U zgradi bivše škole u Bokordićima danas je, unatoč vjetrovitom i kišovitom vremenu, održana svečana komemoracija i položeni su vijenci u spomen na mještane sela Bokordići i Šajini, koji su prije 74 godine pali kao žrtve nacifašističkog terora. Vijence su položili istarski župan Valter Flego, predstavnici općina Svetvinčenat i Barban, prijateljskih općina Matulji i Lipa, udruga antifašističkih boraca i antifašista Istarske županije, Pule, Barbana, Savičente i Liburnije.
Svi oni, ali i brojni mještani prisjetili su se s tugom i pijetetom noći između 8. i 9. siječnja ratne 1944., kada su u svom krvavom pohodu nacifašisti najprije poharali selo Šajine, ubili 54 mještana i zapalili selo, produživši dalje do sela Bokordići na području općine Svetvinčenat, gdje su na zgarištu spaljenog sela ostala tijela 22 seljana, uglavnom muškaraca, a desetak ih je odvedeno u konclogore iz kojih se nikada nisu vratili.
Nakon minute šutnje za sve poginule, okupljenima se obratio načelnik Svetvinčenta Dalibor Macan koji je istaknuo da je počašćen i ponosan što nazočne može pozdraviti ispred spomenika koji simbolizira ne samo nevine žrtve fašističkog terora, već i hrabrost i odlučnost mještana sela Bokordići i istarskog naroda u borbi protiv okupatora i težnji za slobodom.
- Slobodom koju često shvaćamo olako, ali ona je izborena krvlju ovih naših mučenika, borbom za svoj kraj i svoju besidu, kako u Narodnooslobodilačkom tako i u Domovinskom ratu. Danas, na 74. obljetnicu tragedije, pod zastavom ujedinjene Europe koja je, usudio bih se reći, garancija budućim naraštajima da se zvjerstva počinjena u Bokordićima, susjednim Šajinima i prijateljskoj Lipi više nikada neće ponoviti. Želio bih se još zahvaliti obitelji našeg, nažalost, pokojnog počasnog građanina Antona Macana koji je čitav niz godina bio pokretač ove komemoracije i drag prijatelj naše općine i ovog mjesta. Njegov entuzijazam, dobrota i vrijednosti antifašizma koje je promicao ostat će vječno zapisani u našim srcima, kazao je Macan.
Načelnik je još jednom istaknuo da je ponosan na sumještane, istarski narod i sve borce NOB-a i branitelje iz Domovinskog rata, ali naglasio je odgovornost mlađih generacija u očuvanju sjećanja na sve nevine žrtve, borce koji su položili svoje živote.
- Svjedoci smo da se s vremenom povijest nekako drugačije piše, ali njihovi životi i njihova krv koju su prolili za rodnu grudu, njihova borba i vrijednosti u koje su vjerovali i bili spremni dati svoj život, nisu list papira već realna i opipljiva stvarnost koju moramo očuvati i s ponosom se sjećati, zaključio je Macan. (L. SLIJEPČEVIĆ)