstava, prilagođenom načinu odgojno-obrazovnog rada, ravnateljica ipak ističe da je njena ustanova spremna za rad te da je najlakši dio posla, zapravo, posložiti organizaciju rada prema uputama napisanim na papiru, integriranim u 'Protokol prevencije i postupanja u situaciji zaraze koronavirusom u dječjem vrtiću'.
- No, što je s onim djelom uputa koji je, usudit ću se reći, neprovediv u praksi. Upravo zbog toga odlučili smo u sljedećem tjednu realizirati dogovorenu suradnju s epidemiološkom službom, pozvali smo ih da posjete našu ustanovu, izvrše nadzor u svim objektima, savjetuju nas te prodube odgovore na pojedina nedorečena pitanja kako bi u najvećoj mogućoj mjeri zadovoljili postavljene uvjete, kaže ravnateljica Škopac.
Nastavlja se i vrtić online
Ističe da je takva vrsta suradnje prijeko potrebna u pružanju što bolje zaštite. Svjesni su, kaže, kako su njihove usluge određenom broju roditelja zaista neophodne, no isto tako smatraju kako im je primarna odgovornost zaštititi zdravlje djece.
- Pratimo epidemiološku situaciju i upute nadležnih tijela te djelujemo prema njihovim preporukama. Vjerujem da svi težimo istom cilju, a to je sačuvati zdravlje najmlađih i posljedično njihovih obitelji. Na web stranicama vrtića zato smo i stavili izjavu koju su roditelji trebali potpisati. Rezultati su pokazali koliki broj djece bi pohađao vrtić i uvidjeli kako je broj djece znatno smanjen. Prijavilo se samo 71 dijete od ukupno 493 trenutno upisanih.
-Dobivene informacije bile su nam neophodne kako bi mogli krenuti u organizaciju rada koja će se odvijati, ne samo u smanjenom broju skupina, već i smanjenom broju područnih odjeljenja. Isto tako bit će nemoguće organizirati rad na način da svako dijete boravi sa svojim dosadašnjim odgajateljima. Sukladno uputama preporuča se da skupine mogu imati najviše 9 djece te smo upravo na taj način i formirati skupine, ali ono što bi voljela naglasiti je da molim roditelje za razumijevanje jer moraju biti svjesni kako će se odgojno - obrazovni rad odvijati na drugačiji način nego li do sada, odnosno odvijat će se u četiri od ukupno sedam objekata i to matičnom centralnom vrtiću Labin, područnom odjeljenju jaslica Labin te u područnim odjeljenjima Raša i Vrećari, u 11 odgojnih skupina od ukupno 26, kaže Škopac.