Sustav se sastoji od akumulacije površine 16 hektara i zapremnine od gotovo milijun kubnih metara vode, crpne stanice s pumpama, trafostanice, 22 kilometra cjevovoda, priključaka za krajnje korisnike te nadzorno-upravljačkog sustava
Akumulacija Mateši počela se puniti (foto IŽ)
Daljinskim otvaranjem ventila u spojnom oknu "ZO4" putem mobilne aplikacije od strane ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorića, župana Istarske županije Borisa Miletića, generalnog direktora Hrvatskih voda Zorana Đurokovića ,njegovog zamjenika Valentina Dujmovića te direktora Istarskog vodovoda d.o.o. Buzet Mladena Nežića, prigodno je pokrenut proces punjenja nove akumulacije u Istarskoj županiji - akumulacije Mateši na području grada Poreča. Time je ovog tjedna obilježen dovršetak radova na izgradnji županijskog Sustava javnog navodnjavanja Červar Porat - Bašarinka, projekta vrijednog 121,5 milijuna kuna.
Nešto više od 102 milijuna kuna tog novca predstavlja prihvatljivo ulaganje u projekt, koji se financira u stopostotnom iznosu bespovratnih sredstva iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020. i to putem Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (85 posto) te državnog proračuna (15 posto), dok se preostali dio koji se odnosi na neprihvatljive troškove, financira putem proračuna Hrvatskih voda, ministarstva i Istarske županije, a davatelj potpore je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Krajnji korisnici (poljoprivrednici) ne sudjeluju u financiranju te će besplatno dobiti mogućnost priključenja na ovaj Sustav navodnjavanja, dok se njihova financijska obaveza odnosi isključivo na podmirenje troškova vezanih uz rad Sustava, i to po cijeni koja će biti najniža moguća, vjerojatno oko tri kune za metar kubni vode.
- Ovo je doista veliki dan za Istarsku županiju, posebice za naše poljoprivrednike. Nakon izgradnje Sustava navodnjavanja Valtura, nadomak Pule, koji je započeo s radom 2015. godine, danas obilježavamo završetak radova na izgradnji Sustava javnog navodnjavanja Červar Porat - Bašarinka i početka punjenja akumulacije 'Mateši'. Znamo svi skupa da smo se opredijelili za izvrsnost u našoj županiji, gdje sigurno poljoprivredni proizvodi čine jak dio našega brenda. Događaju se klimatske promjene i naši poljoprivrednici ne mogu ovisiti o padalinama, a upravo ovakvim sustavom navodnjavanja, odnosno poljoprivrednom infrastrukturom, omogućit će se veća kvaliteta, veći prinosi i jedna veća sigurnost za sve naše poljoprivrednike, komentirajući realizaciju ovog kapitalnog projekta kazao je istarski župan Boris Miletić.
Projektiranje Sustava započeto je 2008. godine, te je, što zbog složenosti ovakvih građevina, što zbog nepostojanja primjera takvih projekata u Hrvatskoj, a što zbog problematike zatvaranja financijske konstrukcije i osiguranja preko 100 milijuna kuna, do njegove realizacije došlo nakon punih 14 godina.
Sustav se, u bitnom, sastoji od akumulacije površine 16 hektara i zapremnine od gotovo milijun kubnih metara vode, crpne stanice s pumpama, trafostanice, 22 kilometra cjevovoda, priključaka za krajnje korisnike te nadzorno-upravljačkog sustava. Podijeljen je u dvije visinske zone. Zona 1. visinski se nalazi "iznad" akumulacije i crpne stanice te se putem pumpi osigurava potreban tlak u cjevovodima za dovod vode do krajnjih korisnika. Za razliku od nje u Zoni 2. teren pada prema moru te voda iz akumulacije gravitacijski teče do navodnjavanih parcela.
- Vodeni prostor akumulacije osiguran je izgradnjom nasipa, a puni se viškovima vode Istarskog vodovoda u izvanvegetacijskom, 'zimskom' periodu, od listopada do svibnja kako bi se tako akumulirana voda mogla neometano koristiti u ljetnim mjesecima. Time se pozitivno utječe na održivo i odgovorno upravljanje vodnim resursima Istarske županije; smanjenje utjecaja suša, odnosno negativnih utjecaja klimatskih promjena na poljoprivredni sektor; sigurnu i kvalitetnu poljoprivrednu proizvodnju te posljedično ostanak stanovništva u ruralnim područjima. A kao dodana vrijednost i potencijal, stvaraju se preduvjeti za usko povezivanje domaće poljoprivrede i turizma s kvalitetnim proizvodima uspostavljanjem sigurnih opskrbnih lanaca 'od polja do stola', rekao je pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Ezio Pinzan te dodao kako se treba zahvaliti svim izvođačima radova na čelu s Vodoprivredom d.d. iz Buzeta koji su u roku uspjeli dovršiti ovako složenu građevinu koja je trenutno najveća investicija u hidrotehničke objekte u Hrvatskoj.
- Na ovom projektu nećemo stati. Spomenimo da je izrađena sva dokumentacija i ishodovani su svi potrebni akti za gradnju sljedećeg sustava - Sustava javnog navodnjavanja Petrovija za područje grada Umaga, za 540 hektara zemljišta, a čija vrijednost iznosi 150 milijuna kuna. Također, ishodovana je lokacijska dozvola za Sustav javnog navodnjavanja Čepić polje, 380 hektara, te započeta realizacija projekata navodnjavanja na području grada Buja i općine Brtonigla. Dakle, razvidno je da imamo jasan cilj, a to je razvijena poljoprivreda. Primjenom suvremenih održivih tehnologija, uz racionalno korištenje prirodnog bogatstva, činimo dodatne iskorake za ovaj važan gospodarski sektor, poručio je Miletić.
Uz istarskog župana, svečanosti puštanja u rad sustava prisustvovali su ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, izaslanik i posebni savjetnik ministrice poljoprivrede Mario Bratulić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Mario Šiljeg, zamjenik župana Tulio Demetlika, gradonačelnik Poreča Loris Peršurić i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
- Svaka kuna koju ulažemo u projekte navodnjavanja znači povećanje efikasnosti u poljoprivrednoj proizvodnji što nam je bitno kako bi Hrvatska smanjila svoju ovisnost o uvozu poljoprivrednih proizvoda. Zato i ovaj sustav navodnjavanja, drugi u Istri, bit će, siguran sam, iskorak u tom smjeru da istarski turizam i istarska potražnja tijekom cijele godine budu u većoj mjeri zadovoljeni ponudom proizvoda iz poljoprivredne djelatnosti, rekao je u svom obraćanju ministar gospodarstva i održivog razvoja Ćorić.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković izrazio je zadovoljstvo što su radovi na izgradnji ovog sustava realizirani u planiranom roku od tri godine od njihova ugovaranja.
- Na ovom području nema većih količina vode, pa je jedino što je bilo moguće vodu s izvorišta Gradole, kada nema potrebe turističkog sektora, privremeno skladištiti u ovakvoj akumulaciji. Ovo je jezero zapremine 865 tisuća kubičnih metara i punit će se od listopada do svibnja. Sve to omogućit će navodnjavanje više od 500 hektara i bit će prostora i za male i za velike proizvođače. Izgrađeno je i 230 priključaka na 22 kilometra tlačne mreže pa svatko ovdje sada ima šansu proizvoditi bolje i kvalitetnije, kazao je Đuroković.
Dodao je i kako je ovo samo mali dio ukupnog ulaganja budući da je iz sredstava ruralnog razvoja bilo omogućeno 666 milijuna kuna za potrebe navodnjavanja te je ovo jedan od 17 projekata koji će se tim novcem realizirati. Jednako važno je, dodao je, da je 85 posto sredstava osigurano iz fondova Europske unije, što je značajna pomoć s obzirom na to da se radi o izuzetno skupim projektima koje bi bez takve financijske potpore bilo daleko teže realizirati. (Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom)
<![if !supportEmptyParas]> <![endif]>