Izdašnost izvora pada iz dana u dan, svi su ispod razine preljeva, što je i razumljivo s obzirom na hidrološke prilike, međutim direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić naglašava da je u akumulaciji Butoniga nivo vode za oko jedan metar viši nego u istom razdoblju ekstremno sušne 2012. godine kada je bila zadnja redukcija vode u Istri. Trenutno iznosi 35,17 metara nad morem
Butoniga 26. 7. 2012. ispod kote od 34 metra, izronili su zidovi ruševnog mlina (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Uvođenjem mjera redukcije pitke vode prvog stupnja postignut je željeni efekt, što znači da se potrošnja na području djelovanja Istarskog vodovoda Buzet smanjila za nekih 15 posto. Izdašnost izvora pada iz dana u dan, svi su ispod razine preljeva, što je i razumljivo s obzirom na hidrološke prilike, međutim direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić naglašava da je u akumulaciji Butoniga nivo vode za oko jedan metar viši nego u istom razdoblju ekstremno sušne 2012. godine kada je bila zadnja redukcija vode u Istri. Trenutno iznosi 35,17 metara nad morem.
- Takvo stanje u akumulaciji Butoniga, uz smanjenu potrošnju, daje nekakvu sigurnost da ne bi trebalo biti dodatnih restrikcija niti poremećaja u vodoopskrbi. Nažalost, dugoročne prognoze su stvarno nepovoljne, pitanje je kada će pasti prva kiša, odnosno kakvog intenziteta i da li će i kako uopće reagirati izvori i akumulacija Butoniga. Najvažnije je izdržati do 20. kolovoza kada se ionako počinje smanjivati potrošnja, duže su noći i niže temperature, ali prema svim simulacijama, s ovim mjerama i s ovim uštedama, vodoopskrba bi se ipak trebala odvijati neometano, kaže Nežić.
Butoniga je i zamišljena kao ključni resurs za ljetnu vodoopskrbu Istre, no Bulaž je taj koji joj je podmetnuo leđa. Već početkom ove godine zbog loših hidroloških prilika kontinuirano se zahvaćala voda iz izvora Bulaž i usmjeravala u akumulaciju Butoniga i na Postrojenje za kondicioniranje vode Butoniga. Do sada se iz Bulaža u akumulaciju upustilo oko 1,1 milijun kubika vode, a na postrojenje više od 800.000 kubika i na taj se način štedjela voda u akumulaciji.
Brojni zahvati realizirani nakon zadnje redukcijske 2012. godine, mogli bi pridonijeti i spasu ove sezone, a to je prvenstveno povezivanje izvora u dolini rijeke Mirne s akumulacijom Butoniga što je omogućilo prihranjivanje Butonige vodom iz Bulaža. Izvor Bulaž kod Istarskih toplica ima status rezervnog sustava, koristi se isključivo kao pričuvno izvorište za prihranjivanje izvora Gradole, odnosno sustava Sv. Ivan te akumulacije i postrojenja Butoniga. Upravo su spajanje izvora i akumulacije garancija stabilnosti i sigurnosti vodoopskrbe u ekstremnim hidrološkim uvjetima, u ljetnim mjesecima bez padalina, kada je potrošnja vode četiri puta veća, a na pojedinim dijelovima zapadne obale Istre, sedam pa i deset puta veća nego u zimskim mjesecima.
Ova godina pokazala je međutim da se na tome ne može stati. Planiraju se nove investicije kako bi se dodatno postiglo još veći stupanj sigurnosti vodoopskrbe. U raznim fazama je cijeli niz projekata za koji su potrebna značajna financijska sredstva.
- Jedno od riješena, najjeftinijih i vrlo brzo izvedivih koje je u nadležnosti Hrvatskih voda je podizanje kote preljeva u akumulaciji za jedan metar. Međutim, to nas neće spasiti za ovu sezonu, ali sada treba gledati dugoročno i biti spreman da će se ovakve situacije vjerojatno dešavati češće. Stručnjaci su već bili na terenu, odgovorit će na pitanje postoji li uopće takva mogućnost, kakva je stabilnost i statika svih objekata u akumulaciji, pregledava se i dokumentacija i zahvalni smo Hrvatskim vodama na brzoj reakciji, kaže Nežić.
Mjere redukcije korištenja pitke vode prvog stupnja za vodoopskrbno područje Istarske županije na snazi su od 18. srpnja. Uvedene su zbog izuzetno nepovoljnih hidroloških prilika i nepovoljne izdašnosti izvorišta s ciljem održivosti i stabilnosti vodoopskrbnog sustava. Njima je zabranjeno zalijevanje javnih i privatnih zelenih površina i sportskih terena, upotrebe tuševa na plažama, pranje osobnih automobila, teretnih vozila i vozila javnog prijevoza, pranje javnih površina, ulica i trgova, osim površina tržnica i ribarnica, pranje svih plovnih objekata: brodova, brodica, jahti i svih ostalih objekata za sport i razonodu koji nisu brodica. Župan će zaključak o uvođenju mjera redukcije korištenja pitke vode opozvati čim se hidrološke prilike stabiliziraju.
U Istarskom vodovodu napominju da su zahvalni svojim potrošačima, građanima i poslovnim subjektima, koji su jako ozbiljno shvatili situaciju i svojim odgovornim pristupom doprinijeli smanjenu potrošnje vode što je svojevrsna garancija da bi se moglo prebroditi turističku sezonu s prvim stupnjem redukcije, bez uvođenja daljnjih restrikcija u vodoopskrbi. Istarski vodovod sa sjedištem u Buzetu djeluje na području 28 gradova i općina te dijelu općine Pićan, a vodu distribuira i Vodovodu Pula te Rižanskom vodovodu Kopar.