OTVORENI NATJEČAJI

PROGRAMSKO RAZDOBLJE DO 2020. GODINE idealno je za ishodovanje sredstava za jedinice lokalne samouprave

Arhiva/Ilustracija

Arhiva/Ilustracija


 

 

 

 

Otvoren velik broj natječaja uz visoke potpore

 

Bilo bi dobro da se općine prijavljuju na sve natječaje na koje se mogu prijaviti. Postoji niz projekata gdje se može dobiti 100 posto financiranja kao što je primjerice gradnja i rekonstrukcija vodovoda, ali i projekti iz socijalnog fonda, naglašava Davor Škrtić, direktor Eurokonzaltinga

 

Sve je veći broj prijava na natječaje za europski novac, pa je time i sve veća konkurencija. Shodno tome sve teže je ishoditi bespovratna europska sredstva, a posebno za razvijena područja kao što je Istra, jer se favoriziraju nerazvijeni krajevi. Ipak povećao se broj natječaja, dostupnog novca, kao i cijeli sklop podrške, pojašnjava nam trendove u povlačenju europskog novca Davor Škrtić, direktor pulskog Eurokonzaltinga, jedne od većih konzultantskih tvrtki u Istri, pa i Hrvatskoj na području EU fondova.

Što se tiče postotka ugovorenih sredstava Hrvatska ne odstupa značajno od ostalih članica, ali problem je u fazi realizacije isplate i tu su u proteklom programskom razdoblju velika odstupanja.

Centri za posjetitelje

- Gotovo 40 posto ugovorenih sredstava u Hrvatskoj nije se isplatilo, jer projekti nisu dobro pripremljeni. Primjerice ljudi nisu dobili kredite od poslovnih banaka za drugu polovicu sredstava koju trebaju uložiti u projekt. Ili nisu znali provesti projekt, a neki su projekti jednostavno neprovedivi. Bitna je faza prijave, ali još je važnija provedba. Ako se prijave neke stavke koje kasnije ne možete provesti možeš si napraviti probleme, dodaje Ivan Puh, voditelj projekata.

Direktor naglašava kako je ovo programsko razdoblje do 2020.   idealno vrijeme za ishodovanje sredstava za općine i u velikoj mjeri o vodstvu općine ovisi koliko će iskoristiti trenutak. Otvoren je velik broj natječaja za jedinice lokalne samouprave i potpore su vrlo visoke. Bilo bi dobro prijavljivati se na sve natječaje na koje se mogu prijaviti. Postoji niz projekata gdje se može dobiti 100 posto financiranja kao što je primjerice gradnja i rekonstrukcija vodovoda, ali i projekti iz socijalnog fonda.

- Pojedine općine prepoznale su važnost fondova kao što su općine Svetvinčenat, Ližnjan, Gračišće, Barban i niz drugih. Sudjelovali smo u izradi više projekata centara za posjetitelje namijenjene turistima. Odobren je značajan novac za projekte centara za posjetitelje s primjenom novih tehnologija i dizajna kao što je Katinina kuća u Gračišću, Vještica Mare u Svetvinčentu, Centar za posjetitelje u Raši koji je u fazi izvedbe, Centar Barban značajno tematski vezan uz Trku na prstenac dovršit će se do kraja godine, pojašnjava Škrtić i dodaje.

Vodoopskrba

Od 10. rujna moguće je bilo prijaviti se na Mjeru 7.2 namijenjenu komunalnim društvima koja se bave vodoopskrbom i odvodnjom. Ista mogu dobiti do milijun eura bespovratno za projekte vodovoda i odvodnje. Protekle godine uspješno su ishođena bespovratna sredstva za npr. rekonstrukciju vodovodne mreže u Valturi, u Općini Ližnjan ukupne vrijednosti iznad 5 milijuna kuna.

Pulski je Vodovod ove godine pripremio i aplicirao projekte za općinu Medulin, konkretno za projekt Banjole jug gdje će se rekonstruirati postojeći cjevovod. Slično je prijavljeno i za općinu Barban na području naselja Hrboki i Rebići. Treći je projekt rekonstrukcija cjevovoda na području luke Krnica . Povećat će se kapacitet i omogućiti novi priključci na postojeću mrežu. Radi se o značajnim infrastrukturnim projektima veličine od 5 do 7 milijuna kuna, bez PDV-a.

Vrtići

U Eurokonzaltingu očekuju pozitivne rezultate natječaja početkom sljedeće godine ukoliko kriterij razvijenosti ne bude presudan. Kad je riječ o konkurentnosti Istre na natječajima Škrtić naglašava kako bi se trebao nastaviti pritisak na tijela u RH koja osmišljavaju kriterije u smislu da se umanji značaj kriterija nerazvijenosti jer on u velikoj mjeri šteti Istri. Mogu se poticati nerazvijana područja, ali indeks ne bi trebao u tolikoj mjeri utjecati na konačan rezultat natječaja. U tom smislu primjer je protekli natječaj za Mjeru 7.4 za ruralni razvoj u kojoj nije odobren niti jedan projekt na području Istarske županije. Izišao je ponovno isti natječaj i ponovno je indeks razvijenosti jedan od značajnih kriterija. U sektoru dječjih vrtića predviđena su sredstva za 100-tinjak vrtića. Ponovno smo između ostalih prijavili projekte za dva vrtića u općini Ližnjan, za Pazin i Gračišće i očekujem da bi neki projekti iz Istre ovoga puta trebali proći. U suprotnom potrebno je povećati pritisak da se povećaju sredstva za tu namjenu. Na novom će natječaju opet biti velika konkurencija. Novim kriterijima išlo se na ruku novim projektima , jer nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu kod prijave. Povećao se i broj bodova s kriterijem odnosa visine ukupnog ulaganja i kapaciteta vrtića. Novi su se projekti mogli prilagoditi tome, a stari nisu. Ipak,   išlo se dijelom na ruku općinama čiji projekti nisu prošli na prethodnom natječaju, pa im se daje prednost ako imaju isti broj bodova kao i projekti općina koji su prošli u proteklom natječaju, prvenstveno zbog manjeg indeksa razvijenosti. Možemo se nadati da će barem poneki projekt (prvenstveno vrtić) iz Istre proći.

 

Jasna ORLIĆ

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter