HAJKA

Sve veći broj divljih svinja, a i čagljevi su postali problem jer nanose štetu poljoprivrednicima, stočarima, ali i lovcima: ZAPOČELA JE SEZONA GRUPNOG LOVA NA DIVLJAČ

| Autor: Aleta BRATTONI

S prvom kišom u kolovozu ustanovili smo kako divljih svinja ponovno ima u većem broju, a prijavljivane su nam i brojne štete, kao što su sve učestaliji počeli biti i naleti na divlje svinje na cestama, govori nam Udovičić * Od travnja dvadesetak naleta na divljač

Nakon lova s visokih čeka, na visoku divljač poput srne, prije mjesec dana započela je sezona grupnog lova. No, iako je sezona lova u punome jeku, gotovo svakog dana dolazi do naleta vozila na divljač, a stvaraju se i nebrojene štete na poljoprivrednim zemljištima. Zašto je tomu tako provjerili smo s predsjednikom Lovačkog društva Rovinj, Frankom Udovičićem. Nakon akcija koje su se održale prošle godine, objašnjava nam, broj divljih svinja sveden je na broj koji nije predstavljao štetu, kako za poljoprivrednike, tako niti u prometu.

- S prvom kišom u kolovozu ustanovili smo kako divljih svinja ponovno ima u većem broju, a prijavljivane su nam i brojne štete, kao što su sve učestaliji počeli biti i naleti na divlje svinje na cestama, govori nam Udovičić. 

Vukovi tjeraju veprove u priobalje 

Takvu situaciju lovci objašnjavaju pojavom vuka, čaglja, medvjeda i jelena koji posljednjih nekoliko godina počinju u sve većem broju nastanjivati sjeverne krajeve Istre. Takve, veće životinje tjeraju divljač koja pred njima bježi u priobalno područje, odnosno u naše krajeve. Jedan od razloga su, također, klimatske promjene. Predsjednik rovinjskih lovaca navodi kako se divlja svinja počela češće kotiti, čime dostiže svoju brojnost.

Ipak, grupni lov trajat će još cijelog prosinca, nakon čega slijedi i zajednički lov u siječnju. Od ovog ljeta pa sve do sada, kako saznajemo, ustrijeljeno je više od 70 divljih svinja, a ako se nastavi istim tempom, do siječnja bi se njihov broj trebao ponovno svesti na normalu.

Prosinac je ključan za rovinjske lovce jer upravo tada vlasnicima poljoprivrednih zemljišta kojima je divljač devastirala posjed, isplaćuju nastalu štetu. Naime, tada kreće lovni turizam koji je, uz članarinu lovaca, zapravo najveći izvor prihoda iz kojega crpe sredstva za naplatu šteta. Osim u poljoprivredi, rovinjski su lovci zaduženi i za isplaćivanje šteta nastalih pri naletu vozila na divljač, a kako saznajemo, takvih je naleta od travnja do današnjeg datuma bilo gotovo dvadeset, dok je još i više bilo onih pri kojima je divljač samo okrznuta.

Osim divljih svinja, pojavio se problem čagljeva koji štetu nanose poljoprivrednicima, stočarima, ali i lovcima s obzirom na to da se hrane sitnom divljači kao što su zec i fazan.

 Svake sezone 500 fazana u lovištu 

- Mi stimuliramo lovce tako što svatko tko ulovi čaglja dobiva 1.000 kuna u vidu opreme za lov. Do sada smo imali tek dva takva slučajeva jer se radi o lukavoj životinji koja se ne nalazi često na puškometu. Ipak, nadamo se uspjehu, govori Udovičić.

Spomenimo kako, jednom kada završi lovačka sezona, lovci marljivo rade na povećanju staništa, održavajući tako bioraznolikost. U lovišta se svake godine "ubacuje" pedesetak zečeva i 400 do 500 fazana, životinje koje čine najčešći ulov tijekom sezone lova. Osim toga, lovci su zaduženi za malčiranje napuštenih poljoprivrednih površina kako bi potaknuli rast mlade trave koja služi kao prehrana divljači. Također, tijekom ljetnih mjeseci svaki je lovac zadužen za održavanje jedne pojilice kako bi divljač uvijek imala izvor pitke vode, a spomenimo i kako održavaju dvadesetak kilometara lovačkih staza.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter