Preventivne aktivnosti učenika Medicinske škole u Puli (L. JELAVIĆ)
Javnozdravstveni prioritet je promocija zdravlja, prevencija i rano otkrivanje kroničnih nezaraznih bolesti, s posebnim naglaskom na pravilnu prehranu, tjelesnu aktivnost, smanjenje prekomjerne tjelesne mase i druge slične aktivnosti
Zavod za javno zdravstvo Istarske županije, u suradnji s gradovima Pula, Rovinj, Labin, Poreč, Pazin, Buzet i Buje, a uz potporu Istarske županije, organizira i ove godine tradicionalnu javnozdravstvenu i pješačku manifestaciju pod nazivom “Hoditi i zdravi biti – La salute viene camminando”, te tematsku konferenciju pod nazivom Zajedno s vama do zdravlja koja je održana u Bujama. Ove aktivnosti provode se u okviru realizacije Plana Istarske županije za zdravlje i socijalno blagostanje u razdoblju od 2017. do 2020. godine, a javnozdravstveni prioritet je promocija zdravlja, prevencija i rano otkrivanje kroničnih nezaraznih bolesti, s posebnim naglaskom na pravilnu prehranu, tjelesnu aktivnost, smanjenje prekomjerne tjelesne mase i druge slične aktivnosti.
Mladi i uloga školske medicine
Takve su teme u najvećoj mjeri obilježile zdravstvenu konferenciju u Bujama, koju su pratili predstavnici zdravstvenih udruga, odgojno – obrazovnih, socijalnih i srodnih ustanova. Sudionicima konferencije predstavnici raznih institucija koji se bave javnozdravstvenim djelatnostima iznosili su iskustva iz svog djelokruga i aktivnosti na unaprjeđenju zdravlja općenito. O životnom stilu mladih i ulozi školske medicine, govorila je spec. školske medicine Marisa Visintin Melon iz Buja, naglašavajući da mladima treba pružiti vlastiti primjer u pogledu ponašanja i zdravih navika. Prenoseći neka iskustva i podatke iz istraživanja, spomenula je podatak da je 40 posto školske djece pretilo, ali je dobro da sve više učenika (oko 70 posto) doručkuje prije odlaska u školu. U cjelini, mlade treba pratiti u njihovom odrastanju, a školska medicina ima važnu ulogu u usvajanju životnih stilova.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije Aleksandar Stojanović je sudionike konferencije upoznao s aktivnostima Zavoda, naglašavajući veliku potporu Istarske županije koja financira niz važnih zdravstvenih programa. U Istri je, kao i u drugim regijama, rekao je Stojanović, stanovništvo sve starije, pa je važan sustavni pristup prevenciji raznih bolesti kojega njeguje Zavod kroz svoje raznolike programe i aktivnosti. Paleta aktivnosti i programa je široka, što nameće i opće stanje i zdravstvena slika istarskog stanovništva, posebno mladih. Tako, na primjer, zapaža se da sve više mladih djevojaka muči depresija, a takvi simptomi se povećavaju s vremenom korištenja mobitela.
Puno je problema i u području raznih oblika ovisnosti. Učenici Srednje medicinske škole iz Slovenj Gradeca prezentirali su školske i izvanškolske aktivnosti na promociji zdravlja i zdravog načina života, dok je o značaju redovite tjelesne aktivnosti za pravilan rast i razvoj djece i mladih govorila prof. kineziologije Iva Blažević s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Puli. Roberta Katačić iz županijskog Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, prenijela je sažetak aktivnosti u Planu zdravlja i socijalnog blagostanja Istarske županije, dok je o aktivnostima Studentskog centra Pula na unapređenju studentskog života govorila Sanda Rojnić Sinković.
O aktivnostima Učeničkog doma u cilju očuvanja i unapređenja zdravlja učenika iskustva su prenijeli Ines Maurović i Ivan Kovčalija, dok je Tina Benčić govorila o promoviranju zdravih životnih stilova koje vodi Zdravi grad Poreč. Za zdravlje su važni i domaći proizvodi koje treba koristiti u vrtićima i školama, o čemu su iskustva prenijele predstavnice LAG središnje i sjeverne Istre Iva Jekić, Tamara Legović i Ana Žužić, a o promicanju kretanja u vrtićima prezentaciju su pripremile IngridMileta i Iris Vlačić, odgojiteljice iz labinskog vrtića „Pjerina Verbanac“. Primjere iz prakse i projektima Erasmus + prenijele su Ingrid Mileta, Gordana Rocek Čerina i Sanja Sabol iz Medicinske škole u Puli, čiji su učenici u pauzi konferencije sudionicima mjerili tlak, šećer u krvi, visinu i težinu.