Deset je glumica i glumaca, rođenih u Istri, koji su proslavili i rodni zavičaj i "daske koje život znače": Jadranka Đokić, Helena Minić Matanić, Romina Vitasović Lučić, Nika Ivančić, Lana Gojak Bajt, Katja Rabar, Marko Braić, Dražen Bratulić, Borko Perić, Rade Radolović
Jadranka Đokić
Sutra, 27. ožujka obilježava se Svjetski dan kazališta. U poruci koju je tom prigodom odaslao književnik i scenarist Dubravko Jelačić Bužimski, nakon upita kako se i čime mogu glumci, ta ranjiva djeca umjetnosti, suprotstaviti ružnoj i opasnoj slici svijeta, kaže: "Jedino što posjeduju to je ono što nam Shakespeare kroz usta Prospera poručuje, da smo tek tvar od koje građeni su snovi i snovima se naš kratki život okružuje. Ali u tom i jeste ljekovita moć kazališta".
Jelačić Bužimski poručuje: "Usprkos silama zla, koje nam stalno prijete, trebamo kazalište Hrabrosti, Plemenitih osjećaja i Istine. Slava kazalištu!"
U ovome prilogu, kazalištu i kazališnim djelatnicima u čast, spominjemo desetero glumica i glumaca, rođenih u Istri, koji su proslavili i rodni zavičaj i "daske koje život znače". Ostali, oni koji nisu spomenuti, neka nam ne zamjere na izboru.
Na čelu velike istarske, još uže pulske kolonije glumaca, onih koje su "pulske daske" uglavnom zamijenili zagrebačkim, stavljam Jadranku Đokić (r.1981.). Kao i brojni ostali glumci, prva glumačka iskustva stekla je i prije studija glume, pod mentorskom palicom Roberta Raponje, Đokić je glumila u INK Pula. Ostvarila je brojne uloge u televizijskim serijama, filmovima i kazalištu. Publika je rado pamti po ulozi sestre Helge u humorističnoj seriji "Naša mala klinika", a na filmu je debitirala ulogom Lidije u "Fine mrtve djevojke", redatelja Dalibora Matanića. Odlaskom iz ansambla ZKM-a, godine 2015. postaje dramska prvakinja HNK u Zagrebu. Ubrzo se prometnula u nositeljicu repertoara s brojnim ulogama. Za svoj kazališni rad dobila je više nagrada: Godišnju nagradu Vladimir Nazor, Hrvatskog društva dramskih umjetnika, Hrvatskog glumišta, Zlatni smijeh, Ekran Večernjeg lista, Veljko Marčić i dr. Godine 2008. dobila je Zlatnu arenu za najbolju žensku ulogu u filmu "Iza stakla" redatelja Zrinka Ogreste.
Glumica Helena Minić Matanić (r. 1979.) počela je svoju glumačku karijeru u kazalištu u Virovitici, a kasnije se pridružila ansamblu studija INK iz Pule. Osim ova dva kazališta, bila je dijelom kazališta Mala scena i Komedija. Završila je Akademiju scenskih umjetnosti u Sarajevu. Ostvarila je značajne kazališne uloge i to počevši od 1997. godine u sklopu pulskog kazališta. Dobila je nagradu Hrvatskog društva dramskih umjetnika za najbolju glumicu u predstavama za djecu i mlade 2003. godine za ulogu Katarine u predstavi Henrik V. kazališta Mala scena. Na Danima satire u Zagrebu 2006. godine, za ulogu Donne u Kvetchu, nagrađena je kao najbolja mlada glumica.
Romina Vitasović Lučić (r. 1978.) upisala je Dramski studio pri Istarskom narodnom kazalištu 1995. godine. Tu je stekla prva scenska iskustva. Glumu je diplomirala u Sarajevu na Akademiji scenskih umjetnosti 2003. godine. Igrala je u brojnim predstavama u Puli, Zagrebu i Sarajevu. Redateljica je predstave Teatra Naranča "Vuk i sedam kozlića".
Puljanka Nika Ivančić (r. 1994.) glumu je studirala i diplomirala na Sveučilištu u Rijeci u klasi proslavljenoga glumca, prof. Rade Šerbedžije. Glumila je u Slovenskom mladinskom gledališču u Ljubljani, Teatru u Novom Mestu, Istarskom narodnom kazalištu - Gradskom kazalištu Pula, Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci, Kazalištu „Ulysses”, „Drami plus” u Zadru, Teatru EXIT te u Budimpešti.
Glumica Lana Gojak Bajt (r. 1983.) također je, prije stjecanja diplome na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, bila članica Dramskog studija INK u Puli. Danas joj je matična kuća zagrebački HNK-a. Nastupila je u brojnim predstavama, napose humorističnim: u seriji "Bibin svijet" kao Mimi, igra glavnu ulogu Nine Brlek u seriji "Ne daj se, Nina", gostuje u telenoveli "Larin izbor" gdje u desetak epizoda nastupa kao zatvorska čuvarica.
Katja Rabar (r. 1993.), glumica angažirana u Teatru Naranča, studirala je na Glumačkoj akademiji u Osijeku. Nakon studija, u Puli počinje svoj angažman u Teatru Naranča kao koreograf na mnogim dječjim predstavama.
Marko Braić (r. 1991.) u svojoj je karijeri ostvario niz značajnih kazališnih uloga, a među publikom sigurno je najpoznatiji zbog lika Luke Penave u televizijskoj seriji “Na granici”. Tom ulogom osvojio je 2019. godine Večernjakovu ružu za novo lice godine. Diplomirao je na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu 2016. godine. Nakon studija vratio se u Pulu gdje je glumio u predstavi „Egzorcizam” Dalibora Matanića u Istarskom narodnom kazalištu, po kojoj je kasnije snimljen film. Glumio je Borisa u tom našem prvom domaćem hororu. Ostvario je još jednu ulogu u Istarskom narodnom kazalištu i to u predstavi “Djevojačka večer”, a nakon toga preselio se u Zagreb.
Dražen Bratulić, glumac rođen u Pazinu (1971.), dugo je godina bio samostalni umjetnik, od 1999. godine član je zagrebačke Komedije, gdje se proslavio likom Poncija Pilata u rock operi „Jesus Christ Superstar“. Diplomirao je glumu na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, ali prije toga studirao je engleski i francuski i došao gotovo do kraja studija. Znanje jezika danas mu izvrsno služi za prijevode i prepjeve hit predstava koje se izvode u Komediji. Primjerice, prepjevao je mjuzikl „Moje pjesme, moji snovi“ i hit „Mamma mia“. Za ulogu Pilata svojedobno je rekao: „To je predivno! Početi karijeru s takvim naslovom je divno jer čvrsto vjerujem da je to remek-djelo, sjajno napisano. Taj materijal daje puno prostora glumcu-pjevaču da pokaže što i koliko može. I tako, nakon škole sa Sandom Langerholz i nakon toga ovakve predstave, tko ne bi postao potpuno ovisan o mjuziklu".
Borko Perić (r. 1981.), član zagrebačkog Satiričkog kazališta Kerempuh, jedan od vodećih kazališnih komičara u Zagrebu, glumom se počeo baviti 1995. u dramskoj grupi Inat u Puli, a od 1996. bio je član dramskog studija Istarskog narodnog kazališta. U Kerempuhu je ostvario uspjeh u brojnim kazališnim predstavama. Najznačajnija filmska uloga mu je ona u filmu „Osmi povjerenik“ redatelja Ivana Salaja zbog koje je 2018. godine dobio Zlatnu Arenu za najbolju mušku sporednu ulogu. Istaknuo se ulogom Kolje u predstavi “Četvrta sestra” na Dubrovačkim ljetnim igrama 2001. za koju je nagrađen Nagradom hrvatskog glumišta. Hrvatsko društvo dramskim umjetnika proglasilo ga je 1999. najboljim mladim glumcem. Poznat je po ulogama u TV serijama “Stipe u gostima”, “Dva igrača s klupe”, “Živi i mrtvi“. Diplomirao je glumu na Akademiji dramske umjetnosti.
Rade Radolović (1984.), pulski glumac sa zagrebačkom adresom, gledateljima je poznat po ulozi policajca Šiška u hit seriji "Drugo ime ljubavi". Igra, među ostalim, u predstavi „Sve o muškarcima“ Teatra Gavran. U jednoj od danas najgledanijih sapunica na malim ekranima, hrvatsko-srpskoj telenoveli „Pogrešan čovjek“ glumi pomorca Livija.
Za Glas Istre lani je izjavio: „Jedna od stvari koje nas uče na akademiji je da kao glumci uvijek trebamo stjecati razna nova znanja i vještine. U karanteni sam imao prilike raditi s alatom te naučiti kako se gradi vrtna kućica. Također, imao sam više vremena posvetiti se istraživanju zdrave prehrane. U karanteni sam otkrio i prekrasne lokacije kontinentalne Hrvatske“.