(M. MIJOŠEK)
Raša se vraća natrag u rudnik. Vrednovanje rudarske baštine, koje je proteklih godina u ovoj sredini označavano kao strateško razvojno opredjeljenje, postaje realnost. Naime, krajem prošle godine Općina Raša ishodovala je potvrdu glavnog rudarskog projekta za uređenje i prenamjenu potkopa Karlota u turističke svrhe. Time su stvoreni uvjeti da se započne s prvom fazom ulaganja. Njome će biti osigurani sigurnosno-tehnički uvjeti za ulazak posjetitelja avanturista u 1,5 kilometara prohodni rudarski tunel s ulazom i izlazom u samom središtu Raše.
Jedinstvena cjelogodišnja atrakcija
- Rudnik će ponovno biti motiv dolaska u Rašu. Vjerujem da će ovaj projekt promijeniti sliku Raše, ali i Labinštine. Radi se o pravoj atrakciji kakve nadaleko nema, proizvodu za 365 dana u godini. Tome u prilog govori i pilot-projekt koji je, vodeći turiste u rudnik, provodio Istria Inspirit pod kapom Istarske županije. Za izlete u Rašu uvijek se tražila karta više, ne skriva zadovoljstvo Glorija Paliska, općinska načelnica Raše te nastavlja: "Isplatila se trogodišnja upornost na rješavanju imovinskopravnih odnosa. Napravljen je velik korak obzirom na kompleksnost zakonskih propisa i činjenicu da se radi o prenamjeni, tj. stavljanju u funkciju rudnika nakon trideset godina od njegovog zatvaranja. Veliko razumijevanje iskazala je i država, koja nam je darovala zemljište. Revitalizaciju bivšeg kamenoloma Karlota i rudarskog naslijeđa Labinštine prepoznala je kao jedinstven projekt u okvirima Hrvatske. Zahvaljujemo se svima koji su nam pomogli u dosadašnjim aktivnostima u ovoj priči koja je u samoj srži Raše i za koju smo snažno emotivno vezani".
Kinodvorana postaje centar za posjetitelje
Paliska ističe da se trenutno zatvara financijska konstrukcija za prvu fazu radova.
- Nakon toga slijedi postupak javne nabave, kroz koji ćemo, vjerujem, što prije dobiti izvođača kako bismo započeli s radovima, kaže ona.
U Raši je dosad na mjesnom trgu uređena "Kovarska kuća Arsia", svojevrsni mali muzej rudarstva, turistički proizvod koji je nagrađen "Zlatnom kozom", priznanjem županijske Turističke zajednice. Ove godine nastavit će se i s uređenjem nekadašnje kinodvorane, koja će postati centar za posjetitelje s pričom o arhitektonskoj posebnosti Raše i višenamjenska dvorana. Općina je s komunalnim poduzećem 1. Maj Labin zamijenila nekretnine, pri čemu je postala vlasnikom zgrade nekadašnje toplane. Na redu je sanacija dimnjaka, koji je dotrajao i predstavlja opasnost.
- Nakon što se dimnjak sanira, osvijetlit ćemo ga, budući da je on također jedan od raških simbola, a toplanu ćemo prenamijeniti u info-punkt, polaznu stanicu za obilazak obližnjeg rudnika, zaključuje Paliska.