Vojska ju je stavila, vojska će je i skinuti

Slovenija će sredinom tjedna početi skidati žilet žicu na granici s Hrvatskom. IMA JE ČAK 60 KILOMETARA

Slovenska vojska je žilet žicu uz državnu granicu u Istri počela postavljati krajem 2015. godine zbog bojazni od zaoštravanja migrantske krize. Na sjeveru Istre prvo ju je postavila kod pograničnog prijelaza Slum - Rakitovec i graničnog prijelaza Jelovice - Podgorje na Ćićariji * Predviđa se da će se angažmanom vojske dnevno moći skinuti oko 200 dužinskih metara ograde, što znači da bi ona mogla biti potpuno demontirana s granice prema Hrvatskoj u 150 radnih dana

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Slovenija danas prema Hrvatskoj ima 135.372 metara panelne ograde i 60.595 metara žilet žice (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Slovenija danas prema Hrvatskoj ima 135.372 metara panelne ograde i 60.595 metara žilet žice (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Slovenska vlada premijera Roberta Goloba donijela je krajem prošlog tjedna odluku o pokretanju postupka uklanjanja protumigrantskih prepreka s državne granice prema Hrvatskoj,. Prema planu Ministarstva unutarnjih poslova, navela je ministrica Tatjana Bobnar, pripadnici slovenske vojske počet će uklanjati žičanu ogradu u drugoj polovici ovog tjedna, no nije rekla odakle će krenuti. Predviđa se da će se angažmanom vojske dnevno moći skinuti oko 200 dužinskih metara ograde, što znači da bi ona mogla biti potpuno demontirana s granice prema Hrvatskoj u 150 radnih dana, prenijela je Hina ministričine izjave s konferencije za novinare u Ljubljani.

Uklanjanje ograde s granice, učinkovit sustav azila za sve one koji imaju pravo na međunarodnu zaštitu, poštivanje ljudskih prava, jedan su od prioriteta slovenske vlade, što proizlazi i iz koalicijskog sporazuma, izjavila je slovenska ministrica Bobnar te dodala da je ograda na slovensko- hrvatskoj državnoj granici postavljena kao privremeni instrument i neprihvatljivo je da postane trajni element granične politike u uobičajenim migracijskim razmjerima.

Policija će nakon uklanjanja žice osigurati zaštitu državne granice. Nadziranjem područja koja predstavljaju povećani rizik od nezakonitih migracija, partnerstvom s drugim državnim tijelima i lokalnom zajednicom, međunarodnom suradnjom, razvojem novih doktrina te tehničke opreme za otkrivanje i sprječavanje ilegalnih migracija, osigurat će odgovarajući nivo sigurnosti kako pograničnom stanovništvu, tako i onom u unutrašnjosti države, odnosno Europske unije, istaknuto je na mrežnim stranicama slovenskog MUP-a.

Prema podacima slovenskog MUP-a, Slovenija danas prema Hrvatskoj ima 135.372 metara panelne ograde i 60.595 metara žilet žice. Slovenska vojska je žilet žicu uz državnu granicu u Istri počela postavljati krajem 2015. godine zbog bojazni od zaoštravanja migrantske krize. Na sjeveru Istre prvo ju je postavila kod pograničnog prijelaza Slum - Rakitovec i graničnog prijelaza Jelovice - Podgorje na Ćićariji. Taj je potez odmah izazvao oštre reakcije s obje strane granice, no neovisno o tome, slovenska je strana nastavila s postavljanjem žičane ograde prema Hrvatskoj.

gchbfg

Vojska razvlači žicu na Ćićariji, prosinac 2015. (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Početkom 2017. godine gotovo u cijelosti ogradila je državnu granicu nedaleko od Jelovica, Vodica i Sluma, žilet žicu je doduše mjestimično zamijenila panel ogradama, ali je zato prolaze na cesti kod Sluma zapriječila metalnim vratima, a postavila ih je i kod Vodica. Metalna vrata na proljeće 2020. godine osvanula su i na cesti usred pograničnog zaseoka Mlini kod Buzeta, kao i kod naselja Kluni u oprtaljskom kraju. Postaviti metalna vrata usred sela Mlini koji je djelom na slovenskom, a dijelom na hrvatskom teritoriju, i time onemogućiti prilaz do nekoliko, doduše nenaseljenih hrvatskih kuća, presedan je u istarskim okvirima.

Gradonačelnik Buzeta Damir Kajin izjavio je da priželjkuje da se prepreke s državne granice prvo počinju uklanjati na sjeveru Istre jer, kako je rekao, "ako je žica uvreda za svakog Istrijana, metalna vrata na cesti između Sluma i Bresta i ona u selu Mlini su civilizacijska sramota, prije za onoga tko ih je postavio nego za one koji ih čuvaju, zatvaraju i otvaraju".

- Ne znam odakle će krenuti, ali bi im savjetovao da krenu od skidanja tih vrata, izjavio je Kajin.

Gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin izrazio je neizmjerno zadovoljstvo da su se Slovenci konačno odlučili maknuti tu katastrofalnu metalnu žicu te rekao da se nada da će krenuti s područja Grada Buja. Neće mu, kaže, smetati ni ako krenu od Kajina pa onda dođu kod njega, samo da žicu maknu s državne granice.

- Općina Lanišće s radošću pozdravlja konačno uklanjanje žilet žice koja se na području općine Lanišće proteže duž dijele državne granice, od Sluma pa sve do Jelovica. Na taj sramotni pokušaj fizičkog razdvajanja Republike Hrvatske od Republike Slovenije nikada se nismo priviknuli, te smo svoju energiju usmjerili na realizaciju zajedničkih razvojnih projekata i jačanje dobrosusjedskih odnosa. Na uspješnu suradnju između nas i susjedne Slovenije ukazuje i tradicionalno rujansko obilježavanje Otprte meje koje će ove godine poprimiti veći značaj jer je se ostvaruje jedan od zajedničkih ciljeva, a to je uklanjanje žilet žice s državne granice, komentirala je laniška načelnica Roberta Medica.

Žica na državnoj granici civilizacijska je sramota, paradoks otvorene Europe, a sada bi, nakon sedam godina, žilet žica konačno trebala otići u ropotarnicu povijesti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter