Jedna od garancija za daljnje čuvanje i promicanje baštine je i kvalitetan rad s pomlatkom u folklornim društvima. Tako su čast da otvore ovaj 12. susret u Barbanu dobili upravo članovi pomlatka KUD-a Barban i otplesali "Balo de kušin" uz pratnju svirke na mih
U sportskoj dvorani Osnovne škole Jure Filipovića u Barbanu održan 12. susret "Kantajmo i svirimo po staroj užanci". Nastupilo je 60-ak pjevača i svirača iz cijele Istre te članovi KUD-a Barban koji su ujedno bili i organizatori susreta. Ovaj podatak pokazuje kako je nakon više od desetljeća kontinuiranog održavanja susreta prepoznata kvaliteta rada članova KUD-a Barban na očuvanju i promicanju kulturne baštine Istre.
U spomen na Klaudija Broskvara
Njihov je rad posebno značajan za očuvanje karakterističnog pjevanja u tijesnim intervalima, odnosno pjevanja "na tanko i debelo", tarankanja, bugarenja i ostalih načina, koji si kao posebna vrednota uvršteni i na UNESCO-vu listu zaštićene nematerijalne baštine čovječanstva.
Publika koja je nazočila 12. Susretu "Kantajmo i svirimo po staroj užanci" mogla je uživati u svirkama na mih, malu i veliku roženicu i sopelice. Pjesme su izvođene u raznim oblicima: pjevanje u paru dva muška glasa, u paru jedan muški i jedan ženski glas, pjevanje muškog glasa uz malu roženicu, pjevanje grupe pjevača i tarankanje grupe pjevača uz svirku na veliku i malu roženicu. Zanimljivosti programa pridonijele su i članice Literarno-recitatorske grupe KUD-a Barban koje su recitirale stihove na čakavskom dijalektu barbanštine.
- Prvi susret kantadura i svirci održao se 2008. godine kao svojevrsna zahvala pokojnom pjevaču Romanu Broskvaru koji je bio i jedan od osnivača KUD-a Barban. U godinama koje su uslijedile još su brojni vrsni pjevači i svirači ili oboljeli te više ne mogu nastupati, ili su nažalost umrli, rekla je tajnica društva Nevija Kožljan.
Sve je manje starijih kantadura
Po njezinim riječima, kako godine prolaze, ima sve manje starijih kantadura.
- Svjedoci smo kako s prolaskom godina ima sve manje tih "starih" izvođača na susretima i smotrama folklora. Stoga je od velikog značaja održavanje ovakvih susreta na kojima rame uz rame sa starijima nastupaju i mladi izvođači, i gdje se zorno pokazuje kontinuitet koji iz generacije u generaciju uspijeva održati kulturnu i tradicijsku baštinu živom. Susreti "Kantajmo i svirimo po staroj užanci" posvećeni su svim bivšim, sadašnjim i budućim pjevačima i sviračima na istarskim narodnim instrumentima, starijima kao zahvala, a mladima kao poticaj na daljnje čuvanje i promicanje naslijeđene baštine, rekla je Nevija Kožljan.
Jedna od garancija za daljnje čuvanje i promicanje baštine je i kvalitetan rad s pomlatkom u folklornim društvima. Tako su čast da otvore ovaj 12. susret u Barbanu dobili upravo članovi pomlatka KUD-a Barban i otplesali "Balo de kušin" uz pratnju svirke na mih. Mlada voditeljica Nina Rojnić koja je publiku kroz program susreta vodila vrlo ležerno i informativno, ukratko je upoznala nazočnu publiku s nedavnim uspjesima članova KUD-a Barban, čiji je pomladak početkom studenog nastupio na 1. Međunarodnom festivalu dječjeg folklora u Šibeniku. Predstavili su karakteristični kanat na tanko i debelo, čakavski govor barbanštine i otplesali "Barbanski balon", te osvojili drugo mjesto i srebrnu plaketu.
Susret je završen zajedničkom pjesmom svih izvođača, poznatom tarankom "Od stare hiže striha pada", uz pratnju svirača na roženicama te uz obećanje da se vidimo i dogodine u Barbanu.