Dan zaštite okoliša

U ISTRI SE ULAŽE U ZAŠTITU OKOLIŠA, PREVENCIJU I SANACIJU EKO INCIDENATA U Koromačnu spremni za iznenadno onečišćenje mora

| Autor: Branko BIOČIĆ, Nina ORLOVIĆ RADIĆ

Doris Fonović, voditelj otpreme cementa u Holcimu, pokazao je načelnici Raše Gloriji Paliska novu opremu i objasnio da je projekt unapređenja pripravnosti obuhvatio nabavku novog čamca i opremanje prostora na rivi novom opremom i sredstvima * Komunalni servis u Rovinju započeo je s pružanjem nove i besplatne usluge odvoza zelenog otpada, u cilju smanjenja količina mješovitog kućnog otpada, u skladu s EU direktivama da se do 2022. godine prepolove te količine

 

U povodu današnjeg Dana zaštite okoliša Glorija Paliska, načelnica Općine Raša i općinskog Stožera civilne zaštite, posjetila je ovaj tjedan Holcimovu Tvornicu cementa u Koromačnu kako bi provjerila status projekta za unapređenje zaštite mora. Prilikom obilaska luke, Doris Fonović, voditelj otpreme cementa u Holcimu, pokazao je načelnici novu opremu i objasnio da je projekt unapređenja pripravnosti obuhvatio nabavku novog čamca i opremanje prostora na rivi novom opremom i sredstvima za slučaj iznenadnog onečišćenja mora. 

Emisije iz dimnjaka

Osim novog čamca, od opreme su nabavljene nove, efikasnije špricaljke, upijajuće krpe, upijajuća brana za jednokratnu upotrebu, sredstvo za razgradnju ulja i naftnih derivata te zaštitni prsluci.

- Zaštita mora i spremnost na brzu intervenciju jedan je dio naših aktivnosti za zaštitu okoliša. Osim toga, veliki trud ulažemo u sprječavanje i kontrolu emisija iz dimnjaka, pa smo u protekle dvije godine uložili 1,3 milijuna kuna u zamjenu filterskih vreća. Prošle godine napravili smo veliki korak i prema smanjenju buke, a zajedno s Hrvatskim šumarskim institutom napravili smo i procjenu stanja bioraznolikosti u našem površinskom kopu, rekla je Alenka Smoković, koordinatorica zaštite okoliša u Holcimu.

Direktor tvornice Nikola Kovačević naglasio je da Holcim u Koromačnu već dugo vremena radi i na smanjenju emisija ugljikovog dioksida.

- Mi podržavamo ideju dekarbonizacije Europe do 2050. godine, koju je Europska komisija zatražila prošle godine. Na tome radimo više od 20 godina, a do sad smo smanjili emisije ugljikovog dioksida za 20 posto u odnosu na 1990. godinu te planiramo daljnja ulaganja, rekao je direktor Kovačević.

Virna Višković Agušaj, predsjednica Uprave Holcima govorila je o ulaganjima u zaštitu okoliša te naglasila da su samo prošle godine u Holcimu Hrvatska uložili skoro 4 milijuna kuna u zaštitu okoliša.

- Osobito sam zadovoljna s projektima koje smo razvili s lokalnom zajednicom kao primjerice pralište guma u kamenolomu u Plovaniji i smanjenje buke u Koromačnu. Naravno da smo vrlo ponosni na takav naš način poslovanja prema principima održivog razvoja, koji uključuje sve naše dionike, rekla je Višković Agušaj.       

Odvoz biootpada

A u povodu Dana zaštite okoliša i rovinjski komunalni servis započeo je s novom javnom uslugom. Konkretno, u cilju smanjenja količina mješovitog kućnog otpada, ali i u skladu s direktivama Europske unije i zakonskih propisa, kojima se do 2022. godine želi prepoloviti količina otpada u odnosu na mjernu 2015. godinu, započelo je odvojeno prikupljanje "zelenog otpada".

Naime, sve što je potrebno je da građani Rovinja, uz kante za mješoviti otpad, odlože jednu do dvije vreće "zelenog", kojeg će besplatno djelatnici komunalnog odvesti na skladište Lokva Vidotto, a potom i prevesti do kompostane.

- Ono što je važno istaknuti je da se biootpad, u koji spada pokošena trava, lišće, ostaci obrezane zelene živice, ostaci biljaka i ljetnica treba prisloniti uz kućne kante u terminske dane odvoza. S obzirom da se mješoviti i "zeleni" otpad ne prevoze u istom vozilu, građane umoljavamo i za malo strpljenja, odnosno da računaju da sve "ostavljeno" neće biti istovremeno odvezeno, ali zasigurno će biti odvezeno u istom danu, kažu nam u Komunalnom servisu, u kojem dodaju da će ovim načinom dodatnog i zasebnog prikupljanja biootpada, ukupna količina dojučerašnjeg mješovitog otpada, za područje Rovinja smanjiti godišnje za količinu od 800 do tisuću tona, odnosno 10 posto.

Kako doznajemo, besplatni se odvoz biootpada odnosi isključivo na manje zelene ostatke iz vrtova i dvorišta, dok za debla, granje i krošnje, koje trebaju urediti, odnosno ispiliti ili izmjestiti na odlagalište, valja nazvati "komunalno" i pritom platiti uslugu na temelju cjenika ove javne usluge. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter