HRVATSKOJ SE NUDI 300 MILIJUNA KUNA ZA VRTIĆE:

Pula odavno ima dežurnu vrtićku skupinu do večernjih sati


Europski socijalni fond će, s oko 300 milijuna kuna tijekom iduće dvije godine, financirati plaće dodatnih odgajatelja, kuhara i čistača u vrtićima, kao i trošak dječje prehrane, opreme i edukacije, sve kako bi vrtići u Hrvatskoj od rujna mogli početi raditi i u poslijepodnevnoj smjeni. Radno vrijeme bit će im najvjerojatnije do 21 sat, a oni roditelji čija će djeca u vrtiće dolaziti poslijepodne, plaćat će istu cijenu kao i oni čija djeca u vrtić idu ujutro. To ne znači da će djeca moći cijeli dan provesti u vrtiću, jer je pravilnicima predviđeno da djeca u vrtiću borave maksimalno 10 sati dnevno.

Pula ispred ostatka Hrvatske

Tragom ove vijesti, zanimalo nas je da li se takvo što planira i u pulskim vrtićima, te ima li uopće interesa za takvim produženim radnim vremenom vrtića. Čini se da će sredstva iz Europskog socijalnog fonda obradovati roditelje ostalih županija Hrvatske, koji očito kaskaju za Istrom. Kako doznajemo, u našem najvećem gradu, Zagrebu, koji ima oko 800 tisuća stanovnika i čak 128 gradskih, privatnih i vjerskih vrtića, samo jedan jedini vrtić ima takozvanu dežurnu skupinu u popodnevnoj smjeni.

Vjerovali ili ne, Pula od 1970. godine, ako ne i ranije, bez prekida ima dežurnu skupinu, a ona je već dugi niz godina organizirana u vrtiću "Izvor" na Kamenjaku. Većina djece u pulskim vrtićima uključena je u primarni 10–satni program, a za roditelje koji rade u smjenama na usluzi je dežurna skupina koja radi u poslijepodnevnim satima od 16.30 do 20.30 sati.

- Za razliku od većine hrvatskih gradova, u Puli je svakom djetetu koji ispunjava uvjete osigurano mjesto u vrtiću bez liste čekanja. Kako bi roditeljima olakšali brigu i skrb za djecu, Grad Pula u vrtićima kojima je osnivač već ima organizirana dežurstva u popodnevnim satima te su otvorena do 17 sati i prilagođena su radnom vremenu roditelja. Svake godine prilikom upisa roditelji navode imaju li potrebu za korištenjem dežurstva te u slučaju da potreba postoji, dijete se u dogovoru s roditeljima raspoređuje u dječji vrtić Izvor, u kojemu već više od 40 godina ima organizirana dežurstva do večernjih sati. U tu je dežurnu skupinu u vrtiću Izvor kroz godinu uključeno 60-tak djece, a na dnevnoj razini do 20. U skupini ostaju djeca od prve godine života, nakon što prođu adaptaciju u svojim matičnim jutarnjim skupinama, pa sve do škole. Ovisno o broju i dobi djece, u dežurnoj skupini radi jedna ili dvije odgojiteljice, a budući da za dežurnu službu nema liste čekanja, trenutno su potrebe roditelja sa smjenskim radom zadovoljene, stoji u priopćenju iz Grada Pule.

Dežurstvo do večernjih sati

Kažu da do sada nije bilo upita roditelja za radnim vremenom duljim od navedenog, no u stalnom razgovoru s roditeljima prilagođava se radno vrijeme prema njihovim potrebama. Ipak, Grad Pula i gradske predškolske ustanove trenutno razmatraju mogućnost apliciranja na navedeni Fond, kažu, a sredstva bi se iskoristila za plaće, opremanje skupina i edukaciju čime bi se u konačnici dodatno podigla kvaliteta rada u dječjim vrtićima. (P. SOFTIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter