ZA ZDRAVIJI I ČIŠĆI OKOLIŠ

ROVINJ ULAŽE ZNATNE NAPORE U OČUVANJE OKOLIŠA I PRIRODNE BAŠTINE: Pokrenuto niz akcija sadnje mladica stabala na području grada

Uredili smo tako novu šetnicu koja omogućava pristup ulazu u Park šumu Zlatni rt i uvalu Lone sa strane Ulice Luja Adamovića. Rovinj je investicijom od oko 90 tisuća kuna dobio još jedan atraktivan i ugodan prostor za boravak na otvorenom obogaćen urbanom opremom i javnom rasvjetom, objašnjava gradonačelnik Marko Paliaga

| Autor: Gabrijela DOBROVIĆ
Nedavno je održana sadnja na Centeneru

Nedavno je održana sadnja na Centeneru


"Kako bi slijedećim generacijama ostavili zdrav i čist okoliš poduzeli smo važne korake zaštite naše životne sredine", izjavio je rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga koji je zajedno s građanima, udrugama, ustanovama i javnim službama pokrenuo niz akcija sadnje mladica stabala na području grada. Cilj je oplemenjivanje i obogaćivanje zelenih površina.

Smanjen utjecaj otpada na okoliš

Prema riječima gradonačelnika Paliage, Grad Rovinj je ujedno i prvi grad u Hrvatskoj koji je otvoreno objavio rat plastici, a prvi potez u tom smislu je bio izbacivanje plastičnih boca iz uporabe u gradskoj upravi. Za sve djelatnike nabavljene su staklene boce s neoprenskom zaštitom kao motivacija i znak predanosti smanjenju plastičnog onečišćenja okoliša. Također, plastične čaše automata za kavu zamijenjene su kartonskima. Na taj način, Grad Rovinj namjerava motivirati sve svoje građane da izbace jednokratnu plastiku iz svakodnevne uporabe kako bi pridonijeli njenom smanjenju.

- Čistoća i kvaliteta prirodnih resursa i bioraznolikost našeg područja ovise isključivo o načinu na koji brinemo o okolišu. Priroda nam, osim svoje netaknute ljepote, pruža ravnotežu koja je potrebna za održavanje života na ovom planetu. Kvaliteta zraka, vode, tla, vegetacije i drugi čimbenici naše okoline uvelike utječu na naše zdravlje, poručio je gradonačelnik.

Osim toga, kako bi se smanjili negativni i štetni utjecaji otpada na okoliš i ljudsko zdravlje Grad Rovinj dovršio je projekt sanacije i zatvaranja prvog polja odlagališta komunalnog otpada Lokva-Vidotto koje se koristilo od 2001. godine, a koje je otvaranjem Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun prestalo s radom. Vrijednost projekta iznosi 11,8 milijuna kuna od kojih gotovo devet milijuna kuna čine bespovratna EU sredstva odobrena putem Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Od 2018. godine do danas u Rovinju se smanjila i količina otpada odloženog na odlagališta. To je ujedno i zasluga projekta "Otpad odvoji pa održivo gospodari" koji je kroz edukaciju pomogao u podizanju svijesti građana o važnosti učinkovitog gospodarenja otpadom. Za provođenje projekta Gradu su dodijeljena europska sredstva u iznosu od 440.214 kuna.

Uređenje parkova i plaža

- Kako bi građani mogli na najbolji način iskoristiti blagodati prirodnog bogatstva, Grad kontinuirano ulaže u uređenje parkova, šuma i plaža na svom području. Uredili smo tako novu šetnicu koja omogućava pristup ulazu u Park šumu Zlatni rt i uvalu Lone sa strane Ulice Luja Adamovića. Rovinj je investicijom od oko 90 tisuća kuna dobio još jedan atraktivan i ugodan prostor za boravak na otvorenom obogaćen urbanom opremom i javnom rasvjetom, objašnjava gradonačelnik Paliaga, te dodaje kako je investicijom većom od pet i pol milijuna kuna uređena i plaža Val de Lesso koja je tako dobila novu šetnicu, dječje igralište, stepenište i lakši pristup plaži te hortikulturno uređenje zone.

Podsjetimo i kako su u tijeku i radovi na izgradnji geološkog parka "Kamenolom Fantazija" u suradnji s Natura Histricom. Ova je lokacija zaštićena kao geološki spomenik prirode još 1986. godine te predstavlja jedinstveni primjer sedimentologije vapnenca, a jedan je od najvažnijih i najinteresantnijih kamenoloma svijeta.

U suradnji s Općinom Kanfanar i Turističkom zajednicom Grada Rovinja s iznosom od milijuna kuna očišćena je i obnovljena željeznička pruga Rovinj-Kanfanar koja je tako pretvorena u atraktivnu biciklističku stazu koja spaja područje Rovinja s područjem Kanfanara, a zadnjih se godina provodilo i uređenje i zaštita lokvi i posebnih područja Cisterne, Paluda i Salina.

"Glavni je cilj svih provedenih projekta zadovoljiti potrebe građana te pritom čuvati naslijeđene resurse kako bi i građani i gosti mogli uživati u čarima rovinjskih prirodnih ljepota", zaključuju iz Grada Rovinja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter