Grad Poreč je nakon javnog natječaja angažirao zaštitarsku službu Klemm security čiji će djelatnici tijekom ove godine pomagati komunalnim redarima u održavanju reda po gradskim ulicama. Objavili su to na konferenciji za novinare gradonačelnik Loris Peršurić i pročelnik komunalnog odjela Marino Poropat, koji su najavili da će zaštitari na teren već ovog mjeseca i to zaključno do 1. listopada, što će biti prvi put da ih Poreč angažira i to po uzoru na Rovinj koji je lani imao dobra iskustva. U pred i posezoni zaštitari će u radu pomagati redarima tri puta tjedno, a tijekom srpnja i kolovoza bit će angažirani svakoga dana. S tvrtkom Klemm security ugovoreno je za redarske i zaštitarske usluge 1.300 sati rada, što će gradski proračun stajati oko 191 tisuću kuna bez PDV-a, istaknuo je Poropat. Redari u pratnji zaštitara u nadzor gradskih ulica ići će nenajavljeno, a mahom će, posebice u špici sezone, to biti navečer kada se diljem grada pojavljuju, među ostalim, niz ilegalnih prodavača.
- Grad je napravio plan štićenja za zaštitu javnih površina kojima upravlja Grad jer je to bio jedan od uvjeta za dobivanje odobrenja policije. Obuhvaćena je time i sigurnosna procjena prema kojoj licencirani zaštitar može obavljati svoju dužnosti. Angažirali smo ih zato što zaštitar sukladno zakonu o privatnoj zaštitit ima pravo provjere identiteta osoba, zatim privremeno ograničiti slobodu kretanja, pregledati predmete i osigurati mjesto događaja. Ako utvrdi nepridržavanje odluke o javnom redu i miru ili kršenje odluke o komunalnom redu, ima pravo osobu zadržati do dolaska policije, pojasnio je pročelnik.
- Paradoks je što po zakonu komunalni redari imaju manje ovlasti od zaštitara. Upravo zato im je ponekad vrlo teško provoditi odluku o komunalnom redu. Primjerice, redar koji na Trgu slobode ulovi ilegalnog preprodavača ne može od njega zatražiti osobnu, pa ga tako ne može ni sankcionirati, rekao je uvodno gradonačelnik, dodavši kako su još prošle godine svi komunalni redari opremljeni kamerama, koje stalno snimaju dok su na terenu. "Time štitimo i redare, ali i povećavamo razinu transparentnosti u radu gradske uprave", naglasio je Peršurić.
Dodao je kako je uvjeren da će se već ovog ljeta smanjiti broj ilegalnih preprodavača i izlaganje robe po pročeljima zgrada u starogradskoj jezgri.
"Za Poreč to jednostavno nije primjereno, a time želimo zaštititi i one prodavače koji svoj posao rade korektno, poštujući komunalni red, od nelojalne konkurencije", dodao je Peršurić i objasnio kako nije namjera uvoditi represivne mjere, već se želi provoditi odluka o komunalnom redu što Poreč, kao jedan od najuređenijih gradova u zemlji i zaslužuje.
- Po iskustvima iz drugih gradova koji već imaju zaštitarske službe, računamo da će prisutnost zaštitara kraj nekih objekata destimulativno djelovati na građane i turiste, a u konačnici i na vlasnike takvih objekata koji protupravno izlažu robu ili slično te da će se turisti prije odlučiti sjesti u lokal u kojem je sve u redu i gdje zaštitara neće biti, objasnio je Poropat.
Gradonačelnik se osvrnuo kako je angažiranje zaštitarske službe samo dio aktivnosti zaštite starogradske jezgre. Podsjetio je kako Grad već sufinancira vlasnicima zgrada u starom gradu obnovu fasada, dok su projekti obnove rive u samom dovršetku. "Kod uređenja rive vodit će se računa i o štandovima, jer sadašnje stanje ne priliči gradu kao što je Poreč", zaključio je Peršurić. Dodao je da sadašnje stanje nije alarmantno i komunalni redari velikim dijelom već sada samostalno rješavaju problem kršenja odluke o komunalnom redu, a brojni se trgovci i ugostitelji toga i pridržavaju. (T. KOCIJANČIĆ)