Posebno emotivan bio je nastup "Slovenčica", pjevačica slovenskog podrijetla koje žive u Tuzli, a čije je slovensko društvo najjaktivnije od ukupno 25 nacionalnih manjina koje žive u Tuzli
U pjesmi, riječi i slici obilježilo je Slovensko kulturno društvo Ajda Umag svoju osmu obljetnicu utemeljenja i sedmu obljetnicu osnivanja pjevačkog zbora koji djeluje pri društvu. Bogata proslava pod nazivom "Majski koncert" održana je u prostorijama Pučkog otvorenog učilišta Ante Babić uz nastup brojnih gostiju i na radost ovećeg auditorija.
Igra boja i svjetlosti
Uvod u svečanost bila je izložba likovnih radova članica "Ajde" Mirjane Kozlović, Duše Koraca i Nene Učkar, inače polaznica tečaja slikanja pri Učilištu za treću životnu dob Ante Babić. Dok su njihove slike, koje su nastale u akrilu, resile zidove i dopadljivo privlačile pozornost gledatelja, izmamivši njihove glasne pohvale, radovi u vitraju Jasne Majdak izazvali su posebno divljenje promatrača zbog nesvagdašnje tehnike-staklopisa kojom je Majdak na sjajan način u igri boja i svjetlosti predstavila svoje uporabne predmete oblikovane kao čarobnu refleksiju umjetnosti.
Nakon razgleda izložbenih eksponata, uslijedio je tradicionalni glazbeno-scenski program na velikoj pozornici Učilišta, a koji je na ležeran i nadahnut način, počevši od protokolarnog pozdrava, zahvale gradskim vlastima pa do same kulturno-zabavne večeri vodila Danica Bojković, predsjednica SKD-a Ajda.
U koncertnom dijelu programa zapjevali su zborski pjevači iz Ženskog pjevačkog zbora Ajda, Ženski pjevački zbor Slovenčice iz Tuzle (BiH), Mješoviti pjevački zbor Lipa Šempas i Muški pjevački zbor Vinograd, Vrtovin. Na glazbenom repertoaru prevladavale su slovenske tradicijske i pučke pjesme, čime zboraši doprinose njegovanju i očuvanju slovenskog nacionalnog bića te baštinjenju drevnih običaja, naglasila je Bojković.
Oduševio Dorijan Brečević
Posebno emotivan bio je nastup "Slovenčica", pjevačica slovenskog podrijetla koje žive u Tuzli, a kojom prilikom je Dragica Tešić, predsjednica društva Slovenčica, istaknula da u tom u gradu poznatom po razvijenoj industriji, od koje je, možda, najpopularnija proizvodnja tuzlanske kamene soli, živi 25 nacionalnih manjina, te djeluje pet većih društava koji okupljaju pripadnike raznih manjina, od kojih je najaktivnije njihovo slovensko društvo s dugim umjetničkim radnim vijekom od 25 godina. Umaškoj su se publici predstavile skladbama „Slovenka sam“, „V dolini tihi“, „Terezinka“ i „Moja kona“ (narodna iz BiH), pod ravnanjem profesorice Sandre Ibrahimović, uz klavirsku pratnju Nine Božić i mladog violiniste Jovana Raškovića.
Ipak, najveći pljesak primio je Dorijan Brečević, mladi harmonikaš, član Ajde, i polaznik dopunske nastave slovenskog jezika. Njegovo ime treba urezati u pamćenje zbog virtuozne izvedbe skladbi „Na golicah“ i „Polke“, notnih zapisa čarobno odsviranih ugođenom igrom prstiju na svojoj dugmetarki Kitek. Pamtljiv nastup kazivanjem kolopleta stihova posvećenih Ajdi ostvarili su i učenici dopunske nastave slovenskog jezika Tamara Grbača, Vikotor Sabadin, Majda Udovičić i Elvis Horozović, dok je za kraj svojevrsnog recitala zapjevala Dragana Sapanjoš a capella izvedbom narodne pjesme „Po Koroškem i po Kranjskem“. Za naučeno i viđeno zaslužna je profesorica Vida Srdoč koja je iz prvoga reda budno pratila svoje učenike.